İzmir Gezi Rehberi – Müze, Tarihi ve Kültürel

İzmir’ in Görülmesi Gereken Güzellikleri – İzmir Gezi Rehberi

Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan, tarihi ile, doğası ve doğal güzellikleriyle, kültürüyle ülkemizde önemli bir yer tutan, ülkemizin üçüncü büyük şehri İzmir’ in gezilebilecek ve görülmesi gereken yerlerini bu yazımızda bir araya getirmeye çalıştık. Antik kentleri bu yazıya eklemedim başka bir yazımızda daha detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

Müzeler

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi1952 yılında galeri olarak açılmıştır. 1973 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Toplam 546 eser bulunan müzede bu eserlerin 168 tanesi sergilemektedir. Ayrıca galeri, sanat atölyeleri ve sanat kitaplığıyla hizmet vermektedir.

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi

Kapsamlı bir tarihi olan müzede erken tunç döneminden Bizans dönemine kadar birçok arkeolojik eser Bergama çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Civardaki birçok antik yerleşimden buluntular sergilenmektedir. Pergamon, Pitane ve Gryneion’ dan gelen Arkaik dönem eserleri, Mryriana terracottaları ön plandadır. Ayrıca halı, kilim, kumaş ve el işlemeleri sergilenmektedir.

Çeşme Müzesi

Çeşme Müzesi

Çeşme Kalesi içerisinde yer alan Çeşme Müzesi 1965 yılında silah Müzesi olarak açılmıştır. 1984 yılında İzmir Arkeoloji ve Ödemiş Müzelerine silahları devretmiştir. Şu an tanrı ce tanrıça heykelleri, çeşitli sikkeler, amphoralar sergilenmektedir.

Efes Müzesi

Efes Müzesi

Efes Antik Kentinde Miken, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler bulunur. Ağırlıklı olarak Efes Antik Kenti’ nin eserleri ön plandadır. İki tane büyük Artemis heykeli, yunuslu Eros heykelciği, Eros başı, Sokrates başı dünyaca ünlü eserlerden bir kaçıdır. Efes Müzesinde yaklaşık 64000 eser bulunmaktadır.

Ödemiş Müzesi

Tek bir salondan oluşan Ödemiş Müzesi etnografik eserlerin yanı sıra bölgeye ait eserler sergilenmektedir.

Tire Müzesi

Tire Müzesi

Müzede MÖ 3500 – MS 1100 yıllarına ait heykeller, mezar stelleri, lahitler, sikkeler sergilenen eserlerdendir.

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi

Atatürk Caddesi üzerinde, Gündoğdu Meydanı’ nda bulunan müze, ilk zamanlar ev olarak kullanılmıştır. 1922 tarihinde hazinen mülküne geçmiş ve müze olmuştur.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir’ in Konak ilçesinde bulunan müze 1831 yılında neoklasik tarzda inşa edilmiştir. 1984 yılında müze olarak kullanılması için Kültür Bakanlığına devredilmiştir. Yok olmaya yüz tutmuş tenekecilik, nalıncılık, çömlekçilik, tahta baskıcılık, göz boncukçuluğu, halı dokuma, urgancılık, keçecilik tarzı el sanatları sergilenir.

Tarih Sanat Müzesi

Tarih Sanat Müzesi

2004 yılında hizmete giren müze üç bölümden oluşur. Taş eserler bölümü, seramik eserler bölümü ve kıymetli eserler bölümüdür.

Tabiat Tarihi MüzesiTabiat Tarihi Müzesi

Ege Üniversitesi Fen Bölümüne bağlı bir müzedir. Kayaç ve mineraller, kuşlar, genel zooloji ve evrim, tarih öncesi dönemlerden kalma bitki ve hayvan fosilleri sergilenmektedir.

Key Museum
Key Museum

İzmir’ in Torbalı ilçesinde bulunan Key Museum Türkiye’nin en büyük klasik otomobil müzesidir. Mercedes, Ford, Porsche, BMW gibi otomobillerin ilk üretimleri mevcuttur. Otomobil ve motosiklet yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilen koleksiyonlar mevcuttur.

Agora Ören Yeri

Agora Ören Yeri

İzmir’ in Tarihi ve Kültürel Yerleri

Saat Kulesi

Saat Kulesi

Konak meydanında yer alan saat kulesi ikinci Abdülhamit’ in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacı ile 1901 yılında yapılmıştır. 25 metre yüksekliğinde dört katlı ve sekizgen plandadır. İkinci Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.

Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı

Konak Meydanında yer alan tarihi kemeraltı çarşısı hem tarihi, hem mimarisi, hem de alışveriş imkanı ile ön plana çıkar.

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

İzmir’ in önemli tarihi yapılarından biri olan tarihi asansör 1907 yılında Nesim Levi tarafından yapılmıştır. 58 metre yüksekliktedir. Biri diğerinden yüksekte olan Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesini birbirine bağlamak amacı ile yapılmıştır.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı

Hacı Beşir Ağa tarafından 1744 yılında inşa edilmiştir. Tarihe meydan okuyan han Konak’ta bulunmaktadır. Anıtsal özelliğe sahip olan han mimari açıdan ön plana çıkmaktadır.

Dario Moreno Sokağı

Dario Moreno Sokağı

Tarihi Asansör’ ün girişinde yer alan Dario Moreno Sokak, ünlü sanatçı Dario Moreno’ nun bir dönem yaşadığı yerden adını almıştır. Bu güzel sokağın içerisinde sağlı sollu eski Rum evleri mevcuttur.

Kadifekale

Kadifekale

İzmir’ in genel görüntüsüne hakim olan kale MÖ Büyük İskender’in generallerinden Lymachos tarafından yaptırılmıştır. Birçok uygarlığın kalıntılarını barındırır.

Hisar Cami

Hisar Cami

İzmir’ in Konak ilçesinde, adını verdiği Hisarönü Bölgesi, Kemeraltı Çarşısı ve Kızlarağası Hanı çevresinde yer alır.

Selçuk Kalesi

Selçuk Kalesi

İzmir’ in Selçuk ilçesinde bulunan kale araştırmalara göre Efes Antik kentinin kurulduğu yerleşim yerinin üzerinde yer alır.

Gezilecek Yerler

İzmir Kordon Boyu

İzmir Kordon Boyu

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp, İzmir limanına kadar uzayan sahil şeridinin adıdır. Birçok restoranın ve cafenin bulunduğu kordon boyunda  deniz manzarası ile rahatlayabilirsiniz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Çiğli Sasalı’ da bulunan 2008 yılında hizmete açılan park, 130 tür hayvana ev sahipliği yapar. Herhangi bir kafes ve tel olmadan, doğal ortamlarında ki gibi yaşarlar.

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı

Deniz seviyesinden 850 metre yükseklikte olan heyelan set gölüdür. Karşıyaka’ da bulunan Karagöl Tabiat Parkı doğa ile iç içe olmak ve kamp kurmak isteyenler için ideal bir yerdir.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi

Hem yaz hem kış sezonların da turizme açıktır. 1998 yılında hizmete girmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Çok fazla ormanlık alana sahiptir mesire ve piknik alanları ile ziyaretçilerine hizmet verir.

Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı

İzmir’ in önemli meydanlarından bir tanesi.

Kuş Cenneti

Kuş Cenneti

Kuşların göç yolları üstünde olan kuş cenneti 300 yakın kuş türüne ev sahipliği yapar. Yılda ortalama 50000 kuşu ağırlar. İzmir’ in Çiğli ilçesinde bulunur.

Gündoğdu Meydanı

Gündoğdu Meydanı

İzmir’ in önemli meydanlarından bir tanesi.

Ödemiş Gölcük

Ödemiş Gölcük

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Alsancak Sevgi Yolu

Alsancak Sevgi Yolu

Konak Meydanı

Konak Meydanı

İzmir Belediyesi

Ankara’da Gezilecek Müzeler | Ankara’nın Müzeleri

Ankara’nın Tarihi Yerleri Nerelerdir? Tarihi Eserler

Fethiye Gezi Rehberi – Fethiye Gezilecek Yerler

Gökgöl Mağarası Zonguldak – Toprağın Derinliklerinde Bir Gezi

Bartın Gezilecek Yerler – Bartın Gezi Rehberi