Servisçilik Nedir? Nasıl Yapılır, Ne Kadar Kazandırır?

Servisçilik Nedir?

Servisçilik işi sabah erkenden kalkmak, kontağı bismillah diyerek açmak, kazadan-beladan Allah’a sığınarak işe başlamaktır.

Gelen herkese ”günaydın” demek, hatta önde sohbet ehli biri oturuyorsa siyasete girmeden birazcık haberlerden konuşmaktır.

Şehrin dört yönü, yedi cihetini ezbere bilmek, bir yön tarifi sıkıntısı olduğunda gidilecek yeri; ”camiden sağa, bakkaldan sola, a101’i görünce dur” gibi ifadelerle anında, hiçbir navigasyonun başaramadığı bir şekilde anlatmaktır.

Neymiş efendim ”üçüncü çıkıştan sağa dön!” Bir servisçi, bir şoför size asla bu şekilde yol tarif etmez.

Servisçi olmak, biraz da acelesi olmaktır. Trafik olunca stres yapmak, stresten de biraz şişman olmaktır. Hem azıcık göbek kaptanı koltuğuna yakıştırır.

Servisçi olmak radyo’da slow parçalar çalmak, müşteriler inince bir sigara yakmak, herkesi evine götürdükten sonra akşam kontağı şükürle kapatmaktır.

Servisçilik İşini Yapabilmek İçin Gerekli Şartlar

Serviscilik

”Bu devirde ekmek aslanın ağzında” dedikleri her devir için geçerli galiba.

Öyle servisi aldım demekle olmuyor. Hem şoförün hem servisin, servisçilik yapabilmesi için bazı şartları karşılaması gerekiyor.

  • Şoförün 26 yaşından gün almış , 66 yaşından da gün almamış olması
  • Adli sicil kaydının temiz olması
  • D sınıfı sürücü belgesi için en az beş yıl, D1 sınıfı sürücü belgesi için en az yedi yıllık sürücü belgesine sahip olması
  • Yılda bir aile hekiminden rapor alması
  • Beş yılda bir psikoteknik açıdan sağlıklı olduğunu gösteren rapor alması
  • SRC yani Yurt içi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması
  • 3 Eylül 2018´den itibaren de okul servis araçlarında, sensörlü sistemler, 3 nokta emniyet kemeri, kayıt cihazı ile iç mekanı gösteren beyaz cam olması zorunlu kılınıyor.

Yukarıdakileri hallettikten sonra ise esnaf ve zanaatkarlar odasına kaydolmak, vergi levhanızı açtırmak, bir muhasebeci ile anlaşmak ve aracınıza kasko yaptırmak gibi ıvır zıvırlar kalıyor.

Servisçilikte Ne Kadar Para Kazanabilirim? Para Varmı?

Öncelikle bazı illerde servisçilik yapabilmeniz için plaka almanız gerekiyor. Misal Ankara’da ‘C’ plaka ile servisçilik yapılırken, Kocaeli’nde ‘P’ plaka ile servisçilik yapılıyor.

Ankara’da ‘C’ plaka 400.000 TL’ye çıkarken, Kocaeli’nde ‘P’ plaka yarı fiyatına satılabiliyor. İstanbul’da ise özel bir plakaya ihtiyaç duyulmadan servisçilik yapılabiliyor. Ama servisçilikten elde edilebilecek kar, bırakın ilden ile’yi, aynı ilde aynı iki servis arasında bile büyük değişikliğe sahip olabiliyor.

Ankara için konuşursak, kendi şoförlüğünüzü yaptığınız servisinize iki iş alarak, rahat bir şekilde, mazotunuzu çıktıktan sonra, size aylık karı 6 binden az olmayacaktır. Tabi bu durum yazın okullar kapandığında değişecek, iş bulmakta zorlanacak, daha düşük fiyatlara çalışacaksınız. Tersine 3 hatta 4 iş de alabilirsiniz. Buda sizin ayda on bin liranın üzerinde kar etmenizi sağlayabilir. Artık ne kadar kazanacağınız nasip ya da daha çok nasibini kovalamak işidir.

Servisçiliğin Zorlukları

Görünmez Maliyet : Bu işin pek hesaplanmayan önemli bir maliyeti vardır ki bu servisçilerin servislerini yenilemek ihtiyacıdır. Ortalama olarak servisçiler araçlarını 6-7 senede bir sıfırlarlar. Böylece hem daha iyi arabalar daha karlı işlerde çalışır hem de arabanızın arıza verip servisi yatırma riski azalır. Ayrıca tamir, bakım, mazota gelen zam size yansıyacak ek maliyetlerdir.

Okul Servisi

Risk : Herhangi bir kazaya karşı çok dikkatli olmak zorundasınız. Servisiniz aksaması sizden ücret kesimine neden olur. Eğer okul servisi yapıyorsanız çok daha dikkatli olmalısınız. Taşıdığınız bir çocuk basit bir fren yüzünden kafasını öne çarpıp burnunu bile kanatsa sizin işinize son verilebilir.

Trafik : İş aldığınız bazı kurumlar servislerin vaktinde gelmesine çok önem gösterir. Bazen yolun ilerisinde bir kaza olur ya da belediye yol yapım çalışmasına başlamıştır ve siz trafiğe takılıp geç kalırsınız. Sözleşmenizi yaparken geç kalmanız halinde sizden talep edecekleri ücrete dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?