Laponlar Kimdir? Avrupa’nın Kaybolanan Kavmi

Avrupa’ya Yerleşen Kavim Laponlar Kimdir?

Laponya Finlandiya’nın bir bölgesidir. İsveç, Norveç ve Rusya ile komşudur. Bu bölgeye yerleşerek yaşamaya başlayan kavim Laponlar olarak adlandırılmıştır.

Laponya Harita

Ren geyiğinin Laponlar için önemi çok büyüktür.

Yarı göçebe sayılan bu halk İsveç, Norveç, Finlandiya ve Rusya’nın kuzey bölgeleriyle Kuzey Kutup dairesinin kuzeyinde kalan bölgelerde yaşarlar. Binlerce yıldır varlıklarını sürdürmektedirler. Laponlar geçimlerini açık arazide yani deniz ve kara hayvanları aracılığı ile sağlarlar. Ren geyiklerini evcilleştirmiş olan bu topluluk, bunların etinden ve sütünden yararlanırlar, postunu çeşitli eşyalar ve elbise yapımında kullanırlar. Eşyalarını taşımak için ve ulaşım aracı olarak da Ren geyiklerinin çektikleri kızaklardan yararlanırlar.

Laponlar Ren Geyiği

Sami ırkından olan Laponlar brakisefal kafatası yapısına sahiptir ve konuştukları dil Laponca’dır. Asya’dan gelerek kuzey bölgelerine yerleşmişlerdir. Laponlar’ın elbiseleri gerçekten ilgi çekicidir. Hayvan derisinden veya kumaştan yapılmış renk renk kazak yaparlar ve bu kazaklar, çok soğuk bölgelerde yaşadıkları için onlara hem etkin bir koruma sağlar hem de bir çeşit yağmurluk görevi görmektedir. Ayrıca bu kazaklar Güney Amerika çobanlarının giydikleri gocuklara benzemektedir.

Ev olarak kullandıkları yerler çadırlardan oluşmaktadır. Bu çadırları hayvan derilerinden, ağaç kütüklerinden veya kerpiçten meydana getirirler. Avrupa’nın en kısa boylu kavmi olarak bilinirler.

Lapon Yerliler

Laponlar’ın büyük çoğunluğu asimile olarak Hristiyanlığı benimsemiştir.

Laponlar’ın büyük çoğunluğu Hristiyanlığı benimsemişlerdir. Fakat bununla birlikte bazı kabileler hala atalarının eski dini olan ruhlara tapmaya devam etmişlerdir. Kabilenin şaman adı verilen dini başkanı insanların kaderini önceden bildirmek iddiasındadır. Çeşitli ritüelleri barındıran şamanlar sihirli davulunun üzerine koyduğu bir yüzüğe bakarak bir takım dualar okur, dans eder ve dini törenlerini gerçekleştirirler. Bu ayinler Laponlar için kutsal olan ormanlarında gerçekleştirilmektedir. Avrupa’nın Kızılderilileri olarak da anılan Laponlar için aynı Kızılderililer gibi ağaçların, taşların ve bazı orman canlılarının birer ruh taşıdığına inanılır ve kutsal sayılırlar.

Ren Geyiği Kızak

Laponya – Viki

Irkların nelere göre çeşitlendiğini ve ana ırkların özelliklerini okumak isterseniz, makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Amanda Kernell’ın yönettiği, Sameblod adlı filmi izleyerek bu konu ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

    1. Adamollafdinle 10 November 2018

    Bir Yorum Yap