Opal Taşı Nedir? Özellikleri Neler? Nasıl Bulunur

Opal Taşı Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Silis grubuna ait olan opal, kuvarsın bir çeşididir. Işıltılı bir yapıya sahiptir  ve çeşit çeşit renkleri mevcuttur. Değeri özgünlüğüne göre değişmektedir. Dünyada en çok Avustralya’ da bulunmaktadır. Avustralya’nın dışında Meksika, Güney Amerika ve Afrika’da çıkarılmaktadır.

Dünyanın En Değerli Opali Aurora Australis

Dünyanın en değerli opali Avustralya’ da bulunan Aurora Australis opalidir. Dünyada yaygın olarak siyah opal taşı olarak bilinir. İsminin aksine siyah renkli değildir. Değeri, bulunan taşın özgünlüğüne göre 1.000.000 Dolar seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

Aurora Australis Opali

Opal İlk Olarak 1915 Yılında Bulunmuştır

Dünyanın en değerli opalinin % 80′ i Avustralya’ da Coober Pedy adlı yerden çıkarılıyor. Dünyanın opal taşı merkezi olarak görülen Coober Pedy’ ye, insanlar ilk olarak altın aramak için gelmişlerdir. Fakat 1915 yılında altın yerine opali bulmuşlardır. Bir milyondan fazla maden kuyusu olduğu düşünülen bölgede, 5000 m2 alanın sadece %10′ u kazılmıştır.

Maden Nasıl Bulunuyor ?

Günümüzde madenin olduğu yeri bulabilmek için doğal olarak teknolojiden yararlanılıyor. Fakat 15. yüzyıldan beri minerallerin, petrolün ve değerli taşların yeri iki tane metal çubuğun yardımı ile saptanıyordu.

Genel olarak faylara yakın yerlerde yer alan opaller, kum taşı kayalarının altında bulunan çatlak ve yarıklarda bulunmaktadır. Maden arama çubuklarının görevleri ise bu fayları bulmaktır. Her bir çubuk bir ele alınarak ileri yürünür ve faylara denk gelindiğinde ise çubuklar ikiye ayrılır. Makinelerin yardımı ile yapılan test kazışı sonucunda çıkan yığında değerli opale rastlanırsa, madenin kaliteli taşa sahip olduğundan emin olunur ve kazma işlemi ilerletilir. Ancak değerli opali bulmak çok zordur. Çoğunlukla ismi yaygın opal olarak bilinen, en az değere sahip, rensiz ve saf opale rastlamaktadır.

Yerin 20 metre aşağısına büyük makineler ile inen madencilerin, taşın damarını buldukları zaman opale zarar vermemek için küçük aletlerle çalışması gerekmektedir. Avustralya’ da bir çok madenci kazdıkları madenden çöle tekrar çıkmamak için kendilerine yerin altında yaşam alanları oluşturmuşlardır.

Bazı Opal Taşı Çeşitleri

Opal Çeşitleri

Olympic Austuralis

Olympic Austuralis

Aurora Australis

Aurora Australis

The Black Prince

The Black Prince

Pride of Australia

Pride of Australia

Ateş

Ateş Opali

Galaxy

Galaxy Opali

Boulder

Boulder Opali

Ethiopian

Ethiopian Opali

Crystal

Crystal Opali

Jelibon Nasıl Yapılır? Nasıl Üretilir?