Lucifer Dizi İncelemesi – Şeytanınız Bol Olsun!

Lucifer Dizi İncelemesi

Ve şeytan yeryüzüne indi, o halde parti başlasın; tadında fantastik polisiye bir dizi Lucifer… Hikayeye göre şeytan Lucifer Morningstar cehennemde cezalandırıcı olarak binlerce yıldır görevini yerine getirmektedir. Ama şeytanın sürekli haksız ve kötü gösterilmesinden çok sıkıldığı ve aslında böyle biri olmadığı için cehennemi terkeder ve Los Angeles’a taşınır. Burada Lüx adında bir gece kulübü açar. Yetenekleri sayesinde insanları, özellikle de kadınları etkiler. Çok zengindir, çok yakışıklıdır, etrafında onlarca güzel kız vardır… Yani şeytanımız Lucifer, Los Angeles’a yerleşip kendi cennetini inşa etmiştir ve herkesi etkilemektedir adeta.

Ve sonunda etkileyemediği bir kadınla tanışır: Dedektif Chloe Decker… Dedektif Decker eşinden boşanmış, bir kızı olan, işine ve kızına hayatını adamış biridir. Bir polis olarak sert bir kadındır. Cesetler yada katiller onu korkutamaz. Ama en büyük eğlencesi de kızına masal okumak olacak kadar ince yüreklidir.

Spoiler vermek gibi olmasın ama; Dedektif Decker 35 yıl önce Tanrı’nın çocukları olmayan bir çifti, meleği Amenedial aracılığıyla kutsaması sayesinde olmuştur. Şimdi buraya bir mim koyalım.

Amenedial bir melektir ve Lucifer’ın kardeşidir. Lucifer cehennemden Los Angeles’a taşınınca, onu tekrar cehenneme götürmek amacıyla dünyaya gelmiştir. Melek Amenedial, Şeytan Lucifer’ı ikna etmek için kötü yollara başvurmuş, bir taraftan da bir meleğe hiç yakışmayacak dünyalık zevklere dalmıştır. Şimdi buraya da bir mim koyalım.

Oysa Şeytan olan kardeşi Lucifer, bildiğimiz şeytanın tersine hep iyilik yapıp durmaktadır. Lucifer, insanların bildiğinin aksine şeytanın kötü olmadığını gösterir. Şeytan bir cezalandırıcıdır sadece. Dünyada kötülük yapmış olanları, cehennemde cezalandıran bir görevlidir o. Ama adı kötüye çıkmıştır bir kere. Ve bundan babasını, yani tanrıyı sorumlu tutar.

Yani kısaca özetlemek gerekirse; Tanrı, Lucifer’in kendisine isyan ederek cehennemi terk edeceğini ve Los Angales’a gideceğini bildiği için, 35 sene önce çocuğu olmayan bir aileyi kutsayarak, oğlu Lucifer’ın aşık olacağı Dedektif Decker’i dünyaya getirmiş; Lucifer dünyaya gidince de melek oğlu Amenedial’ın dünyada sapıtıp, günahlar işleyip, meleklik özelliğini yitireceğini bildiği halde onu Lucifer’ı geri getirmek için yollamıştır. Tabi bu hikayenin içinde 4 sezonda onlarca katil, Azrail, tanrının eşi, iblis bir kadın, terapist doktor ve sonsuza kadar yaşamakla cezalandırılmış dünyadaki ilk katil Kabil gibi bir çok öge de girince, dolu dolu, eğlenceli bir dizi çıkmış ortaya…

O zaman şeytanınız bol olsun!

Netflix Lucifer İzle

Dünyanın Merkezine Yolculuk – Kitap ve Film Karşılaştırması

Netflix’in İlk Türk Dizisi Hakan Muhafız Konusu