Zaro Ağa Kimdir, Nerelidir? 160 Yıl Yaşayan İnsan

Zaro Ağa Kimdir? 1774 yılında Bitlis’in Mutki ilçesi, Meydan Köyünde doğmuştur. Ölümü, 29 Haziran 1934, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olmuştur. 160 yıl yaşamış, 10 Osmanlı Padişahı, 1 cumhurbaşkanı görmüştür. Ayrıca, 6 savaşa katılmıştır. Zaro Ağa’nın 7 kez, 13 kez hatta 20 kez evlendiğine dair farklı farklı kaynaklardan görüşler vardır, bu evliliklerinden 13 çocuğu, 29 torunu olduğu söyleniyor. Bazı kaynaklara göre ise 1777 doğumlu, yani 157 yaşında ölmüştür.

Güneydoğu’da hamalların lideri olarak bilinen Zaro Ağa, hayatı boyunca Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna 2 kez çıkmıştır. Atatürk’e saygı duyuyor ve yaptığı işleri takdir ediyordu. Ancak kadınlara çok fazla özgürlük verilmesini yanlış bulmuştu.

zaro ağa gazete ölüm haberi
Dönemin bir gazetesinde, Ölüm Haberi.

Çok yaşlı olan insanlara sorarlar ya, ne yersiniz, ne içersiniz ? Hatta Zaro Ağa’yı duyan bir çok insan araştırmıştır da muhtemelen, ne yerdi diye? Tabi ki o dönem bunla ilgili kendisi de bir açıklama yapmış ve uzun ömrünü yoğurt yemeye borçlu olduğunu söylemiştir.

Zaro Ağa’nın hayat hikayesi, ibret vericidir. Dünya’nın en uzun yaşayan insanlarından biridir. Yaşadığı dönemde, Dünya’nın en uzun yaşayan adamı, Dünyanın en yaşlı adamı, en yaşlı insan gibi sıfatlarla anılmış, bu bağlamda, İtalya, Yunanistan, İngiltere ve Amerika’ya davet edilmiş ve bu ülkeleri ziyaret etmiştir. İngiltere’de 1931 yılında, Liverpool futbol takımının bir maçında futbol oynamıştır. O dönem sergiler, açılışlar, davetler Zaro Ağa için herşey iyi gibidir.

Ancak Amerika’ya “yeni bir hayat vaadi” ile kandırılarak giden Zaro Ağa, bu ülkede sirkler de teşhir edilmiş, daha sonra beş parasız bir şekilde tekrar ülkesine, İstanbul’a gönderilmiştir. Zaro Ağa’nın mezarı, İstanbul’da Eyüp Sultan Mezarlığındadır.

Sunay Akın’ın Anlatımıyla, Zaro Ağa Kimdir?


New York denilince aklımıza hep gökdelenler gelir ve o gökdelenlerin en ünlüsü, Empire State adlı binadır. Empire State binasını, King Kong’tan tanırsınız. Hani o King Kong’un tepesine çıktığı, oradan uçakları sinek gibi avlamaya çalıştığı bina. İşte ben o sahneyi her gördüğümde aklıma Zaro Ağa Gelir. King Kong bana hep Zaro Ağa’yı hatırlatır.

Bitlislidir Zaro Ağa. Dünya’da en uzun yaşayan insanlardan biridir. 10 padişah, 1 cumhurbaşkanı görmüştür. İstanbul’a geldiğinde Selime Kışlasının yapımında da çalışmıştır, Ortaköy Camii’nin yapımında da, Dolmabahçe Sarayının yapımında da. Tarihimizdeki ilk işçi örgütünü de kuran insandır.

Zaro Ağa’nın uzun süre yaşadığını duyan Amerikalılar, onu ülkelerine davet ederler. Misafir olarak mı ? Hayır ! Doğasından koparırlar Zaro Ağayı, Amerika’ya getirirler ve sirklerde gösteriye çıkarırlar. Karşınızda en yaşlı adam! Her gösteri sonrası fotoğraf imzalar, 10 dolar. Eğer fotoğraf çekilirken Zaro Ağayı öpersen 5 dolar daha vereceksin.

zaro ağa ve kızlar
Amerika Günleri. Sirkte para vererek resim çekilen kadınlar.

Zaro Ağa’nın King Kong’tan hiç bir farkı yoktur. Nasıl ki King Kong doğasından koparılır, New York’a götürülür, Zaro Ağa’da aynı trajediyi yaşar. Zaro Ağa ülkesine geri döndükten kısa bir süre sonra, 1934 yılında ölür. 157 yaşında ölür Zaro Ağa, 157 yıl yaşar.

Öldükten, 3 yıl sonra gazete de bir ilan çıkar. İlanda yazılan şu; Neden 150 yıl yaşadım, öğrenmek ister misiniz? Çünkü Hüseyin Akçaboğaz yoğurdu yedim. Sizde yiyin, sizde yaşarsınız. Zaro Ağa çoktan ölmüş, aradan 3 yıl geçmiş, hala onun sırtından para kazanmak isteyenler çıkmış. Evet, ne zaman King Kong’u görürüm aklıma hep Zaro Ağa gelir. | Sunay Akın / Youtube

Broken Hill Savaşı Nedir? Avustralya 1915 Tren Saldırısı

40 Paralık Adam Sözü Ne Demektir ? İlk Öğrenci Eylemi

Boynuzlu Musa Heykelinin Sırrı Nedir ? Musa’nın Hükmü

 

    1. Ahmet Keser 10 August 2020

    Bir Yorum Yap