Türk Tarihini Konu Alan En Güzel Yerli Diziler

Tarih Konulu En Güzel Türk Dizileri (Yerli Diziler)

Tarih… Dedikodusu, savaşları, aşkları, siyaset oyunları ile aslında herkesin içinde sevebileceği bir şeyler bulunan koca bir kitap… Biz de bu koca kitapta Osmanlı’nın kurulmasından, Cumhuriyetin ilanına kadar geniş bir zaman aralığında kurgulanan ve bizce değerli olan yerli dizileri inceledik. İMDB puanlarına göre sıraladığımız yerli tarihi diziler sıralamasında ilk sırada 9.2 İMDB puanıyla Kurtuluş gelmekte…

Kurtuluş

Kurtuluş Dizisi
 • İMDB: 9.2
 • Yapım Yılı: 1994
 • Bölüm Sayısı: 6 Bölüm
 • Bölüm Süresi: 70 Dakika

İstiklal Harbini anlatan 1994 yapımı, senaryosunu Şu Çılgın Türkler isimli kitabıyla ünlenen Turgut Özakman’ın yazdığı Kurtuluş bir belgesel dizi niteliğinde… Hani tarih dizilerden öğrenilir mi? tartışması var ya! İşte bu dizi buna beklenilmeyen bir cevap niteliğinde sanki şöyle sesleniyor seyircisine: Evet, tarih bu diziden öğrenilebilir! Öğrenilebilir çünkü bu dizide kurguya yer yok. Çünkü bu dizide kurguya gerek de yok! Tarih Türk’ü ateşle imtihan ediyorken kurguya ne hacet, diyor sanki Kurtuluş!

Keşke liselerde tarih dersinde bu diziyi izletseler diye düşündüğüm Kurtuluş’un hikayesi 1 Nisan 1921 tarihinde İkinci İnönü Zaferi ile başlıyor. İzmir’in kurtarılması ve ardından Mudanya Mütarekesi ile her biri yetmişer dakikadan 6 bölümlük dizi bitiyor. Yüzlerce at, binlerce figuranın rol aldığı dizi yüksek bütçeli bir yapım… 1994 gibi erken bir tarihte bu derece güzel bir dizi çıkarılması takdire şayan… Tabi Kültür Bakanlığının desteğini de unutmamak lazım. Keşke her devletin desteklediği her şeyden böyle güzel yapımlar çıksa… İMDB’de 9.2 puanı olan Kurtuluş şu ana kadar çekilen tarihi yerli dizilerde en iyi gerçekçiliğe sahip olduğu rahatça söylenebilir.

Kuruluş – Osmancık

Kuruluş Osmancık Dizisi
 • İMDB: 8.3
 • Yapım Yılı: 1986
 • Bölüm Sayısı: 13 Bölüm
 • Bölüm Süresi: 50 Dakika

Oğuz için yaşadı. Her şeyi Oğuz’a verdi. Bu dünyadan bir gurbetçi, bir garip gibi gitti.

Dursun Fakı terekesini okuduğunda böyle söyledi Osman Gazi için. Ne bir altın ne bir gümüş hiç bir şey bırakmamıştı gerisinde. Ertuğrul Bey’in en küçük oğlu, Osmanlı Devletinin kurucusu Osmancık bir gün Şeyh Edebalı’nın tekkesinde yatarken bir rüya gördü. Bir ışık kalbine girdi ve vücudundan bir çınar ağacı meydana geldi. Bu ağaç bütün cihanı sardı.

Osman Gazi vefat ettikten 21 yıl sonra torunu Süleyman Rumeli’ye geçmeyi başaracaktı. Diğer torunu Sultan Murat ise Edirne’yi alarak Batı’ya bir yol açacaktı. Bundan 20 yıl sonra Murat’ın oğlu Sultan Beyazıd Bulgaristan’ı topraklarına katacaktı. Osman Gazi’den 129 yıl sonra 5. kuşaktan torunu Fatih Sultan Mehmet Konstantinapolis’i fethedecekti. Osman’ın ölümünden 200 sene sonra ise Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osman’ın Edebalı dergahında gördüğü rüya gerçekleşecek, ulu çınarın dalları Viyana kapılarına kadar dayanacaktı.

Tıpkı Kurtuluş gibi Kuruluş’da yüksek bütçeli ve devlet destekli yerli tarihi yapımlardan… Bu sefer konu ise Osmanlı Devleti’nin kuruluşu… Tarık Buğra’nın Osmancık adlı eserinden kurgulanan Kuruluş, Osman Bey’in hikayesini anlatıyor. Bu hikaye tam bir gerçeklik taşımıyor. Tarık Buğra kitabını tarihi bir gerçekliğin üzerine işlenmiş bir kurgu olarak yazmış. Osmanlı Devletinin kuruluşu hakkında çok fazla bir tarihi belgeye sahip olunmadığından, Tarık Buğra tarihi boşlukları kurgu ile doldurarak en net biçimde anlatıyor.

Vatanım Sensin

Vatanım Sensin Dizisi
 • İMDB: 8.1
 • Yapım Yılı: 2016-2018
 • Bölüm Sayısı: 2 Sezon – 59 Bölüm
 • Bölüm Süresi: 120 dk

Güzel ve uzun bir romanın diziye dönüşmüş hali gibi Vatanım Sensin… Dizinin kurmaca yönü, tarihi yönünden daha ağır basıyor. Yine de Kurtuluş Savaşı atmosferini de iyi yakalıyor. İstiklal Harbi zamanında geçmesi, Mustafa Kemal’i, İsmet Paşa’yı, Kazım Karabekir’i, Kara Fatma’yı, Mehmet Akif’i, Ankara’da İlk Meclisi, Kuvvayi Milliye’yi görmek tarih severler için diziyi ayrıca bir güzelleştiriyor.

Vatanım Sensin’in hikayesi Balkan Savaşları ile başlıyor. Selanik’te yaşayan Albay Cevdet, komutanının şehri Yunanlılar’a rüşvet karşılığında savaşmadan verdiğini görüyor. Bu ihanetin bedelini ödetmek isterken vurularak ağır yaralı bir şekilde Yunanlılar’a esir düşüyor. Şehri işgal eden Yunan General onu tutsak edip esir kampına götürüyor. Ve Albay Cevdet’in hikayesi burada başlıyor. O artık kendi arkadaşlarını vurarak Yunan komutanın güvenini kazanacak ve 1. Dünya Savaşı sonunda İzmir’den başlayacak olan Yunan işgalinde Kuvvacı bir ajan olarak görev yapacaktır.

59. bölümde final yapan Vatanım Sensin’in kalitesini gösterir bir şekilde İMDB puanı da 8.1 ile bir hayli yüksek değerde…

Diriliş Ertuğrul

Diriliş Ertuğrul Dizisi
 • İMDB: 7.5
 • Yapım Yılı: 2014-2019
 • Bölüm Sayısı: 150 Bölüm – 5 Sezon
 • Bölüm Süresi: 120 Dakika

TRT’nin reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul dizisi 150 bölüm sonra final verdi. Şimdi ise Diriliş Osman’la devam edecek. Diriliş Osman’ın da reytinglerde üst sıralarda olacağı beklenen bir durum… Çünkü Diriliş ekibi yaptıkları işi fazlasıyla ciddiye alıyor. Kaliteden ödün vermiyor. Savaş sahnelerini çekmek için Holywood’da tecrübeli olan Kazak ekibini çağırıyor. Her ayrıntısını düşünerek bir oba kuruyor. Kıyafetler, savaş sahneleri, hikaye gayet güzel, gayet profesyonel… Ama Diriliş Ertuğrul’da olmayan bir şey var: O da tarihi gerçeklik!

Ertuğrul Gazi’nin babasının Süleyman Şah mı yoksa Gündüz Alp mi olduğu bile kesinliğe kavuşmamışken, o dönem hakkında doğru düzgün bir kaynağa rastlanmazken, Ertuğrul Gazi’nin hayatını anlatan, üstelik bunu 150 bölüm sürdüren bir yapımdan zaten tarihi gerçeklik beklenemez. Bu ancak bir hikaye olabilirdi ve öyle de oldu. Ve bu hikaye gayet de başarılı oldu.

Diriliş Ertuğrul’un hikayesi 13. yy’da başlıyor. Yurt bulma çabası içerisindeki Kayı Boyunun başından geçenler anlatılıyor. İhanetler, entrikalar, siyaset oyunları, aşklar ve savaşlar… Ertuğrul tüm bunların içinde her tuzaktan kurtulup, bazen hain Selçuklu Komutanları, bazen Moğollar, bazen Tapınak Şövalyeleri ile savaşıyor. Bu küçük kayı boyunun başına geçiyor ve bir imparatorluğun ilk tuğlalarını örüyor.

Ertuğrul’a devlet kurma yolunda yardım eden, yol gösteren Aksaçlılar diye tabir edilen derin devlet yapılanması, veya İbnül Arabi gibi evliyalar da mevcut…

Kurt Kanunu

Kurt Kanunu Dizisi
 • İMDB: 5,9
 • Yapım Yılı: 2012
 • Bölüm Sayısı: 18 Bölüm
 • Bölüm Süresi: 75 Dakika

Kurtlukta düşeni yemek kanundur. Cumhuriyet kurulduktan sonra 1925’te Mustafa Kemal Paşa’ya düzenlenmesi planlanan meşhur İzmir Suikastini konu almış bu romanında Kemal Tahir. Kurt Kanunu Kemal Tahir’in aynı adlı eserinin noktası, virgülüne kadar aynı halde diziye döndürülmüş hali…

Cumhuriyet kurulduktan sonra ittihatçılar hala Mustafa Kemal Paşa’ya tehdit oluşturabilecek bir güce sahiptirler. Liderleri Enver, Talat ve Cemal Paşalar şehit olmuşlarsa da yeni bir liderin etrafında toplanmaları zor değildir. Bu lider ise lakabı Küçük Talat Paşa olan, işgal yıllarında İstanbul’da Kuvayi Milliye’ye silah kaçıran Karakol Cemiyetini kuran Kara Kemal’den başkası olmayacaktır. Ama Kara Kemal böyle bir şeye yanaşmaz. Yine de bu onun bir tehdit olduğu gerçeğini de değiştirmeyecektir. Birkaç maceraperestin planladığı İzmir Suikasti, Mustafa Kemal Paşa tarafından bu tehdidi bertaraf etmek için kullanılır. Suç ittihatçılara ve hatta Kazım Karabekir Paşa’ya kadar yıkılarak, başta Kara Kemal’in ve diğer ittihatçıların kelleleri alınır.

Çünkü kurtlukta düşeni yemek kanundur!

Son Şnitzel ve Hile – Türk Bilim Kurgu Filmleri

Türkler Geliyor Adaletin Kılıcı Filmi Konusu Nedir? Mara Hatun

İmbd En İyi Türk Filmleri