Ankara’da Gezilecek Müzeler | Ankara’nın Müzeleri

Ankara’nın çok eski bir yerleşim yeri olduğunu ve bir çok uygarlığa ev sahipliği yaptığını biliyoruz. İşte bu sebeple Ankara’da yapılan kazılarda bir çok tarihi eser ve kalıntı bulunmuştur. Ayrıca Cumhuriyetin başkenti olması dolasıyla, bu yönde farklı müzeleri de barındırmaktadır. Bu makalemizde Ankara’daki müzelerden bazılarını inceleyeceğiz.

Ankara’da Gezilecek Müzeler

 

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anıtkabir’e defnedilmeden önce ilk istirahatgahı olan bu müze, şuan Selçuklu’dan günümüze kadar ki Türk sanatı örneklerini barındırıyor. Dokuma sanatları (halı, kilim), Bakır araç ve gereçler, sünnet, düğün, kına gecesi giyim örnekleri gibi geçmişten günümüze gelişmelerini görebileceğiniz kültürel eserleri bu müzede ziyaret edebilirsiniz. Yine Ankara’da gezip görülecek önemli noktalardan biridir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Kalesi bölgesinde at pazarı semtinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 15. yüzyıla ait bir Osmanlı yapısıdır. Bu müze kendi koleksiyonu ile dünya çapında tanınan bir müzedir. Müzede yontma taş devri (Paleolitik Çağ) döneminden günümüze kadar, Anadolu bölgesinde yaşamış uygarlıklara ait her türlü tarihi bulgu sergilenmektedir. Müzedeki en değerli parça olan Çatalhöyük kent planı haritası, m.ö. 6200 yıllarına ait olduğu ve dünyanın en eski kent planı haritası olduğu belirtiliyor.

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

1511 yılında inşa edilen Safranhan ve 1551-1552 yıllarında inşa edilen Çengelhan tarihi yapılarının içinde bulunan Rahmi M. Koç Müzesi, 1850’li yıllardan günümüze sanayide kullanılan çeşitli araçları görebileceğiniz ve teknolojinin nasıl geliştiğini çok iyi idrak edebileceğiniz, Ankara’nın en güzel müzelerinden biridir.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi

MTA Tabiat Tarihi Müzesi

 

1968 yılında açılan Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren “MTA Tabiat Tarihi Müzesi” Türkiye’nin ilk tabiat tarihi müzesidir. Müzede paleontolojik, jeolojik, ve minerolojik araştırma ve çalışmalar ile bilim fakültelerinin yapmış olduğu bilimsel ve teknik araştırmalar, materyaller sergileniyor.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Türk Ocakları Merkez Binasında faaliyet gösteren devlet resim ve heykel müzesi, 1927 yılında inşa edilmiştir. Müzede Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemlere ait Türk plastik sanatı örnekleri sergilenmektedir. İçerisinde bir sahne bulunması dolayısıyla, burası sadece bir müze değil, aynı zamanda bir sergi, konferans ve konser salonudur.

1. TBMM | Kurtuluş Savaşı Müzesi

1. TBMM | Kurtuluş Savaşı Müzesi

23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arası ilk meclis olarak kullanılan 1. meclis binasının, tarihimiz adına manevi değeri büyüktür. 1924 sonrası ise, Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi, Hukuk Mektebi, Maarif Vekâleti Binası olarak kullanılmış ve 1961 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müzede milli mücadele dönemine ait yazışmaları, Lozan ve Sevr antlaşmalarına dair belgeleri ve Atatürk’ün yazışmalarını inceleyebilirsiniz.

2. TBMM | Cumhuriyet Müzesi

2. TBMM | Cumhuriyet Müzesi

1924-1960 yılları arası meclis binası olarak kullanılan bu yapı da, Ankara’da mutlaka gezmeniz gereken müzelerden biri. İlk yapılışında Cumhuriyet Halk Fırkası toplantı yeri olarak tasarlanmış, daha sonra meclis olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1981 yılından sonra Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzede 1924-1961 yılları arası hükümetlerin ve bunların birimlerinin kullandığı odaları gezme fırsatınız var. Ayrıca Atatürk’ün “Nutuk” unun 15-20 Ekim 1927 tarihinde okunduğu doğal ortam, balmumu heykellerle canlandırılmaktadır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi, 1925 yılından 2006 yılına kadar cezaevi olarak kullanılmıştır. Genelde düşünce suçluları ve siyasi suçluların yattığı bir cezaevidir. 2011 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Türk siyasi geçmişinde çok önemli yerleri olan, bir çok önemli figürün kaldıkları koğuşu, hatta yattıkları yatağı bile bu müzede gözlemleyebilirsiniz.  81 yıl boyunca düşünceleri yüzünden hapse girmiş gazeteci, yazar, şair, siyasetçi gibi kişilerin ayrıntılı bilgileri, ailelerinden temin edilmiş özel eşyaları ve cezaevinde iken çekilmiş fotoğrafların sergilendiği avlular bulunuyor.

Ankara’nın Tarihi Yerleri Nerelerdir? Tarihi Eserler

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü