Netflix’in İlk Türk Dizisi Hakan Muhafız Konusu

Hakan Muhafız Konusu

Masallar bize iyi olanın her zaman kazandığını, adaletin eninde sonunda yerini bulduğunu ve zamanın tüm yaraları iyileştirdiğini anlatır. Ama bu bir masal değil…
Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan Muhafız, bu iddialı cümlelerle başlar ve ilk sezon finalini;

-bunun bir masal olmadığını söylemiştim- 

diyerek bitirir. Tolstoy’dan, Mevlana’dan göndermeler yapılan fantastik dizi, her ne kadar ilk bölümleri ile bekleneni veremediyse de, ilerledikçe daha akıcı ve mantıklı bir hale gelmektedir. Bir süper kahraman filminden daha öte bir şeyler vereceğini hissettiren Muhafız filminin devamı ise merakla bekleniyor.

Peki ölümsüzlerin, tılsımlı gömleklerin, İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmet’in, Ayasofya’nın gizemlerinden kendine yeni bir evren yaratan bu filmin hikayesi nedir?

Hakan: Muhafız’ın (The Protector’un) Hikayesi – Konusu

Hakan Muhafız

Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettikten sonra, şehirde kendisini ve İstanbul’u yok etmeye çalışan 7 ölümsüzün yaşadığını anlar. Bu 7 ölümsüzü öldürmek için; her şeyden koruyan tılsımlı bir gömlek, ölümsüze dokununca parıldayan büyülü bir yüzük ve ölümsüzü öldürebilecek bir hançer yaptırır. Bu üç tılsımlı eşyayı, gücünden, yeteneğinden ve kalbinin saflığından emin olduğu bir muhafıza veren Fatih Sultan Mehmet Han, böylece şehr-İstanbul’u ölümsüzlerden koruyacak olan, Muhafız teşkilatını başlatmış olur.

Muhafızlık, saltanat gibi babadan oğula geçen bir görevdir. 7 ölümsüz öldüğünde, muhafız görevini tamamlamış olacaktır. Muhafızlara yardım etmek amaçlı; onları yetiştirecek, koruyacak ve istihbarat toplayacak sadık olanlar vardır. Geçen beş yüz senede 6 ölümsüz, muhafız soyu tarafından öldürülmüştür. Lakin son ölümsüz, muhafızın ailesini katleder. Yalnız en küçük oğlunu, yani Hakan’ı bulamadığından öldüremez.

Öldürülen muhafızın oğlu Hakan’ı, sadık olanlardan biri alıp büyütür. Hakan’ı yetimhaneden aldığını söyleyerek, her şeyi küçük çocuktan saklar. Kapalı çarşıda antikacılık yapan Hakan, üvey babasının sakladığı tılsımlı gömleği saklı olduğu yerden çıkarıp satmaya kalkışınca, silahlar patlar ve Hakan’ın muhafızlık hikayesinden haberi olur. Artık ailesinin intikamını almak ve İstanbul’u korumak için ölümsüzlerin peşine düşer.

Ölümsüzlerin Gözünden

Gelgelelim bu hikayede siyahlar siyah, beyazlarda beyaz değildir. Geriye kalan tek ölümsüz, her ne kadar kötü gibi duruyorsa da onun da yaptıklarının haklı sebepleri vardır. Hakan’ın babasının öldürdüğü ölümsüz(Rüya), yaşayan son ölümsüzün(Faysal’ın) karısıdır. Karısı öldürülen son ölümsüz Faysal’ın ise tek bir amacı vardır, o da eşini tekrar hayata döndürebilmek.

Hakan: Muhafız

Hayat zıtlıklar üzerine kuruludur. Ölüm ne kadar gerçekse bende o kadar gerçeğim. Biz yedi kişiydik. Yedi ölümsüz. Rüya’da onlardan biriydi. Bundan beş yüzyıl önce insanlar bizi avlamaya başladılar. Sırf onlar gibi olmadığımız için, sırf bizden korktukları için. Rüya da son kurban oldu.

Hakan Muhafız Filminin Karakterleri

DİKKAT SPOİLER – Eğer filmi izlemediyseniz, bundan sonrasını okumamanızı tavsiye ederim.

İsterseniz En Güzel 10 Yabancı Dizi Sıralaması isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Hakan

Çağatay Ulusoy - Hakan Muhafız

Hakan yıllardır beklenen Muhafız’dır. Sempatik, vefalı, iyi bir insandır. Lakin sadık olanlar, İstanbul’un kaderi ellerinde olan muhafızın ahlaki değil, pragmatik kararlar vermesini beklemektedir. Hakan ise sevgilisini kurtarmak için, 550 senede öldürülen 6 ölümsüzün tekrar dirilmesine neden olur.

Faysal

Faysal

Bin seneden beri ölümlüler, yani insanlar arasında yaşayan Faysal’ın tek amacı karısı Rüya’yı tekrar hayata döndürebilmektir. Bunun için muhafızın kanına ihtiyacı vardır. Ancak istemediği halde diğer ölümsüzleri de hayata döndürecektir.

Zeynep

Zeynep

Sadık olanlardandır. Babası Kemal, onu en iyi şekilde yetiştirmiştir. Üniversitede tarih bölümünde araştırma görevlisidir. Hakan’ın tersine duygularını geri plana atmayı tercih eder. Onun için en önemli şey görevidir. Yani Muhafızı korumak…

Mazhar

Mazhar

Dizinin karanlık adamı Mazhar eski bir bordo berelidir. Faysal’ın en yakın adamı olarak, onun pis işlerini yapar. Faysal, Mazhar’ın asla satmayacağı sadakatini, ona imkansızı teklif ederek satın almıştır. Öldürülmüş olan karısını ve kızını geri getirmeyi teklif ederek…

Sen benim tanıdığım hiçbir ölümlüye benzemiyordun. Sadakatini parayla satın alamayacağımı biliyordum. 

Leyla

Leyla

Faysal’ın sekreteri olan Leyla, Faysal Holdingin bütün yasal işlerinin başındadır. Hakan’la birbirlerine aşık olan Leyla, Faysal tarafından muhafızı yenmek için zaaf olarak kullanılır. Sezon sonunda önce ölen, sonra da ölümsüzün kanıyla tekrar dirilen Leyla’nın bundan sonra nasıl bir karakter olacağı gizemini koruyor.

Kemal(Doktor): Muhafıza akıl hocalığı yapan doktor, aynı zamanda Zeynep’in babasıdır. Doktor, dizide uzun süre kalacağa benziyorken, o da ilk sezonda ölüler kervanına katılarak herkesi şaşırtmıştır.

Memo: Hakan’ın en yakın arkadaşı Memo, hippi bir tiptir. Kira parasını kumara yatırıp kaybedince evden kovulurlar. Rahat tavırları, kendine has tarzı ile öne çıkan Memo, dizinin ilk bölümlerinde öldürülmüştür.

Emir: Genç, kıvırcık saçlı ve sempatik bir karakter olan Emir, dizide kısa bir süre oynasa da seyircinin gönlüne girmeyi başarmıştır. Babasının takdirini kazanmaya çalışan Emir, ölümsüz olduğunu düşündükleri Mazhar’ı araştırırken, Mazhar tarafından öldürülür.

Rüya: Ölümsüzlerin son kurbanı olan Rüya, Faysal’ın karısıdır. Faysal’la aralarında geçen aşk, diğer ölümsüzler tarafından iyi karşılanmaz. Faysal’ın tek hedefi Rüya’yı tekrar hayata döndürmektir. Bunun için Muhafız’ın kanına ihtiyaç duyar.

Netlix Hakan Muhafız İzle

Netflix Atiye Dizisi Konusu ve Eleştirisi