Doğayı Korumak Zorundayız! Neden Çöp Atarız?

Doğayı Korumak Zorundayız – Doğanın Önemi

Doğa, insanlığın vazgeçilmezidir. Sırf hayatımızı devam ettirmek için bize sunduğu imkanlardan dolayı değil, zaten bu durum başlıbaşına bizleri doğaya bağımlı yapar. Ağaçların, denizlerin, ırmakların, canlı türlerinin önemini anlatmayı bile gerekli görmüyorum. Varlığımızı devam ettirmek için onlara muhtacız. Kaynakları umursamadan tüketmek, çevreyi acımazsızca kirletip katletmek ve daha bunun gibi birçok zararımız dokunuyor doğaya. Fakat bu yazıda, doğaya olan mecburiyetimizden dolayı onu korumamızdan ziyade, farklı bir açıdan korumayı ve kirletmemeyi değerlendirmek istiyorum.

Doğa çöp

Doğayı Neden Çöp İle Kirletiriz?

Doğa çöplük ve doğanın kirlenmesi

İnsanların ziyaretine uğrayan, gördüğüm her doğal güzellikte çöplere şahit olmuşumdur. Hatta insanların oraya gitmesi bile gerekmiyor. Bunun en net örnekleri akarsular, denizler ve okyanuslar. Anlamsızca atılan her çöp kimsenin gitmediği bölgeleri kirletiyor. Bu çöpleri bizim görüp görmememize gerek yok, demin dediğim gibi “anlamsızca ” atılıyor. Gerçekten bir nedeni yok. Araba ile hareket halindeyken yol kenarına çöp atmak akıl alır gibi değil. Atan kişinin yüzündeki, bazen umursamaz bazen de bir iş becermiş gibi takındığı tebessüm ve gurur ifadesi hayretler içerisinde bırakıyor.

Birkaç metre yakınlarında çöp kutusu olmasına rağmen yerlerde türlü türlü atık görmek nedenleri sorgulama isteği doğuruyor. Bu durumun kasıtlı veya umursamaz bir nedenden kaynaklandığını düşünmüyorum. Ben atarım çevre kirlensin benim umrumda değil tarzı bir düşünce veya yakınımızda çöp kutusu var ama ben canım istediği için yere atacağım gibi bir düşünceleri olduğuna pek ihtimal vermiyorum en azından vermek istemiyorum. Bu durumun farkındalık eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Çöpü yere atıp atmama nedenlerinin farkında değil gibiler.

Ama en azından bu durumun artı yönleri var. Eğer bu farkındalık sağlanabilirse gelişme kaydedileceğini düşünüyorum. Toplumda önemli rol oynayan sivil toplum kuruluşları, medya, toplumun saydığı isimler, kısacası topluma yön verebilecek her şey ve herkes planlı bir şekilde bu sorunun üzerine eğilirse yavaş yavaş düzelebileceğini tahmin ediyorum.

Su kirliliği

Tahammül etmesi zor bir durum. Fotoğraflardan veya manzara resimlerinden görüp hayaller kurulan üzüntü, sevinç, efkar, aşk, huzur daha bir çok duyguyu en yoğun şekilde yaşayabileceğimiz güzellikleri hep birlikte korumak zorundayız. Mesele sadece insanın maneviyatı, görsel zevki veya varlığımızı devam ettirebilecek ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için dikkat etmemiz gereken hassas bir konudan ibaret değil. Bizim dışımızdaki tüm canlıların da yaşam hakları asla unutmamamız gereken bir mutlak olmak zorunda.

Pelikan

Kaplumbağa

Doğa kiriliği ölen kuş

 

Bu deneme yazısı şahsi görüşüm ve yorumumdur.

Greenpeace Türkiye

Doğanın En Büyük Katili: İnsan