Türk Ordusunda Kırgızlı Askerler – Ulupamir Köyü

1979 yılında Sovyetler ile Afganistan arasında yaşanan savaştan dolayı, Afganistan’ın Pamir Dağı bölgesinde yaşayan Kırgız Türkleri, Pakistan’a göçerler. Pakistan’da bir müddet mülteci olarak kalan Kırgızlar, bu sırada Birleşmiş Milletlere mülteci olmak için başvuru yaparlar. Sene 1982’dir. Türkiye’de yeni darbe olmuş, devletin başında Kenan Evren Paşa bulunmaktadır. Paşa, bu Kırgız Türklerini Pakistan’dan Türkiye’ye iltica ettirir. Onlara Van’ın Erciş ilçesine bağlı bir yerde köy kurdurur. Bu köyün ismini de Kırgızlar verecektir. Atalarının doğduğu yer olan Pamir Dağı’nın ismi, Ulupamir olarak köye verilir.

Ulupamir Köyü

Ulupamir Köyü - Van Erciş

Van Erciş’e bağlı Ulupamir Köyü

Ulupamir Köyü 1982 yılında Kenan Evren Paşa’nın emriyle Van’ın Erciş ilçesinde kurulur. Köy ilk kurulduğunda 300 hane ve 1051 nüfusludur. 2017 yılındaki nüfusu ise 1581 kişidir. Hane sayısı da 550 civarıdır. Büyükşehirlere göçenler ile beraber Ulupamirlilerin nüfusunun toplam 4000 civarında olduğu düşünülmektedir.

Ulupamir Köyü kurulduğu ilk zamanlarda Kırgızlar geçimlerini hayvancılık ile sağlarlar. Ancak iki sene sonra, 1984’te PKK ilk eylemini gerçekleştirir. Ulupamirli Kırgızların hayatı da böylece değişecektir. Hafız Esad’ın diktatörlüğündeki Suriye Devleti’nin, Türkiye’nin başına bela olsun diye her türlü desteği verdiği PKK terör örgütüne, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki bölge halkı da yer yer destek vermektedir. Böyle bir durumda devlet Ulupamir Köyü erkeklerine koruculuk görevini teklif eder.

Ulupamir Süvari Birliği

Ulupamir Süvari Birliği

Artık Ulupamir’in Kırgızlı sakinleri; altlarında at, ellerinde keleş, üstlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli üniformasını takarak korucu olarak görev yapmaya başlarlar. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Kırgız Türk’ü Subaylar

4 Kırgız Türk'ü, Kara Harp Okulundan mezun oldu.

30 Temmuz 2018’de Ulupamir Köyünden 4 Kırgız Türk’ü, Kara Harp Okulundan mezun olup, TSK’da teğmen olarak göreve başladı.

Ulupamir Köyü neredeyse kurulduğundan beri asker yetiştiren bir yer olmuştur. Bu köyden yüzlerce korucu, uzman çavuş hatta astsubaylar çıkmıştır. Ulupamir, PKK’nın giremediği tek köy olarak basında yer bulmuştur. 2017’deki nüfusu 1581 olan köyün, şu ana kadar 6 şehidi vardır. Yakın zamanda Suriye-Afrin’e yapılan operasyon için de köyde 23 bin lira para toplanmış ve Mehmetçik vakfına bağışlanmıştır. Ulupamir Köyü’nün Kırgız Türkleri, mülteci olarak geldikleri topraklarda canlarını ve mallarını vatana feda etmesini bilmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenini sonuna kadar kazanmışlardır.

Türk Devleti de bu güven ile Ulupamirlileri, devletin en önemli ve stratejik kurumu olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne subay olarak almıştır. 30 Temmuz 2018’de Ulupamir Köyünden 4 genç, Kara Harp Okulundan mezun olup, Türk Silahlı Kuvvetlerinde Teğmen olarak göreve başlamışlardır.

İlgili Haber

Kırk Kız Efsanesi Nedir ? – Kırgızların Adı Nereden Geliyor ? adlı yazımıza da tıklayarak ulaşabilirsiniz.