Ankara Ücretsiz Kurslar – Çok İşinize Yarayacak

Ankara Ücretsiz Kurslar

Ankara’da yaşıyorsanız ve hem kendimi herhangi bir konuda geliştireyim hem bir sosyallik kazanayım hem de bunlar için para vermeyim diyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Tüm bunlar için yapmanız gereken tek şey Ankara’da ücretsiz kurslara üye olmak… Kültürel anlamda gitar, bağlama, ney kurslarından; meslek edindirme amaçlı bilgisayarlı muhasebe, autocad, 3d max’a; pinpon oynayabileceğiniz sosyal alanlardan, resim, fotoğrafçılık takı tasarım gibi el işi kurslarına, hatta kırsal kesimde yapılabilecek arıcılık, süt hayvancılığı, mantar gibi birbirinden ilginç kurslara ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz. Böylece hem kendinizi istediğiniz bir alanda geliştirebilir hem de sosyal bir ortama girerek canınızın sıkılmasını giderebilirsiniz.

Beltek – Belmek Kursları

Beltek- Belmek Bilgisayar Kursları

Bir Yaşam Boyu Eğitim Modeli sloganıyla hareket eden, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Gazi Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesinin beraberliğinde, Ankara halkına ücretsiz sunulan BELTEK ve BELMEK Kursları, kurulduğu günden bu yana oldukça rağbet görmektedir.

BELTEK Kursları web tasarımcılığından, kagir yapı restorasyonculuğuna; makine, bilişim, endüstri, enerji ve otomotive kadar teknik alanlarda yüzün üzerinde kurs vermeye devam etmektedir. Bu şekilde BELTEK teknik konularda nitelikli eleman yetiştirmeye yönelik, mesleki beceri edindiren, gerçek anlamda profesyonel ve başarılı bir eğitim hizmeti olmuştur.

Beltek Kursları hakkında daha fazla bilgi almak için: beltek.gazi.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz..

BELMEK ise özellikle ev hanımlarına yönelik çini, süsleme, dikiş, yemek, pasta kursları ile ön plana çıkmaktadır. Ev kadınlarına hem sosyal bir alan açıp hem de onlara iş imkanı sağlamaktadır.

Beltek Kursları İçin Tıkla

Ankara Gençlik Merkezi

Ankara Gençlik Merkezi - Masa Tenisi

Ankara’nın tarihi merkezi Ulus’ta, meşhur Gençlik Parkının yanında, 19 Mayıs Stadyumunun karşısında bulunan Ankara Gençlik Merkezi, Büyükşehir Belediyesinin sunduğu sosyal hizmetlerden bir başkasıdır. Herhangi bir ücret talep edilmeyen Gençlik Merkezinde; İngilizce, gitar, bağlama, resim, kağıt süsleme gibi kurslar bulunmaktadır. Ancak Gençlik Merkezinin daha çok kullanılan bir yönü ise içerisindeki sosyal alandır. Kütüphanesi, bilgisayarları, pinpon-masa tenisi ve bilardo masalarıyla içerisinde güzel vakit geçirebileceğiniz küçük bir alan oluşturulmuş durumdadır. Mesela sadece pinpon oynamak için bile buraya ücretsiz üye olabilir, hafta sonları bir-iki saatinizi burada geçirebilirsiniz.

Ankara Halk Eğitim Merkezleri

Ankara Halk Eğitim - Arıcılık Kursu

Ücretsiz veya çok düşük bir ücretle Ankaralılara kurs veren bir başka kurum ise Halk Eğitim Merkezleridir. Zamanında daha çok okuma-yazmayı öğretmek misyonuyla tanınan Halk Eğitim Merkezleri, bugün geldiği noktada sosyal-kültürel alanlarda faaliyetlerini devam ettirir.

Ankara’nın her ilçesinde bir şubesi bulunan Halk Eğitim Merkezleri sosyal, kültürel, teknik ve birçok alanda yeterli kursiyer talebi oluşunca kurs açabilmektedir. Burada açılan kurslar talebe ve bölgeye göre de değişebilir. Örneğin şehrin en kalabalık yerinde, Kızılay’da bulunan Çankaya Halk Eğitim Merkezi(ÇAHEM) dil kursları, müzik kursları, muhasebe kursları gibi eğitimler verirken, daha kırsal alan olan Gölbaşı Halk Eğitim Merkezinde arıcılık veya mantarcılık kursları verilebilmektedir.

İşkur veya Kosgeb Kursları

Kosgeb Logo

Bırakın ücret almayı, kursa katılıp eğitim alıyorsunuz diye maaşa bağlandığınız ilginç bir kurs türüdür İşkur ve Kosgeb kursları. Bu kurslar kültürel faaliyetlerden ziyade, meslek edindirme kurslarıdır.

Kosgeb Kurslarının ise ayrı bir özelliği vardır. Daha çok genç girişimcilere yönelik hazırlanan Kosgeb kursları, katılımcıların hazırlayacakları iş planına hibe desteği vermektedir. Bu hibe desteği, geri ödemesiz 30.000-TL’den başlayıp, 100.000-TL’ye kadar çıkabilmektedir.

İşkur Mesleki Eğitim Kursları

Kosgeb Eğitimleri İçin Tıkla

Yenimek, Etisem ve Sincan Belediyesi

Ankara’da Büyükşehir Belediyesinden ayrı olarak İlçe Belediyeleri de son yıllarda ücretsiz kurs faaliyetlerinde bulunmaktadır. Yenimahalle’de açılan Yenimek, Etimesgut’ta açılan Etisem ve Sincan Belediyesinin açtığı kurslar bunlara güzel birer örnektir.

Müzik aletlerinden, el işlerine; yabancı dil kurslarından, taekvando gibi uzak doğu sporlarına; diksiyon, işaret dili gibi birçok kurs seçeneği mevcuttur ve yeterli talep oluşunca kurs açılmaktadır.

Ankara’nın Gezilecek Tarihi Yerleri Nerelerdir?