Hermafrodit (Çift Cinsiyetlilik) Nedir ?

Hermafrodit Nedir? Bir Hastalık  mıdır?

Hermafrodit çift cinsiyetliliktir. Yani kişinin vücutta hem erkek hem kadın cinsel organına sahip olmasıdır.

Doğuştan gelen bir hastalıktır. Bazı türünde hem penis hem vajina idrar kanalına bağlıdır. Bazı türünde ise idrar kanalı iki organdan yalnız birine bağlıdır. Herhangi bir birey gibi yaşam süremez hermafrodit kişi. Evet bu yüzden bir seçim değil hastalık olduğu toplum açısından bilinmelidir.

Kişi ilerleyen yaşlarında iki cinsiyetten birini seçebilir. Tıbbi işlemler ile diğer organ alınabilir. Ancak bir çok ameliyat ve psikolojik destek almaları gereklidir.Üreme olasılıkları düşüktür. Üremeleri ve çocuk sahibi olma olasılıkları ameliyatlarına aldıkları tıbbi desteğe bağlıdır.

İnsanlarda çok seyrek rastlanılan bir durumdur. Anne karnında embriyo durumunda iken genetik ve hormonal bozuklukların sonucunda gelişen bir durumdur. Akraba evlilikleri de bu durumu doğurmaktadır.

Hayvanlarda Çift Cinsiyetlilik Nedir?

Hayvanlar için çift cinsiyetlilik bir hastalık değildir. Yer solucanı, sülük, sümüklü böcek, salyangoz hermafrodittir. Bu hayvanlar kendi kendilerine üreyebilirler. Ancak türlerinin devamlılığını daha çok kendi türlerinden diğer canlılarla çiftleşerek sağlarlar.

Sümüklü böcek hermafrodit çift cinsiyetlilik

Ortaya Çıkış Efsanesi

Efsaneye göre Yunan mitolojisinde Güzellik Tanrıçası Afrodit ve Haberleşme Tanrısı Hermes’in bir oğulları olur. Adını Hermafrodir koyarlar.

Hermafrodit çok güzel bir erkektir. Bir su perisinin dikkatini çekmiştir. Peri kız sürekli onunla yakınlaşmaya çalışır. Fakat Hermafrodit karşılık vermez. Bir gün peri kızı gölde yüzerken onun karşısına çıkar ve ona sarılır. Tanrılara onları asla ayırmamaları için yalvarır. Dileği kabul olur ve ikisi aynı vücutta can bulur. Ve ortaya çift cinsiyetli bir insan çıkar.

Hermafrodit

Yazarın Yorumu

Bu rahatsızlığın rastlandığı insanlar diğer insanlar gibi bir yaşam sürememektedir. Toplum ve ailenin bu konu hakkında bilinçlenmesi eğitilmesi gerekmektedir.

Yaşamları boyunca bir takım ameliyat olacak ve psikolojik destek alacaktır bu duruma sahip kişi. Hem kişi hemde ailesi çevresinden destek ve yardıma ihtiyaç duyacaktır. Bu kişilerin en azından sosyal anlamda kaygı çekmelerini bitirmek onları hayatın içine sokmak tüm insanlığın görevi olmalıdır. Bunun bir tercih değil hastalık olduğu topluma öğretilmeli ve toplumda bu hastalığa sahip kişileri dışlamamalıdır.

İnsan ve Hayvan Arasındaki En Büyük Fark: İletişimin Sonucu