Engelli WC, Banyo Ölçüleri, Tuvaleti Standartları

Engelli WC ve Banyo Ölçüleri Nasıl Olmalı? Engelli Tuvaleti

Yapının toplam kapladığı alanı 1000 m2 i geçiyorsa bayan ve erkekler için birer adet engelli tuvaleti bulunmak zorundadır. Ayrıca yapılarda bulunan tuvaletlerin % 10’u kadar engelli wc bulunması zorunludur.

Tekerlekli sandalye kullanan bir kişinin de rahat kullanım sağlayabilmesi için kabin ölçüsü boyutları 1,5 m*1,5 m olmalıdır. WC asgari boyutu ise 2,2 m*2,2 m olmalıdır.

Engelli WC, Banyo Standartları Nelerdir? Boyutları Nasıldır?

Wc yada banyo kapısı dışarı açılır olmalıdır. Sürgülü kapı da kullanılabilir. Sürme kapı wc ve banyolarda daha fazla tercih edilmektedir.  Kapı temiz açıklığı 85 cm veya daha fazla olmalıdır. Kapı kolları kolay kavranacak şekilde ve hareket ettirilebilir olmalıdır. Kapı genişliği en az 80 cm, kanat genişliği en fazla 100 cm olmalıdır. Hareket engelliler kanat genişliği 100 cm den fazla olan kapıları zor hareket ettirirler.

Tekerlekli sandalyenin hareketini sağlayabilmesi için kapı genişliği ile kapı önündeki mesafe toplamı en az 2 metre olmalıdır. Engellinin kapıyı açtığında tekerlekli sandalye ile rahat bir şekilde giriş çıkışını
yapabilmesi gerekir.

Kapı ve pencere kolu yükseklikleri için ideal yükseklik 1 metredir. Dolap rafları için en fazla yükseklik 1,40 metre olmalıdır.

Kapı ve pencere kol yükseklikleri yerden 0,9-1,4 metre yüksekte olmalıdır. Kapı kolları uzun ve kıvrım uçlu olmalıdır. Döner kapı kolları kavramı güçlüğü yaratabilmektedir.

Wc ve banyo olarak kullanılacak yerde eşik ve çıkıntılar 25 mm aşmamalıdır.

Tutamak çap ve ebatları standartlara uygun olmalıdır. Bu bireyler için yapılan yaşam alanları TSE standartlarına uyarak tasarlanır.

Klozet önünün arkadaki duvara uzaklığı 70 cm olmalıdır. Klozetin yanındaki duvara sabit tutunma kolu konur. Bu kol 3-4 cm çapında olmalıdır. Bu tutanak yerden 75 cm yükseklikte olmalıdır. Klozette oturma yüksekliği 46-47 cm olmalıdır. Keskin kenarı olmayan darbelere dayanıklı klozet kapağı kullanılır.

Ayna yerden 100 cm yüksekten itibaren duvara bağlı olmalıdır. Ayna ebatları 40*100 uygundur.

Kolay kavranabilen uzun kollu veya haç şeklindeki musluklar tercih edilmelidir.

Engelli Wc                                      Engelli Wc Ölçüleri

 

Engelli Tuvaletinde Bulunacak Eşya Özellikleri

Kişinin engelli tuvaleti ve banyoda ihtiyacını giderebilmesi, ihtiyacını giderirken kolaylık sağlayabilmesi için belli standart ve özellikte malzemeler ile WC ve banyo oluşturulur. Bu malzemeler;

  • Mafsallı tutamak
  • L Wc tutunma barı
  • Destekli engelli tutamağı
  • L tutunma barı
  • Açılı tutamak
  • Düz tutamak
  • Köşe tutamak
  • Hareketli engelli aynası
  • Engelli klozeti, lavabosu, lavabo bataryası, banyo bataryası, wc kağıtlık
  • Banyoda sabit oturak

Yazarın Yorumu

Engelli bireylere her alanda yaşamı kolaylaştıracak işler ortaya çıkarmalıyız. Özel ihtiyaçlarını giderdikleri wc ve banyolar bu alanlardan biridir. Tasarımı ve uygulaması geniş kapı, engelli rampası, özel klozet ve lavabo, duş teknesi ve sandalyesi, bataryalar, yatay ve dikey konumda sabit ve mafsallı tutamaklar, sabunluk, havluluk, özel ebatlı ayna standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Geçiş alanlarındaki mesafe ayarları çok dikkat edilmesi gereken hususlardır.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?