İtalyan Tazısı Genel Özellikleri Nelerdir?

İtalyan Tazısı Özellikleri

Normal tazıların minyatürü olan İtalyan tazısı ortalama olarak 3 ile 6 kilo arasındadır. İtalyan tazısı da normal tazılar gibi çok hızlıdır. Her ne kadar onlar kadar hızlı olamasalarda, 40 km’ ye kadar ulaşabilen hızları ile diğer köpeklerden daha hızlıdırlar.

İtalyan Tazısı

Kuyruğu uzun ve incedir sonu hafif kıvrıktır. Hızı ile ön plana çıkan hayvanlarda olduğu gibi kuyruğunu dümen olarak kullanır. Kuyruğu ile dengesini sağlayıp dönüş yapar. İtalyan tazısı hızının yanı sıra keskin bir görme ve işitme duyusuna sahiptir. Kulakları yayvan ve uçları kıvrıktır.

Aristokratlar Tarafından Tercih Edilen Bir Cinstir

İtalyan Tazısı ve Aristokratlar.

Eski dönemlerde çoğunlukla zenginlik sembolü sayıldıklarından birçok aristokrat ve ünlü kişilik bu köpeğe sahip olmuştur. Bu kişilere örnek olarak I. Charles, Kraliçe Victoria ve Büyük Friedrich verilebilir. İtalyan tazısı isimlerinin aksine İtalya’ da üretilmemiştir. İtalyan aristokratlarının favorisi oldukları için bu adı alan İtalyan tazısı Rönesans boyunca birçok tabloda resmedilmiştir.

İtalyan tazısı ve çocuklar. yavru

Karakter Özellikleri

Çekingen bir yapıya sahip olan bu küçük köpek türünün, çocukların ve hareketli köpeklerin olduğu ortamlarda olması pek iyi olmaz. Ortalama olarak 15 yıllık bir ömre sahiplerdir ve çok sağlıklı bir cinstir. Fakat küçük bir yapıya sahip olduğu için, kemikleri ilk 12 ile 18 ay hassas olduğundan yalnız bırakıldığında tasma takılmalıdır. Kemikleri tam gelişene kadar dikkatli olmak gerekir. Herhangi bir yerden atlarken bacağını kırma riski vardır.

Utangaçlığa ve sinirli bir ruh haline eğilimi olduğundan eğitimi erken yaşta başlamalıdır. Kaçtıklarında, içlerindeki güçlü av duygusundan ötürü bazen geri gelmezler. Bu yüzden açık alanlarda sürekli tasma takılması gerekmektedir. Yumuşak, kısa ve sık tüylere sahiptir ve neredeyse hiç dökülmez veya kopmaz. Çok rahat tımarlanan bu kısa tüyler kışın sorun çıkarabilir. Soğuk havalarda ısıtılması için köpek kazakları giydirilmelidir.

İtalyan Tazısı Özellikleri

Genel Olarak

  • Narin kemiklere sahiptir. Yavru iken ve İlk 18 aya kadar özellikle dikkat edilmesi gerekir.
  • Yalnız bırakılacaklarsa bağlanmaları gerekmektedir.
  • Tüylerinin özelliklerinden dolayı en kolay tımarlanan ve bakımı yapılan köpeklerdendir.
  • Sosyalleştirme erken yaşlarda başlatılmalı ve mümkünse çocuksuz evlerde bakılmalı.
  • Çekingen bir yapıya sahiptir.
  • Fiziksel olarak normal tazıların minyatürleridir.
  • Hızlarının yanı sıra görme ve işitme duyusuna sahiptir.

İtalian Greyhound

Vombat Hayvanı – Vombatların Özellikleri Nelerdir ?