Kakao Nasıl Yapılır? Kakao Ağacı Nerede Yetişir?

Kakaonun Ağacı

17. yüzyılın sonuna kadar kakao altın kadar değere sahip bir üründü. Bunun nedeni, Güney Amerika’da sömürge kuran İspanyolların, limanların kontrolünü eline alması ve Avrupa devletlerinde zenginlik göstergelerinden biri haline gelen kakaoya olan ilgiydi. Kakao Meksika, Ekvador, Venezuella da keşfedilmiştir. Daha sonraları Batı Afrika’ya yayılmıştır.

Kakao ağacı ve meyvesi

Kakao Ağacının Özellikleri

Çikolatanın ham maddesi olan bu bitki tropikal iklimleri sever. Kakao ağacı  8-10 metre yüksekliğinde bir ağaçtır. Yaprakları ortalama 25 cm boyundadır. Çiçekleri pembe renklidir ve doğrudan gövdenin üzerinde demet biçiminde açarlar. Her çiçekte beş taş yaprağı, beş erkek organı bulunur. Kakao ağacının meyvesi ortalama 20 cm boyutlarındadır ve şekil olarak bir kavunu andırır. Sarıyla karışık kırmızımsı renkte olan yüzeyi kırışıktır. Meyvesinin en büyük özelliği doğrudan ağacın gövdesinde çıkmasıdır. Meyvenin kabuğunun iç tarafında beş sıra üzerine dizilmiş 30- 50 arasında tane bulunur. Bademe benzeyen bu tanelerin arasında, meyvenin beyaz renkli eti bulunur. Fakat bu et yenmez.

Kakao meyvesi ve çekirdekleri

Tropikal bölgelerde yetişen bitki için, sıcaklık farkının fazla yüksek olmaması gerekmektedir. Aşırı rüzgarlardan ve yağmurlardan çok hoşlanmayan bu bitki her yerde yetişmeyen müşkülpesent bir bitki sayılır. Meyve vermeye başlaması için 4-5 yaşına gelmesi gerekmektedir. Her ağaçtan ortalama 1,5-2 kilo arasında tane toplanabilir. Kırk yaşına kadar meyve vermeye devam eden bu bitki oldukça verimlidir.

Tanelerin İşlenmesi

Meyvelerin ağaçtan toplanmasından sonra yaş ve taze olan olan meyveler büyük teknelerin içerisine konularak mayalanmaya bırakılır. Bunun nedeni çekirdeği saran mukus ile meyve etinin çekirdekten ayrılmasının sağlanmasıdır. Bu işlem yaklaşık bir hafta sürer. Mayalanma işleminden sonra kabuklar soyularak taneleri çıkartılır. Tanelerin çıkarılmasından sonra kurutulur ve kavrulması için fabrikalara gönderilir. Kavurma işlemi ile hem hoş olmayan kokuların önüne geçilir, hem de tanenin etrafını örten ince zardan sıyrılmış olur. Tanelerin içinde teobromin adlı kimyasal madde bulunur.

 

Kakao Tozu Nasıl Elde Edilir ?

Meyvelerden toz elde etmek için taneler özel bir işlemden geçirilir. Önce yüksek basınç altında ezilerek içinde kakao yağı denilen yağlı öz çıkarılır. Bu yağ çikolata yapımında ana maddeyi meydana getirdiği gibi ecza ve kozmetik maddeler endüstrisinde de kullanılır. Bundan sonra taneler öğütülerek çok ince toz durumuna getirilir. Bu toz tekrar yüksek basınç altında ezilerek yeniden bir yağ çıkarma işleminden geçirilir ve içindeki tanen maddesi alınır. Yağı alınmış kakao tozu bundan sonra da bazı işlemlere tabi tutularak içindeki asitlerle sindirimi zorlaştıran selülozlu maddeler alınır ve suda eriyebilen kakao elde edilir.

Kakao Tozu

Kakao’nun Geleceği Tehlikede mi?

Jelibon Nasıl Yapılır? Nasıl Üretilir?