Fethiye Gezi Rehberi – Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye Gezi Rehberi

Türkiye’de tatil denince akla gelen ilk yerlerden biri Fethiye’dir. Bizde Fethiye’ye gidilince gezilmesi gereken yerleri kısa bir liste halinde size özetledik.

Tekne TuruFethiye tekne turu

Fethiye’de yapmanız gereken en önemli aktivite günübirlik bir tekne turuna katılmak. Çünkü araç yolu olmayan birçok harika koya ulaşabilmenin tek yolu bu. Bir gününüzü alacak bu turlara katılmaktan pişman olmayacağınıza eminiz. Özellikle Fethiye merkezindeki limandan kalkan Tarzan, Akvaryum, Boncuklu, Büyük ve Küçük Samanlık koylarını gezdiren turlar hem ucuz hem de uzun deniz yolculuğu yapmadan, her koyda birer saat durarak hızlı bir gezi yaptırıyor. Bir gün önceden limana gidip turlardan birine kayıt olabilirsiniz. Yanınızda deniz gözlüğünüzü de almayı unutmayın. Gittiğiniz koylarda dalış yapmak isteyeceksiniz.

Tlos Antik KentiTlos Antik Kenti

Tlos, Likyalılar’dan kalma bir antik kenttir. Tepe kısmında bir akropol bulunur. Akropol iç kale demektir. Bir bakıma yönetim merkezi. Şehir Akropol’un görüş alanında uzunca bir alana yayılır. Antik dönemde nasıl organize bir kent yarattıklarına şaşırıp kalacağınız Tlos’a, özellikle tarih, arkeoloji sevenlerin gitmesini öneririz. Ayrıca Fethiye’de  Letoon, Patara, Telmessos Antik Kentleri de vardır.

SaklıkentSaklıkent

Yakın dönemde bir çobanın keçisini ararken Saklıkent Kanyonu’nu keşfettiği söylenir. İçinde gizli kalmış bir kent filan yoktur. Bundan otuz sene öncesine kadar büyük ihtimalle hiç ayak basılmamış, ama dağların arasında güzelliğiyle gerçekten saklı kalmış bir yerdir. İlk girdiğinizde aşağınızda gürül gürül akan, üzerinde rafting yapılan bir derenin üstüne yapılan yoldan geçiyorsunuz. Sonra o dereyi oluşturan, derelerden birinin içinden halat yardımıyla karşıya geçiyorsunuz. Ardından da kanyona ulaşıp, çok daha az akan suyun içinde yürüyüşe başlıyorsunuz. Muhteşem bir doğa mucizesinin içinde ilginç bir yolculuk için Saklıkent’i, Fethiye’ye giden herkes için şiddetle öneriyoruz. Ayrıca su üstünde yemek yiyebileceğiniz tesisleri de çok güzel düşünülmüş.

Kelebekler VadisiKelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi sanki kartpostaldaki bir resmin gerçeğe bürünmüş hali gibidir. Birinci dereceden doğal sit alanı olan Kelebekler Vadisinde yapılaşma yasaktır. Ulaşım için araç yolu yoktur. Ya tekneyle ya da zahmetli bir yürüyüşle buraya ulaşabilirsiniz. Vadi adını içinde barındırdığı 80 kadar kelebek türünden dolayı almıştır. İçerisinde bir adet işletme olup konaklamak isteyenlerin ona müracaat etmesi gerekmektedir.

ÖlüdenizÖlüdeniz

Yüzerken üstünüzde uçuşan paraşütçüleri izlediğiniz, turkuaz renginde dibini görebildiğiniz ve çarşaf gibi dalgasız deniziyle Ölüdeniz, Fethiye’nin en çok turist çeken bölgelerinden biri. İsterseniz deniz bisikletine binebilir isterseniz Babadağ’a çıkıp sizde 250 tl civarındaki fiyatlarla paraşütle atlayabilirsiniz. Yine bu bölgede tekne turlarının da çok eğlenceli olacağını söylemekte fayda var.

Paspatur ÇarşısıPaspatur Çarşısı

Fethiye merkezde bulunan paspatur çarşısı, yerel ürünlerin satıldığı küçük dükkanları ve barlarıyla ünlü hareketli bir yer.

Fethiye Belediyesi

Ankara’da Gezilecek Müzeler | Ankara’nın Müzeleri

Ankara’nın Tarihi Yerleri Nerelerdir? Tarihi Eserler

İzmir Gezi Rehberi | Gezilecek Müze, Tarihi ve Kültürel Yerler

Gökgöl Mağarası Zonguldak – Toprağın Derinliklerinde Bir Gezi

Bartın Gezilecek Yerler – Bartın Gezi Rehberi