En Güzel 10 Yabancı Dizi – İnceleme ve Eleştirisi

En Güzel Yabancı Diziler

Bu yazıda anlatacağım yabancı dizilerin büyük bir çoğunluğunu, herkesin ismini en az bir kere duyduğu, dünyada en çok izlenen ve bilinen diziler oluşturmaktadır. Çeşitli türlerde olan bu dizelerin ortak noktalarından bir tanesinin, hepsinin hayata karşı yüzyıllardır sorulan soruları bizlere aktarma ve o soruları çeşitli açılardan cevaplama olduğunu düşünmekteyim. Bu yazıda dizileri teknik olarak incelemekten çok, kendi düşüncelerim ve bakış açıma göre yorumlamaya çalışacağım.

Game of Thrones

Game Of Thrones

Tüm dünyada en çok izlenen yabancı diziler arasına giren Game of Thrones, David Benioff ile D. B. Weiss tarafından yaratılan fantastik televizyon dizisidir. Dizi, George R. R. Martin’in epik fantezi roman serisi Buz ve Ateşin Şarkısı kitaplarından uyarlanmıştır. Her an her şeyin olabileceği, her karakterin önemine bakılmadan öldürülebileceği, entrikaların çok zekice tasarlandığı, kimsenin kimseye güvenemeyeceği ve birçok konuyu son derece sert ve radikal bir şekilde anlatan bu ütopik dizinin, en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi olayları gerçekliğe son derece yakın anlatmasıdır.

İyinin her zaman kazanmadığı, ana karakterin her zaman en doğru kararı vermediği ve en doğru eylemi gerçekleştirmediği veya bir olayın sonucunun basit tesadüflere bağlanmadığı mevcut tesadüflerin ise abartıya kaçılmadan konunun içerisinde işlendiği, gerçekliğe yakın bir şekilde neden ve sonuçları ile aktaran, merak ve heyecanı asla kaybettirmeyen fantastik bir dizidir. Dizi içerisinde ejderhalardan, ak gezenlere, devlerden, büyücülere kadar birçok fantastik öge bulunmaktadır. Tahtı ele geçirmek için gerek kılıç ile gerek entrika ile verilen mücadelelere tanık olmaktayız. Toplam sekiz sezon yayınlanacak dizinin, şu an yedi sezonu yayınlanmıştır. İzlememiş olanların muhakkak izlemelerini tavsiye ediyorum.

Game of Thrones Oyuncu Kadrosu

Önemli karakterlerden bazıları, Peter Dinklage, Sophie Turner, Maisie Williams, Nikolaj Coster, Emilia Clarke, Lena Headey, Sean Bean, Pedro Pascal, Kit Harington, Isaac Hempstead-Wright, Alfie Allen, Iain Glen, Nathalie Emmanuel, Gwendoline Christie, Aidan Gillen , John Bradley, Conleth Tepesi, Rory McCann, Jerome Flynn, Hannah Murray, Kristofer Hivju, Jack Gleeson, Gül Leslie, Diana Rigg, Jacob Anderson, Charles Dansı, Michiel Huisman, Joe Dempsie, Michelle Fairley, Iwan Rheon, Kristian Nairn, İndira Varma, Hayır Júlíus Björnsson, Gemma Whelan, Sibel Kekilli, Julian Glover, Jonathan Pryce, Natalia Tena, Stephen Dillane, Tom Wlaschiha, Michael McElhatton, Jason Momoa, Richard Madden, Michelle Fairley, Houten, Natalie Dormer, Liam Cunningham canlandırabilir.

Fringe

Fringe

J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci tarafından hazırlanan Amerikan bilim kurgu dizisi olan Fringe, dünyada gerçekleşen sıra dışı olayları çözmeye çalışan FBI departmanını konu almaktadır. Her bir bölümde ayrı bir gizem çözülmeye çalışılırken, bütün olayların birbiri ile bağlantılığı olduğu gizli bir amaç yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Paralel evrenlerin savaşı, zamanda gezebilen gözcülerin sırları, fiziğin sınırlarının zorlandığı olaylar, yaratıcı güç ve varlık üzerine bilimsel bir bakış ve bunun gibi daha birçok odak noktası bu dizide karşımıza çıkmaktadır.

Fringe Oyuncu Kadrosu

Bu Yabancı Dizide Walter Bishop karakterini, Yüzüklerin Efendisinde Lord Denethor karakterini de canlandıran John Noble canlandırmıştır. Diğer önemli karakterleri Joshua Jackson, Anna Torv, Lance Reddick, Blair Brown canlandırmıştır.

Black Mirror

Black Mirrorİngiliz dizileri çoğunlukla izlemeyi sevdiğim dizilerdir. Kurgunun son derece gerçekçi işlendiği, aynı şekilde insan ilişkileri ve psikolojisini net ve abartısız anlatan, duyguları sade ve etkili bir şekilde aktarmayı başarabilen dizilerdir. Black Mirror da karamsarlığı, sert göndermeleri ile bizleri derin düşüncelere daldıran kaliteli bir İngiliz dizisidir. Tüm bölümlerin konusu ve oyuncu kadrosu farklı olmasına rağmen, ortak noktaları teknoloji ve gelişmenin karanlık yönlerini incelemektir. Distopya tadında işlenen konular çok cesur ve vurucu bir şekilde bizlere aktarılmaktadır. Toplam dört sezon ve 20 bölümden oluşan diziyi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Black Mirror en iyi yabancı dizilerden biridir.

 

The End of the F***ing World

The End Of Fucking World

Hepimiz hayata dair birçok arayış içerisindeyiz. Hatta arayışımızın ve amacımızın ne olduğunu bilmeden yorucu bir koşuşturmanın ortasında buluruz kendimizi. The End of the F***ing World adlı yabancı dizi tam olarak bu konuyu ele almaktadır. Biri sosyopat, bir diğeri ise asi, iki lise öğrencisi evden kaçarak kurtuluşu kendilerinde bulmayı ummaktadırlar. Çıktıkları yolda başlarına gelen sorunları kendi tarzları ile çözmeye çalışan bu isyankar çift, koskoca dünya da birbirlerinden başka kimse olmadığı düşüncesiyle kaybolmamaya çalışmaktadırlar.

The End of the F***ing World Oyuncu Kadrosu

İngiliz dizisi olan The End of the F***ing World, kara mizah türündedir ve Netflix tarafından yayınlanmaktadır. Bu yabancı dizide Oyuncu kadrosu Jessica Barden, Alex Lawther, Steve Oram, Gemma Whelan gibi isimlerden oluşmaktadır.

 

House of Cards

House Of Cards

Entrika ve güç anlatımları ile dolu bir yabancı dizi. Politik drama türünde olan House of Cards, bir politikacının ABD başkanlığına kadar uzanan yolunu bizlere anlatmaktadır. Siyasetin vazgeçilmezi olan entrikaya ve pragmatizmin sarsıcı, insanı ikilemde bırakan taraflarına bu dizide sıkça rastlamaktayız. Güç dışında hiç bir değerin olmadığı, vicdan gibi kavramlara asla rastlayamayacağımız bu dizi, sadece siyasetin kirli yüzünü değil, insanların hedefleri için neleri yapmayı göze alacağını göstermektedir ( özellikle siyaset içerisinde ) .

House of Cards Oyuncu Kadrosu

Netflix platformunda yayınlanan dizinin, İMDB puanı 8.8 ‘dir. Oyuncu kadrosunda Kevin Spacey, Robin Wright, Kate Mara, Michael Kelly, Patricia Clarkson gibi isimler yer almaktadır

 

WestworldWestworld

Yapay zeka ne kadar ileri gidebilir. Westworld yapay zekanın bilinç kazanma evresinin üzerine yoğunlaşmış bir dizi. Vahşi batı temalı bir eğlence parkında eğlenmek ve o atmosferi yaşamak için gelen zengin müşterilere, yapay zeka robotları ile birebir yaşatmayı hedefleyen bir park. Gelen müşteriler bu parkta robotlara her istediğin yapabiliyor, çeşitli maceralara katılabiliyor, hatta öldürebiliyorlar bile. Fakat yapılan hatalar sonucunda robotlar yavaş yavaş bilinç kazanmaya başlıyorlar.

Yabancı Dizi – Westworld Oyuncu Kadrosu

HBO kanalında yayınlanan Westworld, bilim kurgu, gerilim ve drama türündedir. Oyuncu kadrosunda Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright, Ed Harris, Ingrid Bolsø Berdal, Rodrigo Santoro, Ben Barnes, Louis Herthum, Gustaf Skarsgård, Simon Quarterman, Angela Sarafyan, Luke Hemsworth, Shannon Woodward, Jimmi Simpson, Tessa Thompson, Anthony Hopkins, James Marsden gibi birçok ünlü ismi barındırmaktadır. Ayrıca dizi, Michael Crichton’un 1973’te yazıp yönettiği aynı adı taşıyan filmden uyarlanmıştır.

 

Rick and Morty

Rick and Morty

Çılgın ve kontrol edilemez bir zekaya sahip Rick, belki evrenin en zeki canlısı. Yeri geliyor yeni bir dünya oluşturuyor, yeri geliyor zamanı durduruyor, fakat her zaman başı belada, maceradan maceraya koşuyor. Yanında ise torunu, sadece Morty. Hayatını en basit şekilde yaşamak isteyen ve öz güven sorunu olan bir ergen. Rick için hiçbir şey imkansız değil. Aklına gelen her şeyi gerçekleştirebilecek bir zekaya sahip. Türü bilim kurgu, komedi olan bu animasyon dizisi sınır tanımayan konusuyla izleyiciyi kendisine bağımlı yapıyor. Sivri göndermelerin olduğu, felsefi konuları barındıran, son derece kaliteli bir mizaha sahip ve son derece yaratıcı. Bir paralel evrenden bir diğerine koşup duran bu absürt ikilinin maceralarını izlerken çok keyif alacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Mindhunter

Mindhunter

Bu yabancı dizide 1970 yıllarında geçen hikayede, FBI’da görevli genç ve azimli Holden Ford, suçluları yakalamak için farklı bir yol izlemek ister. Fakat FBI bu yeni yaklaşıma hiç sıcak bakmaz. Holden, büyük suç işlemiş suçlular ile görüşerek onları psikolojik olarak incelemek ve suçla mücadelede bunlardan faydalanmak niyetindedir. Hem bürokrasi ile uğraşan hem de bir yandan kendi düşüncesini hayata geçirmeye çalışan Ford, kendisini zorlu bir sürecin içerisinde bulur. Dizinin en ilgi çekici yanlarından bir tanesi, görüşme yapılan suçluların hepsinin gerçek isimleri ve gerçek suçlarını anlatıyor oluşudur. Genellikle ağır bir tempoda geçen dizi, suç ve dram türündedir.

Mindhunter Oyuncu Kadrosu

Önemli karakterlerden bazıları, Jonathan Groff, Anna Tor, Cameron Britton, Holt McCallany, Hannah Gross, Happy Anderson.

 

Amerikan Gods

Amerikan Gods

Neil Gaiman’ın American Gods isimli kitabından uyarlanan yabancı dizi, içerisinde çok çeşitli fantastik ve mitolojik konu ve karakter barındırıyor. Eski tanrılar ile yeni tanrıların savaşını anlatan dizi, izleyiciyi mitoloji dünyasına tam olarak sokuyor. İnsanların eski tanrılara olan inançlarını kaybetmeye başlaması ve bunun akabinde yeni tanrılara ( internet, şöhret ) inanmaya başlaması, eski tanrıların güçlerini kaybetmelerine neden olur. Buna izin vermek istemeyen eski tanrılar bir araya gelerek yeni tanrılara karşı savaş başlatmaya karar verirler. Henüz bir sezonu yayınlanan dizinin, ikinci sezonu 2019 da yayınlanmaya başlayacak.

Amerikan Gods Oyuncu Kadrosu

Ricky Whittle, Ian McShane, Bruce Langley, Orlando Jones, Pablo Schreiber, Emily Browning, Yetide Badaki, Gillian Anderson, Crispin Glover, Peter Stormare, Cloris Leachman, Demore Barnes.

 

A Series of Unfortunate Events

A Series of Unfortunate Events - Talihsiz Serüvenler Dizisi

Daniel Handler tarafından kitap olarak yazılan, ülkemizde Talihsiz Serüvenler Dizisi adıyla bilinen eser, ayrıca 2004 yılında filme uyarlanmıştır. Filmin kadrosunda Jim Carrey, Emily Browning, Jude Law, Catherine O’Hara, Meryl Streep, Billy Connolly gibi isimler bulunmaktadır. Kara mizah türünde olan bu eser, masalsı ve güzel bir edebiyatla hem kitap, hem film, hem de dizi olarak bizlere aktarılmıştır. Genel olarak, yetim kalmış üç kardeşin maceralarının anlatıldığı eser, dizi olarak seyirciden tam not almıştır. Kont Olaf karakterini How I Met Your Mother dizisinin sevilen karakterlerinden Barney’ye hayat veren Neil Patrick Harris kaliteli bir oyunculukla canlandırmıştır. Sırların çözülmeye çalışıldıkça daha da derinleştiği ve tehlikeli olduğu, üç kardeşin belalardan asla kaçamadığı bu karamsar dizi, her bölüm öncesinde bizlere kanalı değiştirmemiz ve çok geç olmadan bu elim hikayeden uzaklaşmamızı tavsiye ediyor.

A Series of Unfortunate Events Oyuncu Kadrosu

Neil Patrick Harris, Louis Hynes, Malina Weissman, Patrick Warburton, K. Todd Freeman, Lucy Punch, Usman Ally, Matthew Cardarople, John DeSantis, Joan Cusack, Aasif Mandvi.

İmbd Top 250 Dizi

Türk Tarihini Konu Alan En Güzel Yerli Diziler