Kurtuluş Savaşının Bilinmeyen Kahramanları

Yılmaz Özdil’in Milli Mücadele kahramanlarına saygı duruşu diye nitelendirdiği Son Cüret isimli kitabından Kurtuluş Savaşının gizli kahramanlarını yazdık bu yazıda…

1. Teğmen Kadri

Henüz meclisin açılmadığı, Mustafa Kemal önderliğinde düzenli orduya geçilmediği zamanlarda Kurtuluş Savaşı Kuvayi Milliye ile başlamıştı. Yunan işgali sonrası Ege’deki efeler isyan ediyor, dağlara çıkıyor, Yunan Birliklerine baskın veriyordu.

Teğmen Kadri İstanbul çocuğuydu. Henüz 22 yaşındaydı. Muğla’da efeleri organize ederek Serdengeçtiler müfrezesini kurdu. Aydın Erbeyli’de gece yarısı uyumakta olan Yunan Birliklerinin konuşlandığı tren istasyonunu bastı. 72 Yunan Askeri öldürüldü. 7 şehit verdik.

Ertesi gün Yunanlılar ölen 72 askeri için halktan 72 kişiyi kurşuna dizecekti.

2. Japon Komutan Çomora

1915’in başında Sarıkamış’ta Ruslara esir düşen bin kadar Türk Askeri, Kurtuluş Savaşının yaşandığı anlarda Japon Hükumetinin aracılığıyla Osmanlı topraklarına geri gönderilecekti. Geminin kaptanı Yarbay Çomora’ydı. 200 kadar Japon Askeri ona eşlik ediyordu. Midilli Adasının yanından geçerken Yunan savaş gemisi tarafından durduruldular. Türk esirlerin Yunan Hükumetine teslim edilmesi istendi. Kaptan Çomora’nın cevabı netti: Size kimseyi teslim etmem.

Gemi Pire Limanına çekildi. Erzak alınması engellendi. Bu şekilde 8 ay geçecekti. Konu uluslararası kamuoyunda tartışılmaya başlandı. Yunan tarafı üzerinde baskı oluşunca orta yol bulundu ve gemideki Türk esirlerin Türk-Yunan Savaşı bitene kadar tarafsız bir ülkenin topraklarında kalması konusunda anlaşıldı. Böyle gemi esirlerini bırakmak için İtalya’ya gidecekti.

3. Topkapılı Cambaz Mehmet

Doğma büyüme İstanbulluydu Topkapılı Cambaz Mehmet. Eski tulumbacıydı. Kolundan bilekliğini, boynundan muskasını çıkarmazdı. Kabadayıydı. Gözükaraydı. Çanakkale’den beri Mustafa Kemal’in askeriydi. Mustafa Kemal’in emriyle Mim Mim Çetesini kuracaktı. Mim Mim… Yani Müdafai Milliye.

Mim Mim grubunun en önemli silahı sustalıydı. Tramvayda Türk kadınlarına sarkıntılık eden Fransız Subaylarını veya esnafa tokat atan İngiliz Askerlerini gölge gibi takip ediyor, tenhada bıçaklıyorlardı. İstanbul’dan Ankara’ya mühimmat ve bilgi kaçırıyorlardı.

Topkapılı Cambaz Mehmet sansasyonel operasyonların baş adamıydı. En büyük icraatlerinden bir tanesi ise İngiliz işgal kuvvetleri komutanı General Harrington’un makam otomobilini çalmasıydı. Bizzat kendi sürerek Ankara’ya götürdü. Mustafa Kemal’e hediye etti.

4. Gavur Mümin

Türk Ordusunda bir subaydı Mümin Bey. Mustafa Kemal’le tanışıklığı Trablus günlerinden kalmaydı. 15 Mayıs 1919’da Yunan işgali başladığında İzmir’de görevliydi. Üst üste disiplin suçları işleyerek kendini ordudan attırdı Mümin Bey. Askerlikten atıldığı için devletine öfkeli eski bir asker görünümündeydi Mümin Bey. Yunan Subayları ile bu sayede iletişim kurmuştu.

İzmir halkı ona diş biliyordu. Gavur Mümin diye adı çıkmıştı. Herkes onu vatan haini sanıyordu. Oysa Gavur Mümin canını ortaya koymuş bir yurtseverdi. Ankara’ya bilgi sızdırıyordu.

Gavur Mümin bir müddet sonra deşifre oldu. Atina’ya götürüldü. Yargılandı. İdama mahkum oldu. Esir değişimi ile vatanına geri döndü. İstiklal Madalyasına layık görüldü.

5. Yarbay Deli Halit

Trablus’tan Yemen’e 9 kere gaziydi Yarbay Deli Halit. Savaş meydanlarında 9 kez yara almıştı. Yarım tümen askerle Yunan kolordusunu esir alacaktı. Deli lakabını ona Mustafa Kemal takmıştı.

Düşmana sırtını döneni vururum derdi. Vururdu da. Asker Yunan’dan çok Deli Halit’ten korkardı. İki tabanca taşırdı her zaman. Belinin sağındakine namuslu, solundakine namussuz diyordu. Düşmana namusluyla, cepheden kaçana namussuzla sıkıyordu.

Cumhuriyet Sonrası Tarihimizden İlginç Sözler