İş Başvurusunda Bulunmak – İş Mülakatında Sorulan Sorular

İster büyük bir firmaya yönetici olmak için isterse de basit bir markete reyon elemanı olmak için iş başvurusu yapın, iş mülakatında size sorulacak sorular hemen hemen aynıdır. Herkes için stresli geçen iş görüşmelerinde size soracakları soruları önceden bilmek faydanıza olacaktır. İşte her iş mülakatında mutlaka sorulan bir kaç soru…

İlk Soru : Kendini Tanıt

Size ilk başta soracakları soru kendinizi tanıtmanız olacaktır. Siz kendinizi filan yerde doğdum, falan okulunda okudum deyip anlatmaya başlayın. Yaptığınız saçma şeylerden bahsetmenizin bile sakıncası olmayabilir. Çünkü orada sizi işe alacak insan kaynakları çalışanının amacı, konuşmanızdan sizin nasıl biri olduğunuz hakkında bir çıkarım yapmaktır.

İkinci Soru : Geleceğe Yönelik Planlar

Size geleceğe yönelik planlarınızın olup olmadığını soracaktır. Aslında sorduğu şey şirkette kalıcı olup olmayacağınızdır. Sizin burada söylememeniz gereken tek şey: gelecekte başka bir işe girmek istemenizdir.

Üçüncü Soru : Bu Mesleği Neden Seçtiniz

Sizden duymak isteyeceği yanıt mesleğin ilgi alanınız olduğu ya da bu meslekte tecrübeniz olduğu gibi olumlu şeylerdir. Sevdiğiniz veya en iyi yapabildiğiniz iş bu olduğu için bu mesleği tercih ettiğinizi söyleyebilirsiniz.

Dördüncü Soru : Daha Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız ?

Varsa daha önceki işinizden neden ayrıldığınızın iyi bir sebebi olmalı. Sıkıldım, fazla mesai saatleri vardı, maaş az geldi gibi cevaplar; sizin yeni işinizden de sıkılabileceğinizi, mesaiye kalmaya muhalefet edeceğinizi, daha yüksek maaşlı bir iş bulunca şirketten ayrılabileceğinizi göstereceğinden dikkatli cevap vermek gerekir. Evime çok uzaktı,trafik yoğunluğundan ulaşımda sıkıntı yaşıyordum gibi bir cevap daha makul olabilir.

Beşinci Soru : Boş Zamanlarınızda Ne Yaparsınız

Size boş zamanlarınızda ne yaptığınızı, hobilerinizin ne olduğunu soracaktır. Karşınızdaki insan sizi tanımak istiyor. Kültürel seviyenizi, sosyal iletişiminizi ve ilişkilerinizi merak ediyor. Ne boş zamanım yok gibi artislik bir cevaba ne de boş boş oturuyorum gibi bir geyiğe girmeyin. Zorlandığınız yerde klişe cevap verin. Kitap okurum, deyin.

Son Soru : Bir Sorunuz Var Mı ?

Aylık veya günlük çalışma süresini , fazla mesaiyi, mesai ücretinin yatıp yatmadığını, tatil günlerini, yemek parası verilip verilmediğini, servis imkanı sağlanıp sağlanmadığını vs. her şeyi sorabilirsiniz. Sonuçta piyasada birçok iş var ve siz onlardan sadece birine iş başvurusu yaptınız. Amacınız sadece işe girmek değil, kendiniz için en iyi şartları taşıyan işletmede işe girmek olmalı.