Vombat Hayvanı -Vombatların Özellikleri Nelerdir?

Vombatların Özellikleri

Bütün hayvanların ilgi çekici birçok özelliği vardır. Bazıları gücü ve cüssesi ile bazıları zekası ile ön plana çıkar. Vombatlar ise sevimlilikleri ile dikkat çeken canlılardır. Avustralya sadece kendisine özgü birçok farklı türe ev sahipliği yapar. Bazılarına hepimiz çok aşinayız kangurular, koalalar, zehirli örümcekler, dingolar. Fakat Avusturalya’ da bildiklerimiz veya adını en azından bir kere de olsa duyduklarımızın dışında daha birçok farklı tür mevcuttur, onlardan bir tanesi de vombatlar. Bu yazıda bu hayvanı daha yakından tanıyacağız.

Vombat

Yapısal Özellikleri

Avustralya’ ya özgü bir tür olan vombatlar, dört ayaklı ve kısa bacaklıdır.  Boyları bir metre civarında olan sevimli canlıların ağırlığı 20 kilo ile 40 kilo arasında değişir. Kuyrukları çok kısadır. Hatta dikkatli bakılmazsa ayırt edilemeyecek kadar kısadır. Yuvalarını toprağın altında karmaşık yapıda tüneller kazarak oluşturan vombatlar, güçlü pençelere ve güçlü dişlere sahiptir.

Yaşam Yerleri

Avustralya ve Tazmanya’ nın dağlık bölgelerinde yaşamını sürdüren otobur canlılardır. Çoğunlukla ot, çeşitli meyveler, ağaç kabuğu ve toprağı kazarak çıkardıkları köklerle beslenirler. Genellikle geceleri yuvalarından çıkarlar.

Vombat Dışkısı

Tombul bir yapıya sahip olan bu tatlı canlının sindirimi yavaştır. Dışkılamalarını 12 – 14 günde bir gerçekleştirirler ve en ilginç özelliği dışkılarının küp şeklinde ve sert olmasıdır.

Vombatlar Ve İlginç Keseleri

Vombat Kesesi

Vombatlar keseligiller sınıfından memeli bir hayvandır. Fakat diğer keselilerden farklı olarak keseleri vücutlarının ön tarafında değil arka tarafındadır. Bu kese yapısı yaşayış şekline uyum sağlayan bir şekildedir. Yerin altında tüneller kazarak yaşayan vombat, kesesinin geride olmasından dolayı toprak kazarken hiç bir sıkıntı çekmez ve yavrusunu rahatlıkla büyütebilir.

Meşhur Vombat

Vombat yavruları doğduktan hemen sonra keseye girerler ve yavrular beş aylık oluncaya kadar kesede yaşarlar. Koruma altında olan vombatların bilinen en yaşlı üyesi Ballarat Vahşi Doğa Parkı’ nda yaşayan yirmi dokuz yaşında ki Patric isimli vombattır.

Ayrıca araştırmalara göre, bulunan fosillerde vombatların atalarının kendilerinden kat kat büyük oldukları tahmin edilmektedir.

Vombat Videosu

Hayvanların Sömürülmesi ve Doğanın Mutlağı