İş Başvurusunda Bulunmak – İş Mülakatı Soruları

İster büyük bir firmaya yönetici olmak için isterse de basit bir markete reyon elemanı olmak için iş başvurusu yapın, iş mülakatında size sorulacak sorular hemen hemen aynıdır. Herkes için stresli geçen iş görüşmelerinde size soracakları soruları ve ne söylemeniz gerektiğini önceden bilmek faydanıza olacaktır. İşte her iş mülakatında mutlaka sorulan bir kaç soru:

İş Başvurusu ve Mülakat – Sıkça Sorulan Sorular

İlk Soru : Kendini Tanıt

Size ilk başta soracakları soru büyük ihtimalle kendinizi tanıtmanız ile alakalı olacaktır. Siz kendinizi filan yerde doğdum, falan okulunda okudum deyip anlatmaya başlayın. Yaptığınız saçma şeylerden bahsetseniz bile sakıncası olmayabilir. Çünkü orada sizi işe alacak insan kaynakları çalışanının amacı, konuşmanızdan sizin nasıl biri olduğunuz hakkında bir çıkarım yapmaktır. Bu aşamada ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemlidir. Eğer öz güvensiz, titreyerek ve yöresel bir ağızla konuşuyorsanız büyük ihtimalle kağıttaki ilk eksi puanı da almışsınız demektir.

İkinci Soru : Geleceğe Yönelik Planlar

Size ikinci olarak soracağı şey geleceğe yönelik planlarınızın ne olduğudur. Bu stratejik bir sorudur. Aslında sorduğu şey şirkette kalıcı mı olacağınız, yoksa geçici bir dönem için iş mi aradığınızın ayrımını yapmaktır. Sizin burada söylememeniz gereken tek şey: gelecekte başka bir işe girmek istemenizdir. Ben bir ara bir markette reyon elemanı olarak çalışmak için iş başvurusuna gitmiştim. Bana beş sene sonra kendimi nerede görmek istediğimi, geleceğe yönelik planlarımı sormuştu. Bende başvuruda bulunduğum marketin Türkiye’nin büyük kurumsal firmalarından biri olduğunu, burada çalışmak ve yükselmek istediğimi filan söylemiştim. İnsan kaynaklarındaki kadının çok hoşuna gitti ve işe girmeme onay verdi. Lakin sonra ben kendi şartlarımı söyleyince uyuşamamıştık.

Üçüncü Soru : Bu Mesleği Neden Seçtiniz

Bu mesleği neden seçtiniz sorusu da iş başvurusunda sorulan en klasik sorulardan biridir. Sizden duymak isteyeceği yanıt mesleğin ilgi alanınız olduğu ya da bu meslekte tecrübeniz olduğu gibi olumlu şeylerdir. Fazla abartmamak kaydıyla sevdiğiniz ve en iyi yapabildiğiniz iş bu olduğu için bu mesleği tercih ettiğinizi söyleyebilirsiniz.

Dördüncü Soru : Daha Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız ?

Varsa daha önceki işinizden neden ayrıldığınızın iyi bir sebebi olmalı… Bunu sakın hafife almayın! Sıkıldım, fazla mesai saatleri vardı, maaş az geldi gibi cevaplar; sizin yeni işinizden de sıkılabileceğinizi, mesaiye kalmaya muhalefet edeceğinizi, daha yüksek maaşlı bir iş bulunca şirketten ayrılabileceğinizi göstereceğinden dikkatli cevap vermek gerekir. Evime çok uzaktı, trafik yoğunluğundan ulaşımda sıkıntı yaşıyordum, burada kendimi daha iyi göstereceğime inanıyorum, gibi bir cevap daha makul olabilir.

Beşinci Soru : Boş Zamanlarınızda Ne Yaparsınız

Size boş zamanlarınızda ne yaptığınızı, hobilerinizin ne olduğunu soracaktır. Karşınızdaki insan sizi tanımak istiyor. Kültürel seviyenizi, sosyal iletişiminizi ve ilişkilerinizi merak ediyor. Ne boş zamanım yok gibi artistlik bir cevaba ne de boş boş oturuyorum gibi bir geyiğe girmeyin. Zorlandığınız yerde klişe cevap verin: Kitap okurum, deyin. Tabi siz kitap okurum, derseniz size büyük olasılıkla en son okuduğunuz kitabı soracaktır. Bunun cevabına hazır olun. Eğer düşünür, beklerseniz sizi sıkıştırabilir.

Son Soru : Bir Sorunuz Var Mı ?

Artık sona çok yaklaştınız. Karşınızdaki kişi, sizin hakkınızda bir intiba edindi. Bundan sonra karar onun iki dudağının arasında… Ama mülakatı bitirmeden önce size son bir soru soracaktır: Sizin bir sorunuz var mı? Bu soruyu size kibarlık olsun diye sorduklarını unutmayın. Samimi olmadığın bir misafirliğe gittiğinde size verilen ikramı nasıl geriye çeviriyorsanız aynı o kibarlıkla yok deyin yeter.

Şahsen ben işsiz olduğum bir dönemde sigara param çıksın mantığıyla bir markete, bir kargo şirketine, bir de kitapçıya başvurmuştum. Piyasadaki asgari ücretle çalıştığın, en basit ve önüne geleni aldıkları bu işlere bile beni almadılar. Sebebi ise bir sorunuz var mı kısmına gelince verdiğim cevaplardan olmuştu. Yasal çalışma sürelerinden ve başka şeylerden bahsetmiştim. Mesela marketteki eleman bana iki haftada bir el ilanı dağıtacağımı söyledi. Bende bunun için ücret mi alacağım, yoksa erken mi çıkacağım dedim. O da gülerek hayrına yapacağımı söyledi. Ben de güldüm ve Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden birine hayrına mı çalışacağım, diye sordum.

Şaka bir yana sırf tecrübe olsun diye gidip bir iş başvurusunda bulunabilir, iş mülakatına girebilirsiniz. İnanın çok hoşunuza gidecektir.

Fakat son söz olarak şunu da unutmayın. Aylık veya günlük çalışma süresini, fazla mesaiyi, mesai ücretinin yatıp yatmadığını, tatil günlerini, yemek parası verilip verilmediğini, servis imkanı sağlanıp sağlanmadığını vs. her şeyi sorabilirsiniz. Sonuçta piyasada birçok iş var ve siz onlardan sadece birine iş başvurusu yaptınız. Amacınız sadece işe girmek değil, kendiniz için en iyi şartları taşıyan işletmede işe girmek olmalı. İş başvurusu diye yapılan mülakatta ezilip sıkılmayın.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?