Tarım Sorunları – Ziraat Bankası’nın Asli Görevi

Türkiye Tarım Sorunları

Türkiye’de tarımla ilgili birçok kurum ve kuruluş bulunmakta… Ama bunlardan en eskisi ve en önemlisi kuşkusuz Ziraat Bankası’dır. Kökleri 1863’te Mithat Paşa tarafından atılan, ahi teşkilatı örnek alınarak, yardımlaşmaya, beraberliğe, dayanışmaya vurgu yapılarak kurulan bir kurumdur Ziraat Bankası yada o günkü adıyla Memleket Sandıkları… Boş, atıl durumda olan devlet topraklarını çiftçilere ektirip, elde edilen ürünle yine çiftçilere kredi vermek düşüncesiyle ortaya çıkmış ve 150 yılın üzerinde bu topraklarda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kurulduğu günden bu yana amacı çiftçinin zirai kredi ihtiyacını karşılamak olan Ziraat Bankası, son günlerde iki konudan dolayı çokça gündemdeydi. Öncelikle sosyal medyada duyulmasıyla gündemin üst sıralarına yerleşen, bolca geyiği yapılan Simit Sarayı tartışması; ardından da mecliste geçen Tarım Kredi’ye yüksek faizle kredi vermesi ile çiftçiyi mağdur etme meselesi…

Ziraat Bankasının Simit Sarayına Ortak Olması

Ziraat Bankası Simit Sarayına ortak oldu

2002 yılında kurulan ve 22 ülkede şubesi bulunan Simit Sarayı mali olarak iflas aşamasına geliyor. Ve güya 2018’de büyüme potansiyeli öngörülen girişimlere finans desteği sağlamak için, Ziraat Bankasının bünyesinde kurulan Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (Ziraat GSYO), batmakta olan Simit Sarayının yüzde 51 hissesini satın almak istiyor. Bu olay sosyal medyada gündeme oturunca, öngörüler değişip satın alma işleminden vazgeçiliyor.

Devletin 150 yıllık tarım bankasının, Simit Sarayını kurtarmaya çalışması abesle iştigalken; aynı sıralarda mecliste bir milletvekilinin verdiği soru önergesine cevap veren Hazine ve Maliye Bakanının sözleri Ziraat Bankası ile ilgili ikinci bir sorunu ortaya döküyor.

Tarım Kredi Kooperatiflerine Yüksek Faiz Çiftçiye Yansıyor!

Türkiye’de tarımsal anlamda Ziraat Bankasından sonra en büyük ikinci kuruluş Tarım Kredi Kooperatifleri… Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere hem gübre, mazot, hayvan yemi gibi girdileri sağlayıp hem de bunları kredilendiriyor ve sattığı malların tutarını harmanda alıyor. Tarım Kredinin bu çarkı döndürebilmesi için gereken kredi ihtiyacı ise yasalar gereği Ziraat Bankasından sağlanıyor. İşte dananın kuyruğu burada kopuyor.

Ziraat Bankası, en büyük müşterisi konumundaki Tarım Kredi Kooperatiflerine düşük faizli tarımsal kredi yerine, yüksek faizli ticari kredi kullandırıyor. Tabi bunun sonucu doğrudan çiftçiye yansıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin 850 bin çiftçi ortağı yüksek faizle kredi kullanmış oluyor. İşte meclisteki milletvekilinin sorduğu soru şu: Ziraat Bankası neden Tarım Kredi Kooperatiflerine ticari kredi kullandırıp, çiftçileri mağdur ediyor?

Bu konuya Hazine ve Maliye Bakanının cevabı ise hayli şaşırtıcı… Şaşırtıcı çünkü, Berat Albayrak’ın bu soruya cevabı Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi olmadığı, bu yüzden tarımsal kredi kullanamayacağı yönünde oldu. Oysa Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankasından aldığı kredi ile 850.000 çiftçi ortağını kredilendiriyordu. Yani gidip de simit sarayına filan ortak olmuyordu.

Berat Albayrak - Tarım Kredi Kooperatifleri

Kaynak: TarımdanHaber.com

Bir Başka Fiyasko

Ziraat Bankasının bir başka fiyaskosu ise birkaç sene önce yaşandı. İktidara muhalif olarak bilinen Doğan Medya Grubunun, iktidarla daha iyi ilişkilere sahip Demirören Medya grubuna satılmasında 2 yıl geri ödemesiz, 10 yıl vadeli 675 milyon dolar kredi kullandırdı.

Görülüyor ki Ziraat Bankası asli amacından uzaklaşıp, iktidarların elinde kullanabilecekleri bir araç haline dönmüş, yani yozlaşmış durumda… Kökleri 1863’e dayanan, Mustafa Kemal’den bile eski olan Ziraat Bankası; artık amblemi dışında güzel bir şeyi kalmadığı yönünde izlenim veriyor.

Tarım Devrimi – İnsanlığın Beklemediği Gelişme! Farklı Bir Açıdan