Kamu Yönetimi Bölümü Nedir ? Mezunları Ne İş Yapar ?

Kamu Yönetimi Bölümü, devletin çeşitli kurumlarında, çeşitli kademelerde görev alarak, uygulanmak üzere gönderilen kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlayan elemanları yetiştiren, aynı zamanda yine siyasi ve sosyolojik araştırmalar yapan lisans programıdır.

Kamu Yönetimi mi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mi ?

Kamu yönetimi ya da siyaset bilimi ve kamu yönetimi. Bunlardan birini tercih edecek üniversite öğrenci adayının ilk bilmesi gereken şey aslında, bu iki bölümün aynı olduğu, birbirlerine karşı bir avantaj ya da dezavantajlarının olmadığıdır.

Kamu Yönetimi Okumanın İyi Yönleri

Bölüm hakkında ilk söylenecek olan şey, çok kolay ve zevkli bir bölüm olduğudur. Okumayı, araştırmayı sevenler için ideal bir bölümdür. Temel ders içerikleri olarak siyaset bilimi, yönetim bilimleri, yerel yönetimler, kentleşme, çevre sorunları, siyasal düşünceler tarihi, iktisat, anayasa, hukuk gibi geniş bir alanı kapsar. Bunun haricinde üniversitelerin kendi belirlediği seçmeli ve zorunlu derslerde olacaktır. Dersler sosyal bilimler üzerine kuruludur. Matematiksel olarak yalnız temel iktisat dersi bulunur.

Kamu Yönetimi Okumanın Kötü Yönleri

Kamu Yönetimi okumak kolay ve zevkli olsa da bölüm, öğrencisini özel sektörde herhangi bir iş kolunda uzman yapmaz. Bu yüzden mezun öğrenciler daha çok devlette işe girmeye uğraşırlar. Ancak memleketin neredeyse her üniversitesinde bu bölüm mevcut olduğundan, mezun sayısı bir hayli çoktur. Bu yüzden mezun olduktan sonra iş bulamamak, bu bölümü okumanın en kötü tarafıdır. Halk arasında ”üniversite mezunları işsiz geziyor” lafı adeta bu bölüm mezunları için söylenmiş gibidir.

Mezun Olduktan Sonra Ne Olacak ?

Bu bölümü okuyan öğrenciler en basit memurluktan, üst düzey bürokrata kadar kamu sektöründe birçok iş kolunda çalışabilirler. Bunun için KPSS’ye ve kurumların kendi açtıkları sınavlara girmek gerekecektir. Ama çok fazla mezun olduğu ve bir çok kamu mezunu öğrencinin işsizlik sıkıntısı çektiği bilinen bir gerçektir.

Kamu sektöründe en çok rağbet gören iş kolu kaymakamlık ve idari hakimliktir. Çoğu öğrenci üniversiteye kaymakamlık hayaliyle girse de mezun olduktan sonra pek azının bu hayali gerçeğe dönüştürebileceğini de unutmamak gerekir.

Bir kamu mezunu için başka bir iş kolu da akademik kariyer yapmaktır. Öğrenci mezun olduktan sonra yüksek lisans yapıp okumaya devam edebilir, araştırma görevlisi olarak başlanılan akademik kariyerinde basamakları hızla tırmanabilir.

Özel sektörde ise kamu yönetiminden mezun olmuş birinin iş bulabileceği yegane sektör bankalardır. Kamu mezunları bankalarda gişe görevlisinden müfettişliğe kadar farklı pozisyonlarda çalışabilmektedir.