Broken Hill Savaşı Nedir? 1915 Tren Saldırısı

Broken Hill, Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avustralya’nın iç  kesimlerinde yer alan, o dönemde (1915 yılında) halkın geçimini madencilik ile sağladığı tipik bir bozkır kasabasıdır. Broken Hills Savaşı (Saldırısı) olarak tarihe geçen olay bu kasabada yaşanmıştır.

1 Ocak 1915 tarihinde bir piknik trenine, ağır askeri silahlar ile yapılan saldırı sonucu, saldırganlar dahil 6 kişi ölmüştür. Bugün bu olayı detaylı olarak inceleyen tarihçiler, saldırganların, Türk bayrağı taşıdığını ama aslında Afgan olduklarını, olayın bölgede Türk karşıtlığı oluşturmak için gerçekleştirilen bir komplo olduğunu iddia etmektedirler. Ancak saldırganların gerçekten Türk olduklarını iddia edenlerde bulunmaktadır.

İlginç olan şey ise bu saldırıyla ilgili tüm belgelerin o dönem yok edilmiş olması. O dönem bölgedeki bütün polis birliğinde toplam 7 adet silah olması ve dönemin şartları düşünüldüğünde, askeri silahlar ile yapılan bu saldırının sadece iki Afgan tarafından düşünülüp tasarlanmış bir saldırı olmadığını düşündürmektedir.

Broken Hill Savaşı Türk Bayrağı
Broken Hill Savaşı, Saldırganların yanında taşıdığı Türk Bayrağı ve Silahları

Sunay Akın’ın Anlatımı İle – Broken Hill Savaşı

Avustralya’da bir makinist, Broken Hills denilen yere geldiğinde, treni aniden durdurmak zorunda kalır. Çünkü tren yolunun üstünde bir otomobil vardır ve otomobilde de bir bayrak; Hilal ve Yıldız.

Makinist anlayamaz, tam o esnada tepelerden trene kurşun yağmuru başlar. Makinist treni geri çeker, Bölgeye askerler gönderilir. Yıl 1915, o günlerde Anzaklar Çanakkale’ye çıkmıştır. Avustralyalılar Türkler’in buna misilleme olarak Avustralya kıtasına asker gönderdiğini düşünürler.

Broken Hills denilen o bölgede günlerce o tepeden Avustralya askerlerinin üstüne kurşun yağar. Sonra askerler tepeyi ele geçirirler. İki tane ceset vardır. Dondurmacı Kul Mehmet ve Kasap Abdullah Bey. Bu iki insan Avustralyalıların, Anadolu’ya asker gönderdiğini öğrenince, karşı cephe açarlar ve Broken Hill’de direnmeye başlarlar. Avustralyalılar sadece iki direnişçi olduğuna inanamaz. Haftalarca bütün kıtada Türk askeri ararlar. Ama sonra gerçeği öğrenirler ki onlar sadece iki kişiydi.

Çanakkale Savaşının yaşanıldığı günlerde Avustralya’da bu direniş o kıtanın savaş tarihine Broken Hill Savaşı olarak kaydedilir. Sunay Akın / Youtube

Zaro Ağa Kimdir, Nerelidir? 160 Yıl Yaşayan Adam

Boynuzlu Musa Heykelinin Sırrı Nedir ? Musa’nın Hükmü

40 Paralık Adam Sözü Ne Demektir ? İlk Öğrenci Eylemi