Şantiye Nedir? Şantiye Stajı Nasıl Yapılır?

Şantiye Nedir?

İnşaatta kullanılacak çeşitli yapım üretim, depolama, tamir ve bakım tesisleri ile tüm çalışanların gerektiğinde yeme ve yatma ihtiyaçlarını da karşılayacak yapılara şantiye denir.

Şantiyeler inşaatın yapıldığı ve inşaat malzemelerinin bulunduğu yerdir. İnşaatın başlangıcından bitişine kadar olan her uygulamasında önemli bir yere sahiptir. Şantiye direk olarak inşaatın kalitesini ve başarısını etkilemektedir. Tesisin yeterli düzeyde iyi olması verimliliği, sürati, karlılığı, personel moralini olumlu yönde etkilemektedir.

Genellikle şantiye tesisi oluşturma harcamalarının karşılığı olmaz. İşin Bitiminden sonra bu tesislerin satılma durumu mümkün değildir. Bu nedenle tesislerin yeterli düzeyde iyi olmasının yanı sıra ekonomik de olmaları gerekmektedir. Yapılacak şantiyenin sökülüp başka yerde kullanılma durumu, tamamen veya kısmen gözden çıkarılması, Üçüncü şahıslara devredilmesi, başka amaçlarla kullanılması gibi olasılıklarda düşünülmelidir.

Şantiyenin planlamasının düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. Planlama işi deneyimli bir şantiyeci ile projeci bir mimar tarafından işbirliği halinde ele alınmalıdır. Büyük planlamalarda Makina Mühendisi, Şantiye elektrikçisi ve tesisat işleri yöneticisinden de yararlanılması gerekir.

Şantiye Nedir

Şantiye Stajı Nedir ?

Başta inşaat mühendisliği öğrencileri olmak üzere harita, imalat, malzeme, makina, elektrik, elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri şantiye stajı yapmaktadır. Bazı üniversitelerde zorunlu olmakla beraber bazı üniversiteler bu konuda daha esnek davranıyor ve ofis stajlarını da kabul edebiliyor.

Mesleki gelişim açısından bakıldığında şantiye, bahsedilen bölümler için uygulamayla iç içe olunması açısından çok verimlidir. Ciddi ve sorumluluk alarak yapılan bu saha stajları öğrencinin meslekte gelişimini hızlandıracaktır. Mesleğin gerçekleriyle yüzleşir öğrenci. Okulda alınan teknik, teorik bilgileri işçileri koordine ederek imalata yansıtmak öğrencinin meslek aşkını da körükleyecektir.

Size yardımcı olabilecek İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir ? İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar ? konulu yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yazarın Yorumu

Şantiye stajı yapacak öğrenciler kış aylarından itibaren, büyük bir projenin yapımında stajyer olabilmek için araştırma ve çalışma yapmalıdır. Büyük, kapsamlı, farklı imalatların yapıldığı bir projede stajyerlik yapmak öğrenciye çok daha faydalı olacaktır. Böyle bir şantiyede çok sayıda işçi ve teknik elemanla muhattap olunur ve böylece mesleki anlamda gelişim çok daha hızlı olacaktır.

Şantiye Stajı

Şantiye Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Kurulumda nelere dikkat edilir ?

Bu konu daha çok mesleği icra eden mühendisle ilgilidir. Kurulumda planlamanın dikkatli yapılması çok önemlidir. Proje bitene kadar kurulan şantiyede sıkıntı yaşanması imalatta devam eden işleri aksatabilir. Başınızı ağrıtır bir de yeniden planlama yapmakla konteynırları taşımakla uğraşabilirsiniz. Bu nedenle imalat aşamaları  düşünülerek ofis, yatakhane, depo gibi kısımlar işi hızlandıracak ve en yüksek verimin alınabileceği düzende planlanmalıdır.

İşçilerin iş bitene kadar bu yatakhanelerde konaklaması, ofislerin teknik elemanlara iş boyunca hizmet edecek olması gibi nedenler bu alanların ciddiye alınarak hazırlanması gerekmektedir. Alt yapı çalışması bu bölgelerde önem arz eder. İş boyunca alana girecek malzeme ve araçların düşünülerek planlamanın yapılması son derece önemlidir.

İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar ?  Makalemizide inceleyebilirsiniz..