Trigeminal Nevralji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Trigeminal Nevralji Nedir?

Delirten hastalık olarak bilinen Trigeminal Nevralji (Tic Douloureux) hastalığı nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Türk sanat müziği sanatçısı Umut Akyürek’e teşhisi koyulması sonrasında herkes tarafından konuşan bir hastalık oldu. Peki Bu hastalık tam olarak nedir ?
Trigeminal Nevralji, yüzünüzden beyninize kadar uzanan ve his uyandıran trigeminal siniri etkileyen, kronik bir ağrı durumudur. Eğer bu hastalıktan muzdaripseniz, yüzünüzün hafif bir şekilde uyarılması (yüze dokunmak, çiğnemek, dişleri fırçalamak ve hatta konuşmak) bile ağrıyı tetikleyebilir. Bu ağrı, elektrik çarpması şeklindedir. Ani bir şekilde başlayan ağrı, genellikle birkaç saniye ile iki dakika arasında sürer.

Bu hastalığa delirten hastalık denmesinin sebebi, müzdarip olanları intihara kadar sürükleyecek psikolojik sıkıntılara sokmasıdır. Aslında başta hafif ataklar ile kendini gösterir. İlerlemesi durumunda ise çok şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Hatta son safhası, insanda görülen en şiddetli ağrılardan biri olarak kabul edilmektedir.

Hastalık sürecinde ağrılar sürekli olmayabilir. Bazı durumlarda ağrıların kısmen kaybolduğu, bazen de hastalık belirtilerinin tamamen kaybolduğu dönemler olabilir. Bu dönem haftalar, aylar hatta yıllarca sürebilir. Fakat ağrılar bir süre sonra yeniden ortaya çıkar. Türkiye’de her yıl 3500 kişinin Trigeminal Nevralji hastalığına yakalandığı tahmin edilmektedir. Peki hastalığın belirtileri nelerdir ?

Trigeminal Nevralji Hastalığı

Trigeminal Nevralji Belirtileri

  • Hastalar tarafından, elektrik çarpması, şimşek çakması tarzı tarif edilen şiddetli ve ateşli ağrılar,
  • Yüze dokunmak, çiğnemek, dişleri fırçalamak ve hatta konuşmak gibi şeylerden bile tetiklenen ağrılar,
  • Genelde bir kaç saniyeden, bir kaç dakikaya kadar süren ağrılar,
  • Spazm tarzı yanma hissi,
  • Tek bir noktada veya geniş bir alana yayılan ağrı,
  • Zaman geçtikçe şiddetli ve sıklığı artan ağrılar.

Trigeminal Nevralji Nedenleri

Klasik Trigeminal Nevralji’nin bilinen kesin bir nedeni yoktur. Ancak hastalık etkeni ile ilgili bazı sebepler öne sürülmektedir:

  • Trigeminal sinir denilen yüzün duyusunu sağlayan sinirin, beyin sapından çıktığı yerdeki damar basısı probleminin, bu hastalığın nedeni olabileceği söyleniyor,
  • Trigeminal sinirin beyin sapındaki duyu çekirdeğinde bir anormallik olabileceği düşünülüyor,
  • Bunların dışında MS (multiple skleroz), beyin tümörleri gibi durumlarında Trigeminal Nevralji’ye sebep olabileceği belirtiliyor.

Trigeminal Nevralji Tedavisi

Tabii ki trigeminal nevralji hastalığından muzdaripseniz, ne olursa olsun doktorunuzun kontrolü ve takibinde, doktorunuzun verdiği tedaviler en etkili yöntem olacaktır. Bu hastalığa basit ağrı kesici ilaçların yardımcı olması beklenemez. Sinir sistemindeki sorunlu bölgelerin fonsiyonunu bloke eden, epilepsi tedavilerinde kullanılan Antikonvülsan ilaçlar ve yine ağrıların azaltılması ve psikolojik etkenlerinin minimuma indirilmesi için bazı antidepresan türü ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar dışında farklı türden ilaçların kullanımı da yine doktorunuzun kanaatine göre mümkündür.

İlaç tedavileri işe yaramıyorsa, doktorlarınız cerrahi tedavi yaklaşımlarını düşünebilirler. Bu hastalık için çeşitli ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır. Mikrovasküler dekompresyon diye adlandırılan ameliyatın, Trigeminal Nevralji’nin tek kalıcı tedavisi olabileceği söylenmektedir. Bazı hastalarda radyofrekans (siniri yakma), balonla sıkıştırma ya da ışın tedavisi gibi çözümlerinde uygulanabileceği, ancak bu yöntemlere nazaran ameliyat yönteminin, ilaç tedavisinden sonra ikincil tedavi olduğu belirtilmektedir.

Bu hastalık ne kadar yaşam kalitesini düşüren, psikolojinizi çok kötü etkileyen bir hastalık olsada, asla karamsarlığa kapılmamak, tüm tedavi yöntemlerini doktor kontrolünde uygulamak gerekiyor. Unutmayın bu hastalık tedavisi olmayan bir hastalık değildir, %70-%80 oranında hasta ilaç tedavilerine olumlu tepki vermektedir. İlaçların fayda sağlamadığı durumlarda da ameliyat yöntemleri ile hasta yaşam kalitesini düzeltebiliyor, hatta bazen hastalıktan tamamen kurtulabiliyor.

İshal Nasıl Geçer? Neden Olur? İshal Salgını ve Kusma Belirtileri

Özel Sağlık Sigortası Nedir ? Neleri Kapsar ?