Tarihte Psikolojik Savaş ve Propaganda Örnekleri

Psikolojik Savaş ve Propaganda Örnekleri

Korku, tarihte adı geçen bir çok ünlü komutanın veya liderin kullandığı bir psikolojik savaş ve propaganda aracıdır. Korkan insan cesaretini kaybeder. Direnme duygusunu yitirir. Özgürce yaşamak isteğini ikinci plana atar, çünkü önce sadece yaşamak istiyordur. Sığınacak bir güç arar. Bu durum teslim olmasını kolaylaştırır.
Tarihte korku‘yu bir psikolojik savaş aracı olarak kullanıp başarılı olan birçok örnek vardır. Bunlardan bazılarını sizler için derledik.

Kartacalı HannibalKartacalı Hannibal

Kartacalı Hannibal 24 bin kilometre yol aşıp, Alp Dağları’nı geçerek, Roma ordusuna karşı büyük filleri ile saldırmış ve daha önce fil görmemiş Romalı düşman askerlerini korkutmayı başarmıştı.

 

Mısır Firavunları – PiramitlerPiramitler

Bugün Mısır’daki piramitler turistlik amaçla kullanılsa da firavunların yaşadığı zamanlarda, insanlarda korku ve hayranlık oluşturan birer propaganda aracıydılar. Kendini tanrı olarak ilan eden firavunlar, piramitlerle hem dış düşmanlarına hem de Mısır halkına karşı kendilerinde mistik bir hava oluşmasını sağlıyorlardı.

 

RomaRoma

Piramitler kadar olmasa da Roma’daki binalar, hristiyanlığın kabulüyle yapılan kiliseler(ayasofya gibi) ihtişamlı ve büyüktür. Lakin Roma’yı asıl korkutucu gösteren şey, lejyonerlerinin sıralı ve gösterişli düzeni, bütün ayakların aynı anda yere vurarak çıkardıkları ses olmuştur.

 

Moğollar

Moğollar

Moğollar daha savaş başlamadan düşmanı yıldırmayı, psikolojik olarak çökertmeyi başarabilmişlerdir. Bunda kellelerden kuleler yapmaları, savaş meydanlarındaki acımasızlıklarını propaganda malzemesi olarak kullanmaları etkili olmuştur.

 

Hasan SabbahHasan Sabbah

Tarihteki ilk terör örgütünün kurucusu Hasan Sabbah’tır. Hasan Sabbah sert rüzgarların estiği, dik bir kayada bulunan Alamut Kalesi’nde yaşar. Kurduğu sahte cennet ile kendisine intihar fedaileri yetiştirir. Zamanın büyük devlet adamı Nizamülmülk’ü suikastle öldürten Hasan Sabbah, Sultan Melikşah’ın yatağına da bir gece hançer koydurarak sabah korkuyla uyanmasını ve öldürülmesi emrini geri çekmesini sağlamıştır.

 

Adolf HitlerAdolf Hitler

Devasa silahlar, yüzbinlerce Alman askerinin meydanlarda makine gibi hareket etmesi ve kendine has mimikler, hareketler, konuşma tarzı ile korku oluşturmayı başarmıştır.

 

Japon KamikazeleriJapon Kamikazeleri

Japonlar’ın intihar uçakları kamikazeler korku oluşturan birer silah-askerdi. Kendi canını feda edip daha çok düşman öldürmeye giden Japon kamikazeleri, düşmanlarında hem korku hem de hayranlık uyandırabilmiştir.

Hollywood FilmleriHollywood Filmleri

Hollywood filmlerinde gördüğümüz yüksek teknolojiye sahip Amerika Birleşik Devletleri, hayal ürünü silahlara sahip olduğu kanısını uyandırmış, tüm dünyada korku oluşturmayı başarmıştır.

 

Propaganda Nedir, Nasıl Olmalıdır, Türleri Nelerdir ?  makalemize de göz atabilirsiniz..