Son Şnitzel ve Hile – Türk Bilim Kurgu Filmleri

Yerli yapım filmlerimizde bilim kurgu, siyasi eleştiri ve fantastik ögeler bulmak zor… Sadri Alışık’ın Turist Ömer Uzay’da yada Cem Yılmaz’ın Gora, Arog gibi filmleri her ne kadar bilim kurgu alanındaki yerli yapım filmlerin ilkleri olarak sayılsa bile bir eleştiri yahut distopya filmleri değiller. Ama bu durum bundan sonra hızla değişecek gibi gözüküyor. Uzak gelecekte kurgulanan, özellikle siyasi eleştiri yönüyle öne çıkan kısa metraj yapımlardan Son Şnitzel ve bilim kurgu alanında çekilip Youtube dizisi olarak yayın hayatına başlayan Hile yerli yapımlarda yeni bir sayfayı açıyor olabilir.

1 – Son Şnitzel

Son Şnitzel
Önemli olan ülkenizin sizin için ne yaptığı değil, sizin başkanınız için ne yaptığınızdır!

2017 yılında belki de ilk defa komedinin kara mizah türünde ciddi bir yerli kısa film hazırlandı. Adı da; Son Şnitzel… Uzak bir gelecekte geçen ve Büyük Türkiye Cumhuriyeti Başkanını ironik bir şekilde hicveden, eleştiren filmin başrolünde Haluk Bilginer oynuyor. Hikaye, dünya yok olup herkes Mars’a kaçma telaşındayken, bir kerecik şnitzel yemeden şuradan şuraya gitmem! diyen bir başkan ve son tavuk iki yüz sene önce ölmesine rağmen başkanına şnitzel bulmaya çalışan yaverinin çabası üzerine yürüyor. Her yanının kalite koktuğu Son Şnitzel filmi sadece 20 dakika sürüyor. Ama bu yirmi dakikada vermek istediği mesajı fazlasıyla seyirciye aktarıyor.

Fantastik yapıdaki bu film özellikle kara mizah alanında çekilen ilk ciddi yerli yapım olduğundan kendisinden sonra gelecek politik eleştiri filmleri için bir milat olabilir.

Konusu çok uzak bir gelecekte geçmesine rağmen Son Şnitzel’in sansür yeyip 16. İstanbul Bağımsız Film Festivalinde gösterime sokulmaması, İstanbul Telif ve Sinema Müdürlüğü tarafından bazı sahnelerinin kesilmesinin istenmesi ise adeta filmin verdiği mesajın ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor gibi.

2 – Hile

Hile Filmi

Bu dünyanın kahramana, politikacıya, sanatçıya veya bir mesihe ihtiyacı yok! Bir tanrıya ihtiyacı var. Ve tanrı yeryüzünde!

Fantastik bir yapım, sistemin eleştirilmesi, edebi göndermeler… Belki oyuncu kalitesini pek beğenmeyeceksiniz lakin senaryo bugüne kadar gördüğümüz Türk filmlerinden çok ama çok farklı… Youtube’da Filmler ve Filimler adıyla bir kanal oluşturup film eleştirisi yapan Fox, sonunda paçaları sıvamış, kendi yazdığı kendi yönettiği ve başrolünde kendi oynadığı düşük bütçeli fakat iddialı bir internet dizisiyle karşımıza çıkıyor: Hile

Rm Games adındaki Amerikan menşeli bir PC oyun firması yeni bir oyun yazılımı üzerine çalışmaktadır. Bu oyun sanal hayatı, gerçek hayatla birleştiren bir tasarıdır. Ancak oyundaki açıkları bulmak için Felix’de dahil olan yirmi iki programlama uzmanına oyunun hilelerini bulmak için oyunu gönderirler. Hileyi ilk bulan Felix olur. Felix oyunda varolan kodlar yerine kendi algoritmasını oluşturur ve hileyi çözer. Artık gerçekle sanal arasındaki çizgiyi kaldıran, istediği herşeyi kod yazarak sağlayabilen ve elindeki gücün farkına varan Felix’in bir karar vermesi gerekir:

Tanrı mı olacaktır, yoksa şeytan mı?

Üçüncü ve final sezonu Aralık ayında başlayacak olan Hile’de teaserdan anlaşıldığı kadarıyla Felix köle düzeni olarak gördüğü dünya sistemini değiştirecek… Bunu da insanoğlunun ürettiği en kutsal şey olan parayı kaldırarak yapacak…

Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı Filmi Konusu Nedir? Mara Hatun
Her Anı İlham Verici Tom Hanks Filmleri
Netflix’in İlk Türk Dizisi Hakan: Muhafız’ın Hikayesi ve Konusu