Ankara’nın Tarihi Yerleri Nerelerdir? Tarihi Eserler

Başkentimiz Ankara tarihte, Hititler, Frigler, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi çok büyük uygarlıklara, devletlere ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu sebepten Ankara’nın bir çok gezilecek tarihi yerleri, tarihi yapıları ve eserleri bulunmaktadır. Ankara’nın bilinen tarihinin Paleolitik Çağ’a kadar uzandığı bilinmektedir. Makelemizin bu kısmında Ankara’nın tarihi değerlerinin bazılarını inceleyeceğiz. Ankara’nın Tarihi Yerleri Nerelerdir?

Ankara’nın Tarihi Yerleri, Yapıları

 

AnıtkabirAnıtkabir

 

Ankara’ya gelir gelmez tabii ki ilk görmeniz gereken yerlerden biri, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir’dir. Anıtkabir bu makaledeki diğer yerler kadar eski bir yapı olmayabilir ama manevi olarak hepsinden önemli bir konumda olduğu için makalemizde yer vermesek olmazdı diye düşünüyoruz. Anıtkabir hem mimari, hem manevi olarak önemli bir yapıdır. 1953 yılında yapımı bitirilen Anıtkabir o günden beri özellikle ulusal bayramlarımızda tüm Türkiye’den akın akın ziyaretçi almaktadır.

Unutmadan söylemek gerekir ki Anıtkabir sadece Atatürk’ün mezarının olduğu bir yer değildir. Bildiğiniz üzere Atatürk’ün mezarı Anıtkabir’in üstündeki sembolik lahitte değil, onun 7 metre altındaki gizli odada muhafaza edilmektedir. Aynı zamanda altta bu odaya giden yol ve çevresi bir müzedir. Burayı rahatlıkla gezebilirsiniz. Milli mücadele dönemine ait bir çok değerli eşya ve Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları bu müzede tutulmaktadır. Ayrıca Atatürk’ün mezar odasının giriş bölümü ve kapısını da görebilirsiniz.

Ankara KalesiAnkara Kalesi

 

4 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen Ankara kalesi çok çeşitli uygarlıklar tarafından, hem kale olarak savunma amaçlı, hemde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Ankara kalesinin tam olarak ne zaman ve kim tarafından inşa ettirildiği bilinmemektedir. Galatlar tarafından yaptırılmış olabileceği tahmin edilmektedir. Doğu, batı ve güney yönlerine doğru uzanan duvarlarında 42 adet savunma kulesi bulunuyor. Ankara’da gezilecek tarihi yer arıyorsanız, Ankara kalesi iyi bir seçenek olabilir.

HamamönüHamamönü

 

Önceleri baya yıkık, harap durumda olan Hamamönü, Altındağ belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılmıştır. 19. yüzyıl mimarisindeki evleri, kültürel etkinlikler gerçekleştirilen sokakları, cafe ve restoranları ile hamam önü Ankara’da hoş vakit geçireceğiniz yerlerden biri. Özellikle ramazan ayında Hamamönü çok başka bir yere bürünmekte, ramazan akşamları Ankaralılar buraya akın etmektedir.

Hacı Bayram Camii ve TürbesiHacı Bayram Camii ve Türbesi

1427-1428 yılları arasında inşa edilen Hacı Bayram Camii, Osmanlı Devleti döneminde yaşamış olan, aynı zamanda Bayramiye tarikatının kurucusu büyük din alimi Hacı Bayram Veli adına yaptırılmıştır. Caminin hemen bitişiğinde de Hacı Bayram Veli türbesi bulunur. Daha önce bir çok kez tamir ettirilen cami son olarak 2011 yılında aslına uygun olarak yenilenmiştir. Yapının içinde ayrıca Osmanlı Devleti döneminde yaşamış Osman Fazıl Paşa’nın türbesi de bulunmaktadır, ancak mezar ailesi tarafından, aile mezarlığına götürüldüğü için günümüzde bu mezar boş durumda.

Augustus TapınağıAugustus Tapınağı

 

Son Galatya Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından m.ö. 25 yılında yaptırılan Augustus Tapınağı, aslında tarih olarak daha eskidir diyebiliriz. Çünkü bu tapınak aslında Frig tanrısı “men” adına yaptırılan bir tapınağın kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Ankara, Galatya İmpartorluğu’nun başkentiydi. Bu tapınak Galatya’nın, Roma imparatorluğu’nun egemenliğine girmesini kutlamak ve imparator Augustus’a bağlılığın kanıtlanması için yaptırılmıştır. Daha sonra Bizans döneminde üzerine eklemeler yapılarak kiliseye çevrilmiştir. Ayrıca bu tapınağın ortaya çıkartılması aşamasında bulunan ve Ankara Anıtı (Monumentum Ancyranum) olarak anılan yazıt ta, kalıntılar arasında bulunmuştur. Yazıtta İmparator Augustus’un başardığı işler anlatılmakta.

Gordion Antik KentiGordion Antik Kenti

Ankara’dan 90 km. uzaklıkta Polatlı, Yassıhöyük Köyü’nde bulunan Gordion antik kenti m.ö. 3000 yılına dayanan bir tarihi vardır. Burası pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ama asıl olarak Frigya Krallığı’nın başkenti olmasıyla bilinmektedir. Adını Frigya Krallığı’nın kurucusu Gordion’dan almaktadır. Bu bölgenin kendi zamanının önemli bir konaklama bölgesi ve pazar yeri olduğu düşünülüyor. Kazılar sırasında kentte çıkartılan tarihi eserlerin çoğunluğu batı eserleridir. Araştırmacılara göre buraya yerleşen medeniyetler Makedonya tarafından gelmiştir.

GavurkaleGavurkale

Gavurkale, Ankara’nın 60 km güney-batısında, Haymana İlçesi’ne bağlı Dereköy’e 2 km. uzaklıkta, Babayakup deresinden 60 metreye ulaşan yükseklikte bir kayalık alan üzerine kurulmuştur. Bu bölge önceleri Hititler’in ibadet yeri olarak kullanılmış, daha sonra Frigler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Arka arkaya yürüyen iki tanrı, onların karşısında oturmuş bir tanrıça kabartması bulunan Gavurkale’de ayrıca bloklardan oluşan duvarları da dikkat çekmektedir.

Julianus Sütunu (Belkıs Minaresi)Julianus Sütunu (Belkıs Minaresi)

Ankara’nın Ulus semtinde bulunan Julianus Sütunu’nun diğer bir adı da Belkıs Minaresi’dir. 362 yılları civarı Roma İmparatoru Julian’ın, Ankara’yı ziyareti onuruna yaptırılıp dikilmiştir. Aslında üst üste beyaz yivli, halka şeklinde taşlardan oluşan bu sütun, bir bütün gibi gözükmektedir. Sütun valilik binası önünde sergilenmektedir.

Ankara Roma HamamıAnkara Roma Hamamı

Roma Hamamı, Ankara Altındağ İlçesi, Çankırı Caddesi üzerinde bulunuyor. 3. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu, roma imparatoru Caracalla tarafından inşa ettirilmiştir. Sağlık Tanrısı Asklepios adına yaptırıldığı düşünülüyor. Roma Hamamı maalesef ciddi bir tahribata uğramış tarihi kalıntılar arasında yer alıyor. Yinede günümüze kadar gelen bölümünde, soyunma ve yıkanma kısımları ile yer altındaki külhan ve servis yolları gözlemlenebiliyor.

Ankara Roma TiyatrosuAnkara Roma Tiyatrosu

1982 yılında yapılan kazılarla keşfedilen Roma Tiyatrosu Ulus semtinde bulunuyor. Yapının inşa tarihi kesin olarak bilinememektedir, ancak milattan önceki döneme ait olduğu düşünülmektedir. Yapı 1992 yılında 1. ve 2. derece sit alanı olarak tescillenmiştir. Yapıda Tiyatronun arta kalan duvarlarının yanı sıra, döşemeli orkestra, seyirci oturma yerleri, sahne odası gibi kısımları da bulunuyor.

Ankara’da Gezilecek Müzeler | Ankara’nın Müzeleri

Ankara Kent Rehberi – Abb