Tuhaf Eğlenceli Şaşırtıcı İlginç Bilgiler Listesi

İlginç Bilgiler

1. Dünya Dışındaki Bütün Gezegenlerin Adları Birer Tanrı İsmidir

Güneş sistemimizdeki dünya haricinde 7 gezegen ve birde cüce gezegen Plüton’un isimleri Roma ve Yunan Tanrılarının adlarından gelir. Teleskobun icadından önce bilinen 5 gezegen(Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn) Roma Tanrılarının adlarını taşır. Nispeten daha geç bir tarihte, 1781’de keşfedilen Uranüs’e ise Yunan Tanrısı Uranus’un adı verilmiştir. 1930 yılında keşfedilen Plüton’a da yine Roma Tanrısı ismi verilmiştir. Bir tanrı ismi verilmeyen tek gezegen ise dünyadır.

2. Newton’un Başına Elma Düşmedi

Newton'un Kafasına Düşen Elma

Yaygın olarak bilinen hikayeye göre ünlü fizikçi Sir İsaac Newton’un kafasına elma düşer. O da kafasına düşen elma sayesinde yer çekimi kanunu bulur. Yer çekimi kanunu fizik açısından oldukça önemlidir. Çünkü gezegenlerin güneşin etrafında dönmesini açıklamaktadır. Oysa olayın aslında Newton’un kafasına düşen bir elmadan esinlenmemiştir. Onun söylediği şey yer çekimi kanunu fikrinin, derin düşüncelere dalmış halde oturmuş, bir elmanın yere düşme gerekçesini düşünürken aklına geldiğidir.

3. Newton’a Göre Bir Trenin Hareket Ettiğini Söylemek İmkansızdır

Newton demişken biraz da fizikteki ilginç bilgilerden bahsedelim. Newton’ın teorisine göre belirli bir hareket veya hareketsizlik yoktur. Newton zamanında tren henüz icat edilmemişti ancak bunu açıklamak için tren örneği sıkça kullanılır. Şöyle ki; dünyanın kendi ve güneş etrafında dönüşü bir anlığına göz ardı edilirse, dünyanın hareketsiz olduğu ve dünya üzerindeki bir trenin saatte 145 kilometre hızla kuzeye doğru hareket ettiği ya da trenin hareketsiz olduğu ve dünyanın saatte 145 kilometre hızla güneye doğru hareket ettiği söylenebilir. Bu yüzden hareket edenin aslında tren mi yoksa dünya mı olduğunu söylemenin hiçbir yolu yoktur.

4. Adolf Hitler Nobel Barış Ödülüne Aday Gösterilmişti

Hitler

Almanya’nın Nasyonal Sosyalist Partisinin Führer’i Adolf Hitler, meşhur Time Dergisi tarafından 1939 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmişti. Üstelik Nobel’e aday gösterilen tek manyak o da değildi. Sovyetlerde milyonlarca insanı öldüren Stalin ve İtalya’daki faşist lider Mussolini de Nobel Barış Ödülüne aday gösterilenlerden birkaçıdır. Aslında ilginç bilgiler listesine girmeyi belki daha çok hakeden şey, Nobel Barış Ödülüne adını veren Alfred Nobel’in dinamitin mucidi olması… Bir Fransız gazetesinin onun ölümü üzerine attığı başlık şöyleydi:

Ölüm tüccarı öldü. Daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir biçimde ve daha fazla sayıda insanın ölümünü sağlayacak yöntemler bularak zengin olan Dr. Alfred Nobel, dün öldü.

5. Lüks Kelimesinin Kökeni: General Lucullus

İlginç Bilgiler

Lüks kelimesinin nereden geldiğini biliyor muydunuz? Milattan önce 138 yılında doğan bir Romalı General’den… Romalı General Lucullus zevke ve sefaya çok düşkün bir insandır. Her fırsatta kendi ve dostları için muazzam sofralar kurdurur, böylece adının anılmasını sağlamak ister. Bu isteğinde de kendinin bile hayal edemeyeceği kadar başarılı olur. Çünkü zamanla ihtiyaç olmadığı halde zevkine yapılan, gösterişli, gerekli olanın sınırını aşan durumlar kendi adından türemiş lüks sözcüğüyle anılmaya başlanır.

6. Tarihte Adı Yazılı Olan İlk İnsan Bir Muhasebecidir

Sümerler

Sümerlere ait bilinen en eski yazı(M.Ö. 3400-3000): 37 ayda toplam 29.086 ölçü arpa teslim alındı. İmza Kushim.

İlginç Bilgiler de şimdi çok eskilere gidiyoruz. İnsanlar avcı toplayıcı iken küçük topluluklar halinde yaşıyorlardı. Ancak tarım devriminden sonra işler hiç beklemedikleri şekilde değişecekti. Avcı toplayıcı insanların tarıma geçişiyle beraber artık depolayabildikleri, bu sayede geleceklerini daha güvenli kılan buğdaya kavuştular. Bu durum büyük bir nüfus patlamasına sebep olacaktı. Avcı toplayıcı iken belki yüz kişilik gruplar halinde yaşayan insanlar, tarımla beraber daha kalabalık ve yerleşik bir hayata geçtiler.

İşte yazının icadı tam da nüfusun büyümesi ile yiyebileceğinden daha fazla ürettiği buğdayı depolayan insan yerleşkelerinde ortaya çıkacaktı. Sebebi gayet basitti. Beraber yaşamaya başlayan insanların, verip aldıklarını kayıt altında tutma ihtiyacı… Bu yüzden tarihteki en eski yazıda ne bir peygamberin, ne bir sanatçının, kralın, filozofun, şairin veya Dostoyevski gibi bir yazarın adı geçmez. Tarihte bulunan en eski yazıda bir muhasebeci olan Kushim’in adı geçer.

7. Yağmurdan Sonra Kokan Şey Toprak Değil Bakteridir

Yağmur

Yağmurdan sonra topraktan gelen kokunun hepimiz hastasıyız… Oysa bilindiğinin aksine toprak kokmaz. Kokan şey yağmurla beraber toprakta yaşayan bazı bakterilerin salgıladığı bir tür enzimdir. Hatta bu durumun çok güzel bir adı da var: Petrichor.

8. Ay’da On Binlerce Yıl Kazılı Kalacak İsim

Apollo

Ay’da yürüyen 12. ve son adam olan Amerikalı Astronot Gene Cernan, tek çocuğu olan kızına ayda baş harflerini yazacağına söz verir ve bu sözünü de yerine getirip yazarda: TDC… Ay’da atmosfer olmaması, rüzgar, yağmur gibi ayak izlerini silecek etkenlerin bulunmaması nedeniyle TDC harfleri muhtemelen on binlerce yıl ayda kazılı kalacak.

9. Ay’da Demir İle Kuş Tüyü Aynı Anda Yere Düşer

Bir kuş tüyü ile demirden bir çekici aynı yükseklikten yere bırakırsanız, tabi ki demir hızla yere çarpacaktır. Oysa aynısını Ay’da yaparsınız ikisi de aynı anda yere düşer. Sebebi ise aslında bütün cisimlerin aynı kuvvetle yer çekimi tarafından çekilmesidir. Kuş tüyünün Dünya’da yere daha geç düşmesi, tamamen hava direnciyle karşılaşmasından ötürüdür. Oysa Ay’da hava yoktur. Bu yüzden Ay’da demir bir çekiç ile kuş tüyünü aynı anda yere bırakırsanız, aynı anda yere düşer. Bu deney Apollo 15 Uzay Yürüyüşü görevinde Komutan David R. Scott tarafından da denenerek ispat edilmiştir.

10. Güneş Şuan Yanmayı Kesse 8 Dakika Sonra Fark Ederiz.

Varsayılım ki güneş şu anda parlamayı kesti. Bu durumun halihazırda dünyaya hiçbir etkisi olmayacaktır. Ancak güneş ışınlarının dünyaya ulaştığı yaklaşık 8 dakikadan sonra güneşin söndüğünü görürüz. Çünkü dünya ile güneş arasındaki mesafe yaklaşık 149,5 milyon kilometredir. Işık hızı ise saniyede 300.000 kilometre hızla hareket etmektedir. Düz bir hesapla güneşten çıkan bir ışığın dünyaya ulaşması 498,33 saniye sürmektedir. Bu da 8 dakikanın biraz üzerinde bir zamandır.

Göbeklitepe

Geçmiş birçok yönden gizemini korumaya devam ediyor. İnsanların ilk defa yerleşik hayata geçmesi bilindiğinin aksine tarımla olmamıştır. İnsanlığın ilk defa yerleşik hayata geçmesi balık ve su yönünden zengin bir kaynak olan nehirlerin, bazen de denizlerin kıyılarında kurulan balıkçı köyleriyle olmuştur. En azından bu teori olarak mantıklı duruyor. Ama bu konuda gizemi çözülememiş bir yapı da gözümüzün önünde duruyor. Bu yapı Netflix’teki Türk Dizisi Atiye’de de karşımıza çıkan Göbekli Tepe… İnsanların avcı toplayıcı iken böyle bir yapıyı yapması imkansız. Çünkü küçük gruplar halinde yaşıyorlar. Oysa Göbekli Tepe’yi yapmak için en azından 500 insanın çalışması lazım. Onları doyurmak içinse tarım gerekiyor. Sonuç olarak Göbekli Tepe ve insanlığın tarihi gizemini korumaya devam ediyor.

12. Dünyada En Fazla Sera Gazına Neden Olan Şey Fabrikalar Değil İneklerdir

İnek

Dünyadaki sera gazının ana kaynağı fabrikalar değil, sayısı milyarları bulan hayvan sürüleridir. Dünya genelindeki 1,5 milyar inek ve milyarlarca küçükbaş hayvanın metan dahil onlarca kirletici gaz yayıyor. İnekler, milyarlarca insanın doymasında besin zincirinin önemli bir parçasıdır. İnsandan büyük olan nadir memeli hayvan türlerinden biridir. Geri kalan büyük memeli hayvanların çoğunun soyunu binlerce yıl boyunca atalarımız kuruttu.

13. Fukişima’da Radyasyonu Emmesi İçin Ayçiçeği Ekiliyor (İlginç Bilgiler)

Fukişima

2011 yılında Japonya’da 9 şiddetinde bir deprem gerçekleşti. İlginç Bilgiler yazımızdaki esas bilgi bu değil tabi. Depremin Ardından da kıyılarını dev bir tsunami vurdu. Fukişima’daki nükleer santrali tsunami dalgalarından koruyacak 5.7 metre uzunluğunda bir duvar vardı. Lakin gelen dalgalar 14 metre civarındaydı ve jeneratörlerde dahil tüm santral su altında kalmıştı. Elektrik gidince reaktörü soğutmak amaçlı su pompaları kullanılamadı. Çekirdek erimeye başladı ve nükleer sızıntı meydana geldi. Bugün Fukişima’da topraktan radyasyonu emmek için kilometrelerce alanda ayçiçeği ekimi yapılıyor. Kesin bir çözüm olmasa da radyasyonun bu şekilde azaltılacağı düşünülüyor.

14. Modern Çağın Robin Hood’u Bir Bankacı

Robin Hood

Bir banka memurunun ilginç bilgiler listesinde yeri olabilir mi? Zenginden (ç)alıp fakire veren, kendisi için bir şey istemeyen bir kahraman çıktı İtalya’da. Modern zamanın Robin Hood’u sayılabilecek Gilberto Baschiera bir banka memuru… 2009 yılında kredi talebi reddedilen bir müşterisinin haline üzülerek, zenginlerin hesaplarından ufak miktarlarda paraları, kredi talebi kabul edilmeyen fakirlerin hesaplarına transfer etmeye başladı. Ve bunu 9 sene boyunca sürdürdü. Bu şekilde yaklaşık 1 milyon Euro çaldı, ancak kendi cebine 1 kuruş bile koymadı. Sonunda ne mi oldu?

Modern zamanın Robin Hood’u Gilberto Baschiera sonunda yakalandı. Çaldıklarından kişisel bir fayda sağlamadığından ötürü hapis cezasına çarptırılmadı. Lakin önce işinden, sonra da evinden oldu.

15. İnsanların Taptığı İlk Put: Tarihin Bilinen En Eski Heykeli

Eski Heykel

Günümüzden 32 Bin Yıl Önce Yapılmış Tarihin Bilinen En Eski Heykeli: Stadel Aslan Adam

Günümüzden 32 bin yıl öncesine ait bu heykelin gövdesi insan, başı ise aslan görünümündedir. Sadece 30 cm kadar bir boyu vardır ve fil dişini yontarak yapılmıştır. Bu şekilde ilkel bir dini sembol olabileceği düşünülmektedir. Bunun ilginç bilgiler listesinde ne işi var diyebilirsiniz. Ancak Stadel Aslan Adamı doğada aslında var olmayan bir şeyi varmış gibi yapan, hayal edebilen insanların, hayal gücünü keşfettiğinin kanıtıdır. Şöyle de söylenebilir. Stadel Aslan Adamı insanların inandığı veya taptığı ilk put olabilir.

16. Papa’ya Biat Edilmeden Önce Testisleri Kontrol Edilir.

853 yılında Almanya’da yaşayan bir İngiliz Misyonerin kızı olan Joan erkek gibi büyümüştü. Atina’da din ve felsefe öğrenip Vatikan’a gitti ve orada kendini erkek gibi gösterip bir şekilde Papa olmayı başardı. Ancak bu durum çok uzun sürmeyecekti. Hizmetkarlarından biriyle ilişkiye giren kadın Papa hamile kaldı. Daha da ilginci 855 yılında Aziz Petrus Kilisesi’nin dışında kortej halinde yapılan bir ayin sırasında, sokakta doğuruverdi! Kardinaller hem kadın olduklarını anladıkları Papa’yı hem de yeni doğmuş çocuğunu hemen oracıkta taşlayıp öldürdüler. Bundan beridir de Papalar, kardinaller kendisine biat etmeden hemen önce altı delik bir sandalyeye oturtulur ve aşağıdan elini sandalyenin deliğine doğru uzatan biri, Papa’nın testislerinin olup olmadığını kontrol eder ve kardinaller yeni Papa’nın kadın değil, erkek olduğu konusunda böylece emin olurlar.

Bu ilginç bilgiyi Murat Bardakçı’nın köşe yazısından aldık. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

17. Gestapo’nun Cinayet İşareti – İlginç Bilgiler

Gestapo, Hitler Almanyasının gizli polis teşkilatıdır. Nazi ideolojisine derinden bağlı olan Gestapo Ajanları, başta Yahudileri sonra da nazi görüşüne muhalif olanları tutuklamaları, işkence etmeleri ve ortadan kaldırmalarıyla ilgili hikayelerle ünlüdür. Bir anlatıya göre Gestapo Ajanları öldürdükleri kişinin cinayet mahalline boş bir kağıt bırakırlar. Bu boş kağıdı gören polisler de cinayeti Gestapo’nun işlediği anlar ve olayın üstünü örterler.

Aklımızda Olması Gereken Yararlı 15 Pratik Bilgi