Yapay Zeka – Robotlar İnsanlığın Sonunu Getirirmi

Kıyametin ne zaman kopacağı belli değil. Güneş birkaç milyar yıl sonra enerjisini tüketecek. Belki daha erken bir zamanda dünya gök taşı yağmuruna uğrayıp dinozorlar gibi yok olacağız. Belki de müdahale edemeyeceğimiz daha büyük bir doğa olayıyla… Ama insanlığı yok edecek asıl şeyin, çok daha kısa bir zaman sonra, yine insanın kendi ürettiği yapay zekaya sahip robotlarla olabileceği de iddia ediliyor. Bu konu hakkında birçok film çekildi, kitap yazıldı. Dünyaca ünlü Profesör Stephen Hawking ve Elon Musk bile bu konuda endişeli olduklarını dile getirdiler. Peki yapay zekaya sahip robotlar insanlığın sonunu getirebilir mi? Robotlar insan yaşamı için vazgeçilmez mi? Kendi sonumuzu kendi ellerimizle mi hazırlıyoruz?

Robotlar İnsan Yaşamı İçin Vazgeçilmez mi?

Robotlar yada makineler modern insanın yaşamının bir parçası olmuş durumda. Cebimizdeki telefon, masamızdaki bilgisayar, mutfağımızdaki bulaşık makinesi… Çoğumuz artık onlar olmadan yaşayamayacakmışız gibi hissediyoruz. Ve günden güne artan teknoloji ile hayatımız çok daha kolaylaşacak gibi duruyor. İnsan şeklinde üretilen robotlar yürüyor, konuşuyor yada daha birçok şeyi yapabilmek için programlanıyor. Belki yakın bir tarihte ütü yapan, bakkala giden, araba süren, ayakkabı boyayan, evi süpüren, banyoda sırt keseleyen, bir nevi insana kölelik yapacak olan çok işlevli, insana benzeyen robotlar piyasaya çıkacak…

Trafik Sorununa Yapay Zeka Çözümü

Son zamanlarda yapay zeka konusunda ilginç bir gelişme de Çin’de sağlandı. 7 milyon nüfuslu Hangzhou kenti, trafiğin çok yoğun olduğu bir bölgeydi. Hepimizin e-ticaretten bildiği Çinli dev firma Alibaba‘nın ürettiği Şehrin Beyni(City Brain) isimli yapay zeka robotu, Hangzhou’daki kameralardan ve GPS verilerinden araçların yoğun olduğu yerleri tespit ediyor ve ona göre önlemler alıyor. Bu sayede trafikteki yoğunluğu azaltıyor. Hangzhou kentinin kısa zaman içinde Çin’in trafiği en yoğun şehirleri sıralamasında 5’inci basamaktan 57’inci sıraya gerilemesi, artık şehirlerin yapay zeka ile akıllı şehirlere dönüşeceğinin bir habercisi olabilir.

İnsana Benzeyen Robotlar Bir Tehdit Mi?

Prof. Dr. Hiroshi Ishiguro ve yaratıcısı olduğu robot Erica
Prof. Dr. Hiroshi Ishiguro ve yaratıcısı olduğu robot Erica

Özellikle Japon bilim adamlarınca çok uğraşılan bir konu insana benzeyen robotlar üretmek… Bu robotlar birçok dilde, birçok kelimeyi ve cümleyi anlayabilmekte ve konuşabilmekte… Dış görünüş olarak insana benzeyen robotlar; mimiklerine kadar düşünülmüş. Karşısındaki insanın davranışına göre gülümsüyor, kaş çatıyor yada şaşırıyor. Tabi onlara öğretilen birçok refleks robotları insan yapmıyor, ama insana yaklaştırıyor. Mesela gülümsediğiniz robotun size tebessüm etmesi, yada güle güle anlamında el salladığınızda onun da size el sallaması gibi…

Peki robotun size el sallaması, gülümsemesi, İlber Ortaylı’dan daha iyi tarih bilmesi onu bir metal parçası olmaktan daha öte bir şey yapar mı?

Aslında şu soruyu sormak gerekiyor: Yapay zeka icat edildi mi?

Yapay Zeka Henüz İcat Edilmedi!

Yapay zeka robotun programlanmadığı bir konuda, kendi isteği ile bir karara varması demektir. Oysa en gelişmiş robotların yaptığı konuşmalar, el sallamaları, yüz mimik hareketlerinin hepsi onun programlanması ile alakalıdır. Robotlar, programlarının haricinde, yani ona öğretilenler haricinde henüz kendi kararlarını verecek yapay zekaya sahip değiller.

Yine de insanı yapay zekadan korkar hale getiren olaylarda yaşanmıyor değil dünyada. Mesela 1996 yılında bir robot, dünya satranç şampiyonunu yendi. Bizde insanoğlu olarak belki biraz kıskançlıkla baktık bu robota. Çünkü insanoğlu olarak bizim bir kuralımız vardır. Zeki adamı severiz. Ama bizden daha zeki olmamak şartı ile.

Yapay Zeka

İnsanlığın Sonunu Yapay Zekaya Sahip Robotlar Mı Getirecek?

İnsanoğlu yapay zekayı üretirse, bir anlamda Tanrı ile yarışacak. Kendine bir rakip yaratacak. Henüz bunun nasıl yapılacağını bilmiyor. Lakin yapay zeka hakkında yaşanacak herhangi bir gelişme, çok kısa bir zamanda dünyada yeni bir çağın kapısını aralayabilir.

Yapay zeka insan beyninin bir kopyası mı olacak, yoksa en temelden mi yaratılacak? Kendi kendine düşünen ve karar veren robotlar, bilinçlerinin farkına vardıkları zaman insanoğlunun kölesi olmaya devam edecekler mi? Zamanla robotlar baskın tür olursa, insanlar ile robotlar arasında bir varoluş mücadelesi verilebilir mi? İnsanoğlunun sonunu, kendi ürettiği yapay zekaya sahip robotlar mı getirecek? İşte gelecekte bizi bekleyen sorunlar…

Türkiye Yapay Zeka İnsiyatifi Web Sitesi

Dünya Çapında Ünlü 7 Dahi Türk Bilim Adamı