En Çok Oynanan Türk Yapımı Online Oyunlar

Türk Yapımı Online Oyunlar 

Günümüzde bilgisayar oyunları büyük bir kitleye hitap ediyor. Hepimizin çocukluğunda, gençliğinde, hatta bazılarımızın ileri yaşlarda bile bağımlısı olduğu dünyaca ünlü PC oyunlarının çoğu ise yabancı yapımcıların elinden çıkıyor. Peki Türk yapımı bilgisayar oyunları var mı? Küresel oyun dünyasında kendilerine yer bulabilir mi? İşte geleceğe dair umut veren üç Türk yapımı online oynanan bilgisayar oyunu… 

1- İstanbul Kıyamet Vakti

2007 yılında piyasaya sürülen İstanbul Kıyamet Vakti adlı MMOPRG türündeki online oyun Türk yapımı olmasıyla dikkat çekmiştir. Bir çok oyuncuyu bir araya toplamayı başaran İstanbul Kıyamet Vakti’nin geçtiği yer ise İstanbul olunca oyuncuların gözünde oyun değerlenmiş ve sevilmiştir. Yeni neslin nasıl oyun, böyle oyun mu olur gibi söylemlerine karşın, bir çok eski nesil oyuncu için İstanbul Kıyamet Vakti’nin ayrı bir yeri vardır.

İstanbul Kıyamet Vakti

Oyunun hikayesi ise kısaca şu şekilde: İstanbul’da bir kıyamet oluyor ve bu kıyamet vaktinde de karakterinizle gelişip güçleniyorsunuz. 2007 yılında çıkan bir oyun için grafikleri güzel olmasına karşılık, oyun beklenilen ilgiyi görmüş sayılmaz. Oyuncu kitlesi son dönemde FPS ve hayatta kalma tarzında oyunlara yöneldiği için İstanbul Kıyamet Vakti ve Metin 2 gibi oyunlar artık pek de beklentileri karşılamıyor.

2- Zula

İlk Türk yapımı olan FPS oyunu Zula ile tanışın! Türk oyunu Madbyte Games tarafından yapılıp Lokum Games tarafından piyasaya sunulan Zula ilk yıllardan itibaren gelişmeye başladı. Oyuncu kitlesi de bir hayli artmıştı ve artmaya da devam ediyordu. Bu sayede adını duyurarak daha da ses getirmeye devam etti.

Zula

Peki Zula oyunu kendini nasıl sevdirmişti?

Tabiiki de ilk olarak FPS oyunu olmasıyla, ikinci olarak da grafiklerin tatmin etmesi ve giriş seviyesi bilgisayarlarda bile oynanabilmesi oyunu cazip kılıyordu. İnsanlar artık bilgisayarlarında yüksek gereksinim gerektiren FPS oyunlarını oynayamayınca Zula’ya yöneliyorlardı.

Zula yöneticileri talebe karşı ne yaptılar?

Zula’ya eklenen yeni haritalar, silahlar ve silahları özelleştirme (susturucu, desen, çıkartma, lazer) gibi bir çok özellik eklenince ve rekabetçi modunda gelmesiyle oyuncular arası rekabet arttı.

Oyunu kısaca tanıtmak gerekirse iki takım var: Zula ve Gladyo… İki tarafta birbirine kinli… Her haritanın hikayesi olduğu gibi her karakterinde ayrı bir hikayesi var. Oyunda bol miktarda harita, silah çeşidi, birçok da oyun modları var. Örneğin; sabotaj, ölüm maçı, herkes tek gibi birçok çeşit… Anlayacağınız Zula’ya girdiğinizde kolay kolay çıkmazsınız.

3- Mount and Blade Warband

Orta çağ temasıyla dikkat çeken bir başka Türk oyunu ise Tale Worlds tarafından hazırlanan Mount and Blade Warband… 2010 yılında yayınlanan Mount & Blade bir rol yapma oyunudur. Yorumlara bakıldığında ciddi bir beğeni kitlesini kazandığı görülen Mount & Blade Warband’un tek ve çok oyunculu seçeneği bulunmaktadır.

Mount and Blade Warband

Oyunun olayı kısaca şöyle: Kılıç-kalkan kullanma, at sürme, saldırılara karşı savunmaya geçmeyi öğrenme ve sonra da askerlerinizi seçmekle başlıyorsunuz. Okçular, süvariler ve son olarak da piyadelerden seçili üç ana gruptan oluşan ordunuzla, meydan savaşları yapabiliyor, kaleleri, orduları, belki de imparatorlukları yenip fethedebiliyorsunuz.

Mount & Blade çok yönlü bir oyun olma özelliğine sahip… Yıllarını bu oyunda heba etmiş insanların bile yeni yeni öğrendiği bilgiler olabiliyor. Kısa bir bilgi olarak da acemi askerlerinizle çatışmaya girmek, oyunda kaybetmenize neden olabilir. Siz askerlerinizi geliştirmeyi unutmayın.

Son Şnitzel ve Hile – Türk Bilim Kurgu Filmleri

Tuhaf, Eğlenceli, Şaşırtıcı İlginç Bilgiler Listesi

Steam Türk Yapımı Oyunlar