Moral Veren Motive Edici Eski Bir Film Hikayesi: Rocky Balboa

Başarmak için çalışmak gerektiğini anlatan bir film serisidir Rocky. Amerika’da iyi kalpli bir serserinin yetenek, şans ve en çok da çalışmanın sonucunda nasıl dünya ağır siklet boks şampiyonu olduğunu anlatır. Yada bir Amerikan rüyası da diyebiliriz kısaca.

30 yaşına gelmiş, ancak hala bir baltaya sap olamamış Rocky’nin boks yaşamı sona ermiş gibidir. Kendisini daha sonraki filmlerde de çalıştıracak olan keçi gibi inatçı yaşlı hocası Rocky’den umudu kesmiştir. Hatta aidatı vermediği için dolabını başkasına vererek gitmesini ister. Rocky ise bir tefecinin yanında çalışarak onun hasılatı toplamaya gönderdiği bir mafya bozuntusu olur. Ama Rocky merhametlidir, bu yüzden bu iş ona uygun değildir.

Rocky’nin bu boktan hayatı sürerken, boks camiasının kafasını para ve reklamla bozduğu ağır siklet şampiyonu ünvan maçı için ünlü bir boksörle ringe çıkmaya hazırlanır. Lakin rakibi maça çıkamayacağını bildirir. Milyonlarca dolar getirecek olan bu maçtan vazgeçmek istemeyen ağır siklet boks şampiyonumuz bu duruma ilginç bir çare bulmuştur. Hiç tanınmadık bir sokak boksörüyle ünvan maçına çıkacaktır. Eğer yenilirse altın kemerinden olacaktır. Çünkü burası Amerika’dır, fırsatlar ülkesidir, falan filan… Hemen menajerleriyle birlikte araştırmalara başlarlar ve iyi bir sahne ismi olacağını düşündüklerinden dolayı rakip olarak Rocky Balboa’yı seçerler.

Şans kapıyı kırmıştır. Rocky, ihtiyar ve inatçı hocası ile arayı düzeltir ve sokaklarda ilginç yöntemlerle çalışmaya başlar. Bu sırada insanlarda Rocky’i tanımaya başlamışlardır. O artık sıradan bir serseri değildir. Ağır siklet boks şampiyonuyla ünvan maçına çıkacak bir kahramandır yaşadığı semt için. Aldığı bu gazla merdivenleri tırmanan İtalyan Aygırı lakablı Rocky Balboa filmin sonunda ringte yenilir. Ama öyle bir yenilgidir ki bu, zaferden çok az uzaktadır. 3 roundda nakavt olması beklenen Rocky, yediği onca dayağa rağmen 15 round ayakta kalarak işe yaramaz bir serseri olmadığını kanıtlamıştır.