Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

2018 Bedelli Askerlik Başvurusu

Yetkililerin açıklamasına göre 5 milyon kişi askerlik görevini yerine getirme açısından yığılmış durumda. Askerlik ihtiyacı ise yıllık 300 bin civarlarında olduğu belirtiliyor. İktidarın 24 Haziran seçim vaatleri arasında da yer alan bu konu sonunda gündeme geldi. Bir çok öğrenci, çalışan vb. özel sorunlar nedeniyle askerlik görevini yerine getirmeyen kişinin bedelli askerlikten faydalanması bekleniyor.

Kamuoyu ise ikiye ayrılmış durumda bedelli askerliği uygun bulmayan oldukça kalabalık bir ses var. Ancak şu bir gerçek ki bu kadar kişinin askerlik görevini yapmadan hayatına devam etmeye çalışması da sosyal ve ekonomik açıdan ülkeye zarar vermekte. Nüfus artış hızı az olan ülkemizde gençler askerlik görevini yerine getirmeyince iş bulma sorunu ve evlenme sorunu yaşıyor. Dolayısıyla aile kurma sorunu yaşanıyor.

Bu yasayı bekleyen çok sayıda kişi var. Başvurular 3 Ağustos 2018 tarihinde başladı, 3 kasın 2018 tarihi ise son başvuru tarihidir. Ücret 15 bin TL. Yararlanabilecekler ise son düzenleme ile 1 Ocak 1994 doğumlu ve daha öncesinde doğmuş olanlar oldu. Ayrıca daha önce yaşı tutmasına rağmen faydalanmayan kişilerde bu bedelli askerlik yasasından faydalanabilecek.

Bu yazıda başvurunun nasıl yapılacağına ve aşamalarına değineceğiz. Kısa ve öz şekilde sizlere yardımcı olacağını umuyorum.

Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • İlk başvuru e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Arama kısmına ”Asal Bedelli Başvurusu” yazılarak başvuru yapılıyor. Çıktı alınmalı ödeme yapılırken bankaya verilecek. Alınan çıktıda 1111 sayılı askerlik kanunun geçici 55. maddesi gereğince bedelli yapmak üzere başvurulmuştur yazacaktır.
  • Başvuru belgesi ile Ziraat Bankası ya da Halkbank’a 15 bin TL ödeme nakit olarak yapılacaktır.
  • Dekont ve başvuru belgesi ile askerlik şubesine başvuru yapılacak.
  • Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra celp duyurusu beklenecek ve duyurular takip edilecek.
  • Planlanan sevk tarihine kadar yoklama yaptırma.
  • Daha önce yoklama yapılmışsa celp duyurusunda bildirilen sevk tarihinde birliğe sevk işlemi.
  • Ve en sonunda 21 günlük temel askerlik eğitimi ile askerliğin tamamlanması.

Yazarın Yorumu

Yazıyı özellikle basitleştirerek başvuru aşamalarını sade şekilde aktarmaya çalıştım. Ayrıca burada anlattıklarım Türkiye’de yaşayıp bedelli askerlik yapmak isteyenlerin başvuru aşamaları ile ilgili kafalarındaki soru işaretlerini giderecektir. Yurt dışı vatandaşlar da 2000 avro karşılığında elçiliklere başvuru yaparak bu yasadan yararlanacaklar. Başvurular başladı ve yetkili makamlarca ilk iki gündeki başvuru sayısı 200 bini şimdiden bulmuş durumda. Celp duyurusu 3 Kasım sonrası bir tarihte açıklanacaktır.

Devlet Nedir? – Devletin Kökenine Dair 6 Teori