Tuhaf, Eğlenceli, Şaşırtıcı İlginç Bilgiler Listesi

1. Dünya Dışındaki Bütün Gezegenlerin Adları Birer Tanrı İsmidir

Güneş sistemimizdeki dünya haricinde 7 gezegen ve birde cüce gezegen Plüton’un isimleri Roma ve Yunan Tanrılarının adlarından gelir. Teleskobun icadından önce bilinen 5 gezegen(Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn) Roma Tanrılarının adlarını taşır. Nispeten daha geç bir tarihte, 1781’de keşfedilen Uranüs’e ise Yunan Tanrısı Uranus’un adı verilmiştir. 1930 yılında keşfedilen Plüton’a da yine Roma Tanrısı ismi verilmiştir. Bir tanrı ismi verilmeyen tek gezegen ise dünyadır.

2. Adolf Hitler Nobel Barış Ödülüne Aday Gösterilmişti

Almanya’nın Nasyonal Sosyalist Partisinin Führer’i Adolf Hitler, meşhur Time Dergisi tarafından 1939 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmişti. Üstelik Nobel’e aday gösterilen tek manyak o da değildi. Sovyetlerde milyonlarca insanı öldüren Stalin ve İtalya’daki faşist lider Mussolini de Nobel Barış Ödülüne aday gösterilenlerden birkaçıdır. Aslında daha da ilginç olanı Nobel Barış Ödülüne adını veren Alfred Nobel’in dinamitin mucidi olması… Bir Fransız gazetesinin onun ölümü üzerine attığı başlık şöyleydi:

Ölüm tüccarı öldü. Daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir biçimde ve daha fazla sayıda insanın ölümünü sağlayacak yöntemler bularak zengin olan Dr. Alfred Nobel, dün öldü.

3. Lüks Kelimesinin Kökeni: General Lucullus

Lüks kelimesinin nereden geldiğini biliyor muydunuz? Milattan önce 138 yılında doğan bir Romalı General’den… Romalı General Lucullus zevke ve sefaya çok düşkün bir insandır. Her fırsatta kendi ve dostları için muazzam sofralar kurdurur, böylece adının anılmasını sağlamak ister. Bu isteğinde de kendinin bile hayal edemeyeceği kadar başarılı olur. Çünkü zamanla ihtiyaç olmadığı halde zevkine yapılan, gösterişli, gerekli olanın sınırını aşan durumlar kendi adından türemiş lüks sözcüğüyle anılmaya başlanır.

4. Tarihte Adı Yazılı Olan İlk İnsan Bir Muhasebecidir

Sümerlere ait bilinen en eski yazı(M.Ö. 3400-3000): 37 ayda toplam 29.086 ölçü arpa teslim alındı. İmza Kushim.

İnsanlar avcı toplayıcı iken küçük topluluklar halinde yaşıyorlardı. Ancak tarım devriminden sonra işler hiç beklemedikleri şekilde değişecekti. Avcı toplayıcı insanların tarıma geçişiyle beraber artık depolayabildikleri, bu sayede geleceklerini daha güvenli kılan buğdaya kavuştular. Bu durum büyük bir nüfus patlamasına sebep olacaktı. Avcı toplayıcı iken belki yüz kişilik gruplar halinde yaşayan insanlar, tarımla beraber daha kalabalık ve yerleşik bir hayata geçtiler. İşte yazının icadı tam da nüfusun büyümesi ile yiyebileceğinden daha fazla ürettiği buğdayı depolayan insan yerleşkelerinde ortaya çıkacaktı. Sebebi gayet basitti. Beraber yaşamaya başlayan insanların, verip aldıklarını kayıt altında tutma ihtiyacı… Bu yüzden tarihteki en eski yazıda ne bir peygamberin, ne bir sanatçının, kralın, filozofun, şairin veya Dostoyevski gibi bir yazarın adı geçmez. Tarihte bulunan en eski yazıda bir muhasebeci olan Kushim’in adı geçer.

5. Yağmurdan Sonra Kokan Şey Toprak Değil Bakteridir

Yağmurdan sonra topraktan gelen kokunun hepimiz hastasıyız… Oysa bilindiğinin aksine toprak kokmaz. Kokan şey yağmurla beraber toprakta yaşayan bazı bakterilerin salgıladığı bir tür enzimdir. Hatta bu durumun çok güzel bir adı da var: Petrichor.

6. Ayda On Binlerce Yıl Kazılı Kalacak İsim

Ay’da yürüyen 12. ve son adam olan Amerikalı Astronot Gene Cernan, tek çocuğu olan kızına ayda baş harflerini yazacağına söz verir ve yazarda: TDC… Ay’da atmosfer olmaması, rüzgar, yağmur gibi ayak izlerini silecek etkenlerin bulunmaması nedeniyle TDC harfleri muhtemelen on binlerce yıl ayda kazılı kalacak.

Geçmiş birçok yönden gizemini korumaya devam ediyor. İnsanların ilk defa yerleşik hayata geçmesi bilindiğinin aksine tarımla olmamıştır. İnsanlığın ilk defa yerleşik hayata geçmesi balık ve su yönünden zengin bir kaynak olan nehirlerin, bazen de denizlerin kıyılarında kurulan balıkçı köyleriyle olmuştur. En azından bu teori olarak mantıklı duruyor. Ama bu konuda gizemi çözülememiş bir yapı da gözümüzün önünde duruyor. Bu yapı Netflix’teki Türk Dizisi Atiye’de de karşımıza çıkan Göbekli Tepe… İnsanların avcı toplayıcı iken böyle bir yapıyı yapması imkansız. Çünkü küçük gruplar halinde yaşıyorlar. Oysa Göbekli Tepe’yi yapmak için en azından 500 insanın çalışması lazım. Onları doyurmak içinse tarım gerekiyor. Sonuç olarak Göbekli Tepe ve insanlığın tarihi gizemini korumaya devam ediyor.

8. Dünyada En Fazla Sera Gazına Neden Olan Şey Fabrikalar Değil İneklerdir

Dünyadaki sera gazının ana kaynağı fabrikalar değil, sayısı milyarları bulan hayvan sürüleridir. Dünya genelindeki 1,5 milyar inek ve milyarlarca küçükbaş hayvanın metan dahil onlarca kirletici gaz yayıyor. İnekler, milyarlarca insanın doymasında besin zincirinin önemli bir parçasıdır. İnsandan büyük olan nadir memeli hayvan türlerinden biridir. Geri kalan büyük hayvanların çoğunun soyunu atalarımız kuruttu.

9. Fukişima’da Radyasyonu Emmesi İçin Ayçiçeği Ekiliyor

2011 yılında Japonya’da 9 şiddetinde bir deprem gerçekleşti. Ardından da kıyılarını dev bir tsunami vurdu. Fukişima’daki nükleer santrali tsunami dalgalarından koruyacak 5.7 metre uzunluğunda bir duvar vardı. Lakin gelen dalgalar 14 metre civarındaydı ve jeneratörlerde dahil tüm santral su altında kalmıştı. Elektrik gidince reaktörü soğutmak amaçlı su pompaları kullanılamadı. Çekirdek erimeye başladı ve nükleer sızıntı meydana geldi. Bugün Fukişima’da topraktan radyasyonu emmek için kilometrelerce alanda ayçiçeği ekimi yapılıyor. Kesin bir çözüm olmasa da radyasyonun bu şekilde azaltılacağı düşünülüyor.

10. Modern Çağın Robin Hood’u Bir Bankacı

Zenginden (ç)alıp fakire veren, kendisi için bir şey istemeyen bir kahraman çıktı İtalya. Modern zamanın Robin Hood’u sayılabilecek Gilberto Baschiera bir banka memuru… 2009 yılında kredi talebi reddedilen bir müşterisinin haline üzülerek, zenginlerin hesaplarından ufak miktarlarda paraları, kredi talebi kabul edilmeyen fakirlerin hesaplarına transfer etmeye başladı. Ve bunu 9 sene boyunca sürdürdü. Bu şekilde yaklaşık 1 milyon Euro çaldı, ancak kendi cebine 1 kuruş bile koymadı. Sonunda ne mi oldu?

Modern zamanın Robin Hood’u Gilberto Baschiera sonunda yakalandı. Çaldıklarından kişisel bir fayda sağlamadığından ötürü hapis cezasına çarptırılmadı. Lakin önce işinden, sonra da evinden oldu.