Netflix Atiye Dizisi Konusu ve Eleştirisi

Atiye Dizisi Konusu

Netflix’in Hakan Muhafız’dan sonra ikinci orjinal Türk dizisi çıktı. İlk defa duyduğunuzda, klasik orta saha ilerisinde 3 paslı bir aşk üçgenini anlatan yerli yapım Türk dizilerini hatırlatan bir ismi var: Atiye… İnsana Netflix’in Türk dizilerine koyacağı isim mevzusunda biraz ilerlemesi gerekiyor diye düşündürüyor. Önce Hakan, sonra Atiye… Bi daha Türk dizisi çekerseniz adını Feriha koyun bari!

Neyse, diziye gelirsek üç farklı değerlendirmelerde bulunmuş izleyiciler. Öncelikle pragmatik bir grup var ki, dizinin Göbekli Tepe’yi anlattığından dolayı yabancı turist sayısını arttıracağından bahsediyorlar. Tabi iyi şeyler bunlar ama, üç beş turistin cebindeki paradan ziyade, biz diziye odaklanalım derim. Eğlenmenize bakın oğlum, maliye bakanı sizin kadar düşünmüyor.

Dizi hakkında bir de ikinci gruba yerleştirdiğim insanlar var. Onlar da Atiye’yi şu ana kadar ki en iyi Türk Dizisi olarak görenler, çok beğenenler, tadına doyamayanlar, şimdi çıkacağını söyleyen sevgilisini kapıda bekler gibi ikinci sezonun çıkmasını bekleyenler… Diziyi genel olarak beğenmekle birlikte, asla bu yorumlara katılamıyorum. Çünkü ben üçüncü gruba aldığım izleyiciler gibi düşünüyorum.

Ve gelelim içine kendimi de dahil ettiğim, Atiye dizisine yapılan üçüncü grubun yorumuna. Evet, dizi güzel. Standart Türk dizilerinden çok ayrı… Gizem, fantastik ögeler, falan filan… Ama burada eksik olan şey biz kısmı… Yani senin, benim, etrafında gördüğün, aynı kültürü yaşadığın insanların yeri yok bu dizide. Sanki yabancı bir film izliyoruz. Oyuncular, yaşantıları, aileleri bize ait izler taşımıyor. Davranışlar, konuşmalar bizden değil. Bu yüzden samimi bulamıyoruz.

Eleştirimizi yaptık. Bundan sonrası spoiler!

Netflix Atiye Dizisi
Her sır açığa çıkmak için çağrısını bekler.

Atiye’nin Hayatı

Çarpıcı bir şekilde başlar Atiye dizisi. Bir cenaze vardır, kahramanımız Atiye’nin cenazesi… Siyah elbiseler, ağlayan kadınlar, kuran okuyan imam… Tabutun üzerinde fotoğrafı olan Atiye; üzerinde kanlı, beyaz bir elbise, çıplak ayaklarıyla ormanlığın kenarındaki mezarlığa doğru koşar bir taraftan… Ve kendi cenazesini basar!

Bu gizemli başlangıcın ardından geriye dönüp Atiye’nin hayatını görürüz. Atiye özgür yaşamayı seven, kafasına estiğini yapan, değişik bir üslubu olan bir ressamdır. Üniversite’de tanıştığı beyaz atlı prensi Ozan’la sevgilidir. Deli dolu, her hafta sevgili değiştiren, hayatını ergenlik haliyle yaşayan bir de kız kardeşi Cansu vardır. Cansu kendi çapında bir moda tasarımcısı ve hayta hareketlerinden dolayı ailenin daha az sevilen kızıdır.

Sonuç olarak Atiye, kardeşi Cansu ve sevgilisi Ozan; toplumu ekmek kadayıfına benzeten metafora göre, üstteki kaymak kısmında yaşayanlardandır.

Göbekli Tepe’de Yeni Bir Keşif

Atiye Göbeklitepe
Bazen bir arkeolog ömür boyu çalışıp bir keşif yapamayabilir.

Atiye ilk resim sergisini açmış ve galerideki bütün resimleri satılmıştır. Kendisini tebrik edenlere alçak gönüllülükle şöyle söyler:

İnsanlar renkleri ve ebatları sevdi galiba. Tam olarak ne anlatmak istediğimi anlayıp anlamadıklarından emin değilim. Gerçi kendim anlıyor muyum orası da belli değil…

Gerçekten de öyledir. Kız bir şeyler çizmiştir ama hiçbir şeye benzememektedir. Kötü anlamda bir şeye benzememek durumu değil de, bir sineğin kanadına, bir evin çatısına benzememek gibi herhangi bir şeye benzememektedir. Yine de bütün resimler satılmıştır.

Bir resim çarpar galeride gözümüze. Atiye’nin küçüklüğünden beri bilinmez bir ilhamla çizdiği bir semboldür bu. Aynı sıralarda, tarihin bilinen en eski yerleşim yeri Göbekli Tepe’de Arkeolog Erhan Hoca yeni bir keşif yapar. Röportaj verdiği bir sırada, üstelik tam da; bazen bir arkeolog ömür boyu çalışıp bir keşif yapamayabilir, dedikten sonra gelmiştir bu haber. Mağaranın içinde bulunan bir semboldür bu. Atiye’nin küçüklüğünden beri resimlere çizdiği sembol…

Röportaj için gelen gazetecilerin, yeni bulunan ve bir giriş kapısına işaret eden bu gizemli sembolün haberini yapmalarıyla Atiye’nin durumdan haberi olur. Küçüklüğünden beri bilinmez bir ilhamla çizdiği bu sembolün, binlerce yıl önce Göbekli Tepe’de çizildiğini görünce yola çıkmaya karar verir.

Alnı Yıldızlı Bir Kız

Göbekli Tepe yolunda, alnında yıldız çizili bir çoban kız çocuğunu alır Atiye. Kemerini bağlatıp bindirir arabasına. Bu gizemli kız çocuğu, üstünde kanlı bir elbiseyle geceleyin Atiye’nin otel odasına gelir. Onu alır ve yeni keşfi yapılan kazı alanına götürür.

Gecenin bir köründe gizlice kazı alanına giren Atiye ve alnı yıldızlı küçük kız, Arkeolog Erhan’ın dün keşfettiği gizemli kapıdan bir şekilde geçip, mor taşların olduğu yere gelirler. Bu sırada karanlıkta küçük kız kaybolur ve girilmesi yasak olan kazı alanında yakalanan Atiye, arkeolog tarafından evine gönderilir. Mor taşlardan ve içeride kalan küçük kızdan bahsetsede ciddiye alınmamaktadır.

Ertesi gün keşif kazısı devam ettirilir. Binlerce yıl önce bal mumu ile mühürlenen kapı kırılınca, ortaya mor taşlar ve alnında yıldız olan duvara çizilmiş bir çocuk resmi ortaya çıkar. Böylece dün Atiye’nin dedikleri doğru çıkmış olur. Arkeolog Erhan Hoca bunun nasıl olabildiğini anlamak için İstanbul’a gider ve Atiye’yi bulur.

Her Sır Açığa Çıkmak İçin Çağrısını Bekler!

Arkeolog Erhan’ın Göbekli Tepe’ye ilgisi babasından kaynaklanmaktadır. Babası Celal Hoca’da burada kazılar yapmış, alnı yıldızlı gizemin peşinden koşmuştur. Göbekli Tepe hakkında yazdıklarını bir defterde toplayan Celal Hoca, defteri bir arkadaşına emanet etmiştir. Babasının arkadaşından defteri teslim alan Erhan’ın gördükleri şaşırtıcıdır. Çünkü defterde de o alnı yıldızlı resim vardır. Binlerce yıldır mühürlü olan bu odaya Atiye’den sonra babasının da gizemli bir şekilde girdiğini anlar genç arkeoloğumuz Erhan Hoca.

Defterdeki tek gizem bu değildir ayrıca. Işıksız ortamda parlayan bir yazı vardır. Atiye ve Zühre yazar. Atiye bellidir zaten. Peki Zühre kimdir?

Onu da klişe bir şekilde, defteri bunca yıldır saklayan profesör’ün odasında, düşen defterleri toplarken gözüne takılan ismi hatırlayan Atiye söyler: Zühre Altın. Atiye’nin son günlerde sürekli hayalini gördüğü ve bu yüzden delirmek üzere olduğu garip giyimli yaşlı kadının ta kendisi… Adresini bulup Zühre Altın’ın evine doğru yola çıkarlar.

Netflix Atiye İzle

Netflix’in İlk Türk Dizisi Hakan Muhafız Konusu