Yakup Cemil Hikayesini Çalan Payitaht Abdulhamid

Hepimiz işimize gelmediği zaman gerçekleri çok kolay inkar edebilen bir yapıya sahibiz. Ve yine hepimiz işimize gelen şeylere çok çabuk inanabiliriz. Din, milliyet yada bize aidiyet hissi veren her ne varsa… Hepsi fikrimize hücum eder. Ortalama bir insan olarak sadece saf bir mantıkla düşünmek bizim için zordur.

Kurşuna Dizilme Sahnesi – Payitaht Abdülhamid

Açıkçası şunu söyleyerek başlamak isterim ki Payitaht Abdülhamid dizisini doğru düzgün izlemedim. Hatta neredeyse hiç izlemedim. Youtube’da denk geldiğim bir kaç sahne yetti bu yazıyı yazmaya. Özellikle de Halil Halid Bey’in, yada hepimizin bildiği isimle Memati’nin kurşuna dizilme sahnesi…

Öncelikle sahneyi bir anlatayım: Bir manga asker tüfekleriyle kurşuna dizecekleri adamı beklemekteler. Adam Halil Halid Bey… Dizide Abdülhamid’in has adamlarından biri… Manga komutanı nişan al emrini verince askerler bir duraklıyor önce. Emrin tekrarında nişan alıyorlar. Ateş emri gelince ise asker bu koca yürekli, nam salmış, daha önce savaşlarda beraber çarpıştıkları adamı vurmayı kabul etmiyorlar. Hepsi silahlarını indiriyor. İşte o zaman kahramanımız Halil Halid, komutanın emri çiğnenmesin diye askere bir nutuk atıyor ve nişan al emri veriyor. Bütün silahlar Halil Halid Bey’e çevriliyor. Sırf askerliğin töresi bozulmasın, emir çiğnenmesin diye kendi ölüm emrini veriyor. Ateş!

İnanılmaz değil mi? Üstelik bu gerçekten yaşanmış bir durum… Ama garip olan ne biliyor musunuz? Bunu yaşayan adam, askerliğin şerefini kurtarmak için kendi ölüm emrini aynı yukarıdaki sahnedeki gibi veren adam aslında Yakup Cemil… Yani Abdülhamit düşmanlarının, onu yıkan İttihatçıların bir numaralı fedaisi Yüzbaşı Yakup Cemil… Abdülhamid’i zerrece sevmeyen, ondan nefret eden Yakup Cemil…

Şu durumun acizliğine bakar mısınız? Şu senaristlerin, şu dizinin acizliğine bakar mısınız? Düşmanlarının kahramanlık hikayesini çalan adamlara bakar mısınız?

Gerçek Tarihi Öğrenmek Mi?

Gerçek tarihi öğrenmek mi? Neden ki… Bu senaryoları yazanların, bu dizileri çekenlerin gerçek tarihi anlatmaya çalıştıklarını düşünenler var? Seni yüzyıl sonra daha iyi anladık hünkarım, diye yorumlar yazıyorlar. Oysa her hafta yığınla para kazandıran bir dizinin yapımcıları neden böyle düşünsün! Onlar en fazla reytingi almak üzerine düşünüyor ve ona göre hareket ediyorlar. Ama bunu yaparken de gerçek tarihi tahrip ediyorlar.

Yakup Cemil – Viki

Sultan 2. Abdulhamid Han Kimdir? Yalanlar Gerçekler