Ay’da Çekiç ve Tüy Deneyi – Bowling Topu

Ay’da Çekiç ve Tüy Deneyi

Bir kuş tüyü ile demir bir çekici aynı anda aynı yükseklikten yere bırakırsanız hangisi önce düşer? Eminim ki cevabınız demir olacaktır. Peki bu deneyi Ay’da yaparsanız ne olacağını biliyor musunuz? Yukarıda gördüğünüz fotoğraf Apollo 15 Ay Yürüyüşü görevini yapan astronotlardan Komutan David R. Scott’a ait. Komutan Scott, Ay’da biraz önce söylediğim şekilde demir bir çekiç ile bir kuş tüyünü aynı anda ve aynı yükseklikten yere bıraktı ve ikisi de aynı anda yere düştü.
İsterseniz buraya tıklayarak Ay’da gerçekleşen çekiç ve tüy deneyini izleyebilirsiniz.

Deney Dünya’da Neden İşe Yaramıyor?

Dünyada bu çekiç ve tüy deneyini yaptığınızda tabii ki demirden çekiç hızla yere düşecektir. Kuş tüyü ise havanın direnci ile karşılaşacak ve salına salına daha geç olarak yere düşecektir. Belki sert bir rüzgar onu alıp götürebilir de. Fakat ya bu deneyi atmosfer, yani hava olmayan Ay’da yaparsınız. O zaman hava direnci ortadan kalkar ve ağırlığı ne olursa olsun bütün cisimlerin aynı hızla yere düştüğünü görürsünüz.

Yani Dünya’da kuş tüyünün yere geç düşmesinin tek sebebi hava direnciyle karşılaşmasıdır.

Galileo’ya kadar herkes ağır cisimlerin, hafif cisimlere göre yere daha hızlı düştüğünü düşünmekteydi. İlk defa Galileo bütün cisimlerin yere aynı hızla düşeceğini söyledi. Çünkü tüm cisimler aynı yer çekimi kuvveti tarafından çekiliyorlardı. Yer çekimi cisimleri yere doğru çekerken, tıpkı rengine bakmadığı gibi cinsine de bakmıyordu.

Aslında durum bundan biraz daha karışıktı. Diyelim ki demir çekiç, kuş tüyünden 1000 kat daha ağırdır. O zaman demir çekice etki eden yer çekimi kuvveti de kuş tüyüne nazaran 1000 kat fazladır. Fakat bu durumda demir çekicin kütlesi de 1000 kat artmış olacaktır. O yüzden bu iki etki birbirini tamamıyla iptal edecek ve bir kuş tüyü ile demir çekiç aynı hızla yere düşecektir.

Üstelik bu çekiç ve tüy deneyi sadece Ay’da yapılmamıştır. NASA’da vakumlu bir odada havasız bir ortam oluşturularak kuş tüyü ile bowling topunu aynı yükseklikten yere bıraktıkları videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Tuhaf Eğlenceli Şaşırtıcı İlginç Bilgiler Listesi