Bartın Gezilecek Yerler – Bartın Gezi Rehberi

Bartın Gezi Rehberi – Bartın Gezilecek Yerler

Bartın gerek tarihi mekanları gerek denize girilecek plajları ile Karadeniz’in önde gelen turistlik bölgelerinden biridir. Özellikle yazları İç Anadolu’nun bozkır ikliminden sıkılıp; Karadeniz’in havasını koklamak, denize girmek, kısa bir tatil yapmak isteyenlerin gözde mekanıdır. 5 buçuk milyon insanın yaşadığı Ankara’ya, 285 km ile en yakın deniz kenti olan Bartın, daha çok turist yoğunluğunu bu bölgeden almaktadır.

1. Dorukhan TesisleriDorukhan Tesisleri

İçinde tavuk, kaz, hindi gibi değişik kuş türlerini barındıran; kiremitte alabalığı harika yapan, güler yüzlü hizmeti, çay isteyince semaver getirmesiyle yol üzerinde muhteşem bir mekan Dorukhan Tesisleri. Mengen’i geçtikten sonra 7-8 km. ileride yolun sağında bulunan bu tesise ilk durak olarak bir uğramanızı tavsiye ederim.

2. Gökgöl MağarasıGökgöl Mağarası

Baştan söyleyeyim, Gökgöl Mağarasına gitmek için yolunuzu biraz uzatmanız gerekecek. Zira Zonguldak-Bartın yolu üzerinde bulunmakta. Ama yaşadığınız toprağın altında ne olduğunu merak ediyorsanız sizin için ilgi çekici bir gezi olacaktır.

Gökgöl Mağarası, içerisinde henüz oluşumunu tamamlamamış damla taşlar bulundurmaktadır. Ayrıca içinde biraz ilerledikten sonra bir yer altı deresiyle karşılaşırsınız. Mağaranın içinde 900 metre uzunluğunda bir yol yapılmış. Renkli ışıklandırmalar, bazı yerlerinde başınızı eğerek yürümek zorunda kaldığınız kıvrak yollar ve içerisindeki buz gibi havasıyla ürperti duyacağınız bir yer.

3. İnkumu

İnkumu Karadeniz’de pek bulunmayan bir şeye, uzun bir kumsala sahip. Turistlerin daha çok denize girmek için geldikleri bir yer. Ama her sezonda burada boğulanların sayısı bir düzineye yaklaşıyor. Bu yönden de kötü bir şöhrete sahip.

4. AmasraAmasra

Bartın’ın kuşkusuz en güzel yeridir. İçinde yüzmek için kumsalı, ilginç yerel ürünleriyle çekiciler çarşısı, tarihi mekanı olarak Bizans’tan kalma kalesi, seyir tepesi için tavşan adası manzaralı ağlayan ağacı hatta yukarısında deniz feneri ile Amasra küçücük bir alan içinde bir günü kendisine ayırabileceğiniz şirin bir mekan. Fatih Sultan Mehmet Han’ın burayı fethettiği zaman Lala, Lala, Çeşm-i Cihan bu mu ola? (dünyanın gözü, göz bebeği) dediği söylenmektedir.

5. Çakraz KoyuÇakraz Koyu

Çakraz koyu İnkumu’na göre biraz daha sessiz, daha küçük bir kumsala sahip, kafa dinlemelik yada yüzmeye gidebileceğiniz bir yer. Koy fotoğraftaki sağdaki büyük alan. Ancak cesaretiniz varsa kayalardan yürüyerek, o kadar cesur değilseniz de yüzerek, soldaki sessiz ve yalnız küçük kumsala geçebilirsiniz.

6. Güzelcehisar

Güzelcehisar

Güzelcehisar Bartın’da saklı bir cennet. Kesinlikle uğramanızı tavsiye ettiğim bir yer. Dünyada sayılı bulunan lav sütunları, Türkiye’de sadece burada bulunur. Ama hafta sonu gidiyorsanız erken gitmenizi öneririm. Yoksa kalabalıktan giremeyebilirsiniz. Çünkü Bartın’da denize girilebilecek en temiz yerlerden biri olan Güzelcehisar’ın kumsalı ancak 100 metre kadardır. Şimdilerde buraya yapılmakta olan gezi parkuru ile ziyaretçi sayısının çok daha artacağı tahmin edilmektedir.

Bartın Hakkında Yorumum

Beş yıldızlı otele gideyim mantığındaki insanlar için iyi bir yer değildir. Bartın’da öyle bir otel bulamazsınız. Bartın yeni yerler görmeyi, gezmeyi, keşfetmeyi seven insanlar içindir. Sessizliği, doğayla iç içe oluşu, harika manzaraları ve ekonomik olarak ucuzluğu genel özelliğidir.

Bartın Tarihçe

Ankara’da Gezilecek Müzeler | Ankara’nın Müzeleri

Ankara’nın Tarihi Yerleri Nerelerdir? Tarihi Eserler

İzmir Gezi Rehberi | Gezilecek Müze, Tarihi ve Kültürel Yerler

Gökgöl Mağarası Zonguldak – Toprağın Derinliklerinde Bir Gezi

Fethiye’de Gezilecek En Güzel Yerler – Mutlaka Görülmesi Gerekenler