Lüks,Keşkül,Bozuk Para,Uğur Böceği İsim Anlamları

Lüks kelimesinin Romalı bir komutanın adı olduğunu, keşkül tatlısının dervişlerin dilendiği çanaktan ismini aldığını, madeni paraya tarihin ilk kalpazanları yüzünden bozuk para dendiğini yada uğur böceğinin sadece bizim kültürümüzde şans getirdiğine inanıldığını biliyor muydunuz? Bu yazımızda bu dört ismin ilginç ortaya çıkış hikayelerini derledik.

Lüks Adı Nereden Geliyor?

Lüks ismi milattan önce yaşamış olan bir Rum Generalden geliyor: General Lucullustan… General Lucullus zevke, sefaya aşırı düşkün bir komutanmış. Her fırsatta kendisi ve yakınları için muazzam sofralar kurdurur ve bu sofralarda saatlerce oturarak keyif yaparmış. Bu yüzden de Lucullus’un adı zamanla böyle bir manayla anılmaya başlanmış. Zaman içinde de değişerek lüks olmuş.

Keşkül Adı Nereden Geliyor? Keşkülü Fukara

Keşkül
Dervişlerin dilenmek için taşıdıkları keşkül adı verien çanak…

Keşkül dervişlerin yanında taşıdığı kaseye denirmiş. Eskiden dervişler kibirlerini yenmeleri için dilendirilirlermiş. Dilenirken de topladıkları paraları bu kaseye koyarlarmış. Sonra o paralarla bir sütlü tatlı yapılır, fakire fukaraya dağıtılırmış. Keşkülün adı da buradan gelmekteymiş. Bu yüzden keşküle; keşkülü fukara yani fakir çanağı da denmekteymiş.

Bozuk Para Adı Nereden Gelir?

Bozuk Para

Heredot’un söylediğine göre tarihte ilk defa parayı Lidyalılar buldu. Bunlar ticarette kullanılan gümüş veya altından yapılan yuvarlak madeni sikkelerdi. Tabi tarihteki ilk kalpazanlıkta paranın bulunmasından biraz sonra başladı. İnsanlar altından yada gümüşten yapılan parayı eritip, içine değersiz madenlerden katıp tekrar sikke bastılar. Tabi ortaya erittiklerinden daha fazla para çıktı. Lakin bu uyanıklık bir zaman sonra anlaşıldı. İçine diğer madenler karıştırılmış sikkeler, gerçek sikkelere göre daha hafif gelmekteydi. Ve insanlar bu sahte paraya bir isim verdiler: Bozuk para!

Uğur Böceği Adı Nereden Gelir?

Uğur Böceği

İngilizcede ladybug, yani hanım böcek olarak geçerken, Türkçe’de uğur böceği olarak bilenen bu kırmızı, sevimli, uğur getirdiği düşünülen ve çocukken duyduğum uç uç böceğim, annen sana terlik papuç alacak manisine konu olan bu böceğin isminin nereden geldiği bilinmiyor. Kim bilir kime uğur getirdi de yüzlerce yıldır bizim kültürümüzde bu şekilde anılıyor. Lakin uğur böceğinin yaprak bitlerini yiyerek yaşamını sürdürdüğü biliniyor. Bu yüzden çiftçi dostu bir böcek… Tarım ilaçlarının olmadığı daha yüzyıl öncesine kadar bu böceğin çiftçilerce uğurlu sayılması gayet mantıklı duruyor.

Tarım ve Sanayi Devrimleri – Tarihin İlginç Yanılsamaları