Çoban mı Daha Mutludur, CEO mu Daha Mutlu?

CEO mu daha mutludur, yoksa Çoban mı? İlginç, hayatı sorgulatan ve ufuk açan bir soru. Bilim henüz mutluluğun beyne salgılanan hormonlarla açıklanabileceğinden öteye gidemedi. Ancak bir gün bir mutluluk ölçer icat edip bu soruya kolayca yanıt vereceklerdir. O gün gelene kadar bir Çoban’ın mı, yoksa bir CEO’nun mu daha mutlu olduğunu kesin olarak bilemeyeceğiz. Yine de bu soruya farklı açılardan yaklaşımları sırayla ele aldık. Gerçekten mutlu olabilecek kişiyi aradık.

Çoban Mutludur Diyenler…

Çoban, CEO’dan daha mutludur diyenlerin iddiaları şu:

1. Çobanın yaptığı iş, CEO’nun yaptığı kadar karmaşık değildir. Çoban, dün hayvanlarını gütmüştür. Bugün de hayvanlarını aynı şekilde güdecektir. Ve yarında aynı şekilde… Çoban, yarın ne yapacağının hesabını yapmaz. Çünkü dün ne yaptıysa, yarın da onu yapacaktır.

CEO’nun işleri ise çok daha karmaşık ve belirsizdir. Yarını ve çok daha sonralarını sürekli hesaplamak zorundadır. Yarını, çalışanları, piyasayı, fırsatları, tehditleri, rakipleri… Çoban bir işle uğraşıyorsa, CEO yüz işle uğraşır. Kafası rahat değildir. Bu yüzden çoban daha mutludur. Çünkü geceleyin yattığı yatak soğuk olsa da, kafasına taktığı çok az şey vardır.

2. Çoban hayvanlarını güderken doğada, sakinliğin ve huzurun içinde işini yapar. Çobanı yoracak olan şey belki birkaç tepeyi aşmak olacaktır. Oysa CEO; vergiler, dolandırıcılar, belediye, bürokrasi, trafik, iki yüzlü ayağını kaydırmaya çalışan insanlar gibi aşılması çok daha zor engellerle karşı karşıyadır.  CEO iyi yaşamak için çalışırken, Çoban zaten iyi yaşıyordur. Ve CEO çok çalışmaktan iyi yaşamaya fırsat bulamaz. Bu yüzden CEO mutsuzdur, Çoban ise daha mutludur.

3. Çoban’ın işi hayvanlarladır. Ve hayvanlarla uğraşmak, insanlarla uğraşmaktan çok daha kolaydır. Hayvan şikayet etmez, pazarlık yapmaz, insanı aşağılamaz, dalga geçmez, hor görmez, giydiğin kıyafete, kullandığın telefona, yaktığın sigara markasına bakıp da sana değer biçmez. Bu yüzden hayvanlarla çalışmak, insanlarla çalışmaktan çok daha kolaydır.

CEO Daha Mutludur Diyenler…

CEO, çobandan daha mutludur diyenlerin iddiaları da şu:

1. Tabii ki en önemli iddia CEO’nun daha fazla para kazanması… Saymakla bitmez paranın getirdiği mutluluklar. En basitiyle hayat kalitesini etkiler. CEO, çobana göre çok daha iyi bir hayat kalitesine sahiptir. Evi, arabası, koltuğu, buzdolabı… CEO, bilgisayar kullanır. İnternette dolaşır. Restaurantta yemek yer. Kafede sohbet eder. Sinemada film izler. Tatile gider. Görmediği yerler görür. Tatmadığı lezzetler tadar. Yeni insanlarla tanışır…

Ya çoban… Çoban bunların hiçbirine sahip değilken, dağlarda bayat ekmekle karnını doyurup, yaktığı ateşle ısınmaya çalışırken CEO’dan daha fazla nasıl mutlu olabilir?

2. CEO, başarının sağladığı mutluluğa da sahiptir. Çünkü çoban olmak kolaydır. CEO olmak ise çok zordur. Çoban olmak için uzun yıllar çalışmanın sonucunda elde edilebilecek olan kalifiyeliğe gerek yoktur. CEO’luk ise uzun süren bir eğitim ve iş hayatı sonrasında kazanılabilecek bir kariyerdir. Hatta kariyer denen kavramın zirvesidir. Bu zirveye ulaşan insanlar, kendilerinde başarmış olmanın mutluluğunu duyacaklardır. Ve başarının sağladığı mutluluk aslında çoğumuz için paha biçilemezdir.

3. CEO, kalabalıklar içinde sosyal hayatı canlı olan biridir. Daha çok konuştuğu insan vardır. İş arkadaşları vardır. Çoban ise yalnızdır. Hayvanları güderken sohbet edebileceği, beraber çay kahve içebileceği bir kimse yoktur. Yalnızlıkta belki huzur olabilir, lakin mutluluk olamaz. O yüzden CEO daha mutludur.

Bu Hikayedeki En Mutlu Adam

Çoban mı, CEO mu? Kim daha mutlu olabilir?

Aslında mutluluk hangi işte çalıştığınla o kadar da alakalı değildir. Hiç alakalı değildir diyemiyorum, ama o kadar alakalı değildir. Çoban ve CEO olarak indirgediğimizde bir Çoban bir CEO’ya göre daha mutlu olabilir. Çoban yaktığı ateşi izlerken mutlu olabiliyorken, CEO şöminesinin karşısında mutlu olamayabilir.  Yada tam tersi bir CEO, bir Çoban’a göre daha mutlu olabilir ki bunun için binlerce sebebi var.

Mutluluk görecelidir, değişkendir. Küçük şeyler, büyük başarılar, önemsiz ayrıntılar, beklentiler, kalabalıklar, uzaklar, ışıklar, aşklar, aptallıklar, bilgelikler, yetenekler ve daha binlercesi. Hepsi insanı mutlu edebilir. Ama ne kadar mutlu edeceğini mutluluk ölçer adlı aleti icat etmeden hesaplayamayız.

Farabi şöyle söyler:

Mutluluk sandığımız şeyler ile, gerçek mutluluk arasında bir fark vardır. 

Bu hikayeye göre en mutlu olacak kişi; önce CEO’luk yapıp lüks hayatın bütün hazzını tattığı halde, bu lüksün gerçek mutluluk getirmediğini anlayan ve çobanlık yapmaya başlayıp, dağ bayırda kendi hakikatini arayan adamdır.

Yani bu hikayedeki en mutlu adam; daha önce CEO’luk yapıp, sonra çoban olan adamdır.

Hedeflere Ulaşmak Mutluluk İçin Yeterli Mi ? isimli yazımıza da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Siz de hangisinin daha mutlu olacağı hakkındaki görüşlerinizi aşağıya, yorum kısmına yazmayı unutmayın…