Jelibon Nasıl Yapılır? Nasıl Üretilir?

Jelibon Nasıl Yapılır? Jelibon Üretimi

1922 den beri var olan jelibon, ilk olarak ayıcık şekliyle ortaya çıkmıştır. İlk çıktığı günden beri, jelibonlar, dünyanın etrafını dört kere saracak kadar üretilmiştir. Jelibonların bildiğimiz halini alabilmesi için bir takım kimyasal işleme tabi tutulması gerekiyor. Jelibonlar şekil verilecek kadar sert ve çiğnenebilecek kadar yumuşak olmak zorunda.

  1. jelibon    İlk olarak jelibonun temel malzemesini oluşturmak için şeker kullanılmaktadır. Şekerin çözülmesi için ise su kullanılmaktadır. Sonra jelibona esneklik kazandırmak için jelatin kullanılır. Jelatinler hayvan bağı dokusundan yapılan yarı şeffaf, renksiz, tatsız maddelerdir. Jelatinler de suda çözünebilen maddelerdir. Sonra glikoz kullanılarak daha yumuşak bir tat elde edilir. İlaveten şurup da ürünü daha esnek hale getirmek için kullanılıyor.

Jelibon Yapımında Makinelerin Katkısı

Bütün bu malzemeler, makineler yardımıyla uygun ölçeklerde karıştırılarak temel karışım elde ediliyor. İlk olarak malzemeler kazanlara boşaltılıp, karıştırılıp, ısıtıldıktan sonra hazırlanan karışım test edilerek şeker oranı ölçülüyor. Eğer şeker oranı istenildiği gibiyse bölümlere ayrılarak çeşitli meyve ve bitkilerin özleri eklenerek farklı tatlar da ve bilindiği gibi farklı renklerde şekerler elde ediliyor.

jelibon ayıcık

1922 den beri ayıcıkların şekilleri üzerinde sürekli bir değişim gerçekleşmiştir. Bu tasarımlara göre hazırlanan kalıplar baskı makinesinde kullanılarak dakikada on bin ayıcık yapabilir. Tepsiler önce nişasta ile doldurulur. Sonra makinelerin içerisinde, ayıcık kalıplarına basılmak üzere bekletilir. Ayıcık kalıpları önce mısır nişastasına basılır ikinci aşama olarak jel malzemesi ile doldurulur.

jelibon nasıl üretilir

Jeller ortalama iki üç gramlık parçalar halinde kaplara dökülür. Bu noktada jel çok akışkan durumda olduğundan kurutulması gerekmektedir.

Jelibon Ayıcıkların Son Aşaması

jelibon fabrika

Kurutma işlemi beş gün sürmektedir. Bu işlemde jeller parlaklığını kaybettiğinden, parlaklığını geri kazanması için balmumu ile cilalama işlemi gerçekleşiyor.

jelibon üretimi

Son aşamalara yaklaşan jelibon ayıcıklar kalite kontrol  işlemine tabi tutuluyor. Bu işlemde makinelerin yerine insan dikkati ön planda oluyor. Deforme olmuş ayıcıklar ayıklanıyor. Son işlem olarak jelibon ayıcıklar paketlenip gönderime hazır hale geliyor.

Jelibon yapıma dair bir video izlemek için tıklayın

Zippo Çakmak Nasıl Yapılır ? – Özellikleri ve Modelleri Nelerdir ?