30 Ağustos Zafer Bayramı ve Önemi Nedir?

30 Ağustos Zafer Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zafer kazandığımız Büyük Taaruz Savaşını anmak için, her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramımızdır. Büyük Taaruz Savaşı, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için, Başkomutanlık Meydan Muhaberesi adıyla da bilinmektedir.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Önemi

Büyük Taaruz Savaşı başarıyla sonuçlandıktan sonra, Yunan orduları İzmir’e kadar kovalanmış, 9 Eylül 1922 tarihinde de İzmir kurtarılmış ve Türk toprakları Yunan işgalinden kurtarılmıştır. İşgal kuvvetleri ülkemizi 30 ağustos tarihinden sonra terk etse de, sembolik olarak 1935 yılından itibaren, 30 ağustos zafer bayramı olarak ilan edilmiştir.

30 Ağustos düşman kuvvetlerinin ülkemizden tamamen çıkarılması nedeniyle kutlanmaktadır.

zafer bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları

Zafer Bayramı’nda başkent Ankara’da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir. 2012 yılında yenilenen bu yönetmeliğe göre:

Zafer Bayramı törenleri, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünce, Genelkurmay Başkanlığıyla koordine edilerek yürütülür. Törenler 30 Ağustos günü saat 07.00’de başlar ve saat 24.00’te son bulur. Saat 12.00’de başkentte yirmibir pare top atışı yapılır.

Cumhurbaşkanı Anıtkabir’i ziyaret ederek çelenk koyar; cumhurbaşkanlığında tebrikleri kabul edilir, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir. Başkent dışında Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Mülki idare amiri makamında garnizon komutanı ve belediye başkanı ile birlikte tebrikleri kabul eder. Törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır, İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir. Tören geçişi mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından şeref tribününden selamlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir.

30 Ağustos Zafer Bayramı Resmi Tatil mi ?

Zafer Bayramı 2020 yılında pazar gününe denk gelmektedir. Zafer Bayramı bir ulusal bayramdır. 17/3/1981 kabul tarihli 2429 numaralı kanun gereğince ulusal bayramlar resmi tatildir. 30 Ağustos’un pazar gününe denk gelmesi sebebiyle, pazar günü çalışanlar hariç, diğer çalışanlar ekstra bir tatil yapamayacaklar.

Argonomi – 30 Ağustos Zafer Bayramı Videosu 

Cumhuriyeti Kuran Kadro Nasıl Yetişti? – Harp Akademisi Önemi