Cennet Papağanı Özellikleri Nelerdir?

PAPAĞANLAR

Cennet Papağanı Özellikleri. Papağanlar, sıcak iklimlerde gruplar halinde yaşamayı seven, çeşitli renklere sahip, kıvrık gagalı, kalın dilli kuşlardır. Gagaları sert kabuklu yiyecekleri kırabilecek güçtedir. Tırmanırken gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanırlar. Bazı türleri taklit yetenekleri ile bilinirler. Papağanların bir çok türü mevcuttur.

Bu yazıda cennet papağanlarını inceleyeceğiz.

Cennet Papağanları

CENNET PAPAĞANLARI

Asıl vatanları Afrika olan cennet papağanları genellikle gövdesi yeşil kafa kısmı turuncu sarı karışımında olan, kırmızı gagalı bir papağan türüdür. Boyutları 12 ile 20 cm arasında olan cennet papağanlarının ömürleri 10 ile 15 yıl kadardır. Sesleri dikkat çekici olan bu papağan türünün çok kuvvetli ve tiz sesi vardır. Günün her saati ve her durumda ( örneği neşeli, agresif ) ötebilirler. Özellikle sabahın ilk ışıklarında uzun süreli ötüşleri ile gürültücü olabilirler.

Cennet papağanları oldukça meraklı, hareketli, oyun oynamayı seven kuşlardır. Gagaları çok güçlüdür ve kemirme özellikleri vardır. Grup halde yaşamayı seven cennet papağanlarının konuşma özellikleri yok denecek kadar azdır. Doğalarında çiçek, bitki tohumları, çekirdek, sebze ve meyveler ile beslenirler. Dişi ve erkekleri birbirine çok benzer ve anca DNA testi ile anlaşılabilir. Fakat cinsiyet tahmini yapmayı kolaylaştıracak birkaç ipucu mevcuttur, evde beslenen cennet papağanlarında bu ipuçlarından yola çıkılarak varsayımlarda bulunulabilir. Dişi kuşun kuyruğu erkeğe göre daha küt ve yelpaze şeklindedir, erkeklerin ise daha düzgün ve ucu sivridir. Bir diğeri ise dişi kuşlar tünekte iken ayakları erkeklere göre daha ayrıktır. Evde beslenen diğer kuşlara göre evcilleştirilmeleri oldukça güçtür.

Cennet Papağanı

Çiftleşme olduktan sonra dişi cennet 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4-8 yumurta yapar. Kuluçka 22 ile 30 gün kadar sürer. Yavrular yuvalarından 38 – 45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Fakat çıkar çıkmaz bağımsız değillerdir. Yavruların gagaları erişkinliğe ulaşana kadar siyah, tüyleri ise mat renklidir.

Evde Cennet Papağanı Beslemek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Yüksek seslere karşı hassas olanlar ilk zamanlarda alışmakta zorlanabilir.
  • Kemirme durumu çok olduğu için kafesin dışında olduğu zamanlarda perde, kablo, mobilya vs. tarzı eşyaları kemirmemesi için dikkat etmek gerek.
  • Konuşma özelliği yok denecek kadar azdır. Buna önem veriyorsanız hüsrana uğrayabilirsiniz.
  • Yavrulatmayı düşünüyorsanız cinsiyetleri zor tahmin edildiği için ilk zamanlar istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.
  • Doğada meyve ve sebze tükettikleri için çok fazla olmamak kaydıyla verebilirsiniz.
  • Banyo  yapmayı çok sevdikleri için özellikle yazın düzenli aralıklarla banyo yaptırmaya özen gösterin.
  • Oyun oynamayı çok sevdiklerinden kafesinde yeteri kadar oyuncağı olması cennet papağanınızın canının sıkılmasını engeller.
  • Yetişkin cennet papağanınız varsa size alışması uzun zaman alabilir sabretmeniz gereklidir.

Cennet Papağanı Ötüşü – Video

İtalyan Tazısı Genel Özellikleri Nelerdir?