Uyanış Büyük Selçuklu Yorum – Hasan Sabbah

Merakla beklenen Uyanış Büyük Selçuklu dizisi başladı. Açıkçası ben Selçuklu Devleti’ni anlatan bir dizi çıkacağını duyunca; dizinin sezon sonunu, hatta finalini 1071 Malazgirt ile yapacağını düşünmüştüm. Sonra da 1072’deki Sultan Alparslan’ın gururuna yenildiği ölümüyle seyirciyi şaşırtacaktı. Ancak tamda benim biter dediğim yerde başladı Uyanış Büyük Selçuklu: 1072’de Sultan Alparslan’ın ölümüyle!

Uyanış Büyük Selçuklu Tarihi Hata

Dizi ilk başladığı anda açıkçası tarihi yönüyle bende kötü bir intiba bıraktı. Alparslan’ın ölümünü çok kısa geçtiler. Bence bir bölümü ayırsalar yeriydi. Çünkü Sultan Alparslan’ın ölümü çok dramatik bir hikayedir. Oysa bunu yalan yanlış hızlıca geçmeyi yeğlediler.

Bir kere Sultan Alparslan’ın kuşattığı kale küçük, Selçuklu Ordusu ise çok büyüktür. 1071’deki zaferden sonra Sultan Alparslan ünlenmiştir, etrafında büyük güçleri toplamayı başarmıştır. Şehit olduğu kale, asıl sefere gideceği yol üzerindeki herhangi bir kaleden öte değildir.

Sultan Alparslan bu kaleyi kuşatır ama onlar teslim olmadan almayı başaramaz. Orta Çağ şartlarında kale fethetmek öyle kolay değildir. Surları yıkan toplar henüz icat edilmemiştir. Açlığa ve susuzluğa daha fazla dayanamayan Berzem Kalesi böylece teslim olur.

Kale kumandanı kalesini teslim eder etmesine ama öyle kolay teslim olacak adam da değildir. Önce karısını ve çocuklarını Sultan Alparslan’ın eline geçmesin diye öldürür. Ardından elbisesine gizlediği bir hançerle teslim olur. Sultan Alparslan’ın huzuruna çıkarılınca ona olmayacak hakaretler eder. Alparslan öfkelenir ve tutuklu kale kumandanının serbest bırakılmasını söyler. Onu kendi okuyla vuracaktır. Lakin ilk okunu attığında ıskalar. İkincisini atamadan, kale kumandanı elbisesine gizlediği hançeri çıkarıp, Sultan Alparslan’a saplamayı başarmıştır.

Hasan Sabbah

Uyanış Büyük Selçuklu dizisindeki en büyük rol herhalde Hasan Sabbah’ın olacak. Kendisini görünce hala Memati dediğimiz Gürkan Uygun ses tonuyla, mimikleriyle, yüz ifadesiyle, duruşuyla, konuşmasıyla dizinin kesinlikle yıldızı durumunda. Onun oynayışı çok farklı, onu izlemek çok heyecanlı… Şimdilik Batıni tarikatının inanmış bir eri durumunda olan Hasan Sabbah, gerçekte dünyadaki ilk terör örgütünün kurucusu sayılıyor. Haşhaşiler olarak da bilinen örgüt yaptığı suikastlarla meşhur.

Hasan Sabbah örgütünün fedailerine bir peygamberden bile öte olarak sadece cenneti vadetmiyor. Aynı zamanda cenneti gösteriyor. Bunu nasıl yaptığını ilerleyen bölümlerde Uyanış Büyük Selçuklu dizisi de gösterecektir. Ama kesin olan şu ki Hasan Sabbah tarihe ismini unutulmayacak biçimde kazımış bir adamdır. Bu yüzden onun hikayesini görmenin, dizinin uzun süren bölümleri içerisinde en güzel dakikaları olacağı kesin.

Bilmekte Fayda Var: Anadolu Selçuklu Obası

Dizide birde Anadolu’daki Selçuklu Obası var. Hikayeyi anlamak için biraz tarihi bilmekte fayda var. 1071’deki büyük zaferden sonra Anadolu’yu Selçuklulardan koruyacak bir Bizans ordusu kalmamıştı. Sultan Alparslan neredeyse tamamıyla 200 bin kişilik devasa orduyu imha etmişti. Bundan sonra Anadolu’nun gerçekten de Türkler’e açıldı. Alparslan’ın emriyle Selçuklu Komutanları Anadolu’ya göçüp orada beylikler, küçük devletler kurdular.

İşte Anadolu’daki Selçuklu Devletinin başlangıcı da böyle bir ortamda oluşacaktı. Büyük zaferden bir sene sonra 1072’de Sultan Alparslan öldürülecekti. Yerine devletin başına oğlu Melikşah geçti. Ancak hanedan üyesi olup tahta geçme şansı olan başkaları da vardı. Bunlardan biri de dizide ismini duyduğumuz Alparslan’ın yeğeni Kutalmışoğlu Süleyman Şah’tı. Kendisi ya tahta çıkamayacağını anladığı için yada taht oyunlarından uzak kalmak için obasıyla beraber Anadolu’ya göçtü. Anadolu’da bir beylik, yani bir devlet de o kurdu.

Henüz o kısımlara gelmeye daha çok var ama Anadolu Selçuklu Devleti zamanla büyüyecek ve etrafındaki diğer Türk Beyliklerini hakimiyeti altına alacaktır. Sonrası ise Uyanış Büyük Selçuklu’nun değil Diriliş’in konusuna giriyor.

Türk Tarihini Konu Alan En Güzel Yerli Diziler

Uyanış Büyük Selçuklu Teaser