Zippo Çakmak Nedir? Nasıl Yapılır? Özelliği Nedir

Zippo Çakmak Nedir?

Dünyanın her yerinde ilgi duyulan bir marka olan Zippo çakmak, ABD’ nin Pensilvanya eyaletinde yer alan Bradford isimli küçük bir şehirde üretilmeye başlanmıştır. 1933 yılından itibaren üretilen Zippo çakmak, bugüne kadar 500 milyonu aşkın üretime sahiptir. Sembol haline gelen ve çarpıcı bir tarza sahip olan Zippo çakmak, pratik ve rüzgara dayanıklı özellikleri ile bilinmektedir. Çeşit çeşit desenlerle süslenmiş olsalar da, üretildiği ilk günden itibaren her çakmağın iç aksamı aynıdır ve değişmemiştir.

zippo çakmak game of thrones

Zippo Çakmak Nasıl Yapılır ?

Tek bir çakmağın yapılabilmesi için hassasiyetle birleştirilmiş 22 farklı parça, 90 dakika ve 108 ayrı üretim işlemi gerekmektedir. İlk işlem pirinç sac rulolarının çakmağın gövdesi haline getirilmesidir. Dev bir pres makinesi ile üst ve alt yarıların üstü bastırılarak yarım gövdeler taşıyıcı bantlarla kaynak makinesine gönderilir. Doğru yönde durmaları için  dev tekerlekler üzerinde titreşimle mekanik olarak ayrılırlar. Makine bir menteşe takar ve elektrot yardımıyla iki yarım gövdeyi birbirine lehimler.

Bu işlemlerle Zippo çakmağının klasik gövdesi oluşur fakat bu aşamada çakmaklar hala çıplak ve pirinç bir gövdeye sahiplerdir. Değişim elektro kaplama adı verilen bir işlemle gövdelerin kimyasal bir karışıma batırılması ile gerçekleşir. Bu kimyasal ile gövdeler ince tabakalar halinde nikel ve krom ile kaplanır. Bir robot kol yardımı ile gövdelerin dizildiği raflar taşıyıcı banda konulur ve gövdeye elektrik yükü verilir. Bu aşamaya kadar gelen çakmaklarda fazla kimyasalın olmaması için temizleme işlemi gereklidir. İlk olarak nikel sonra ise krom banyosunda durulanırlar.

zippo çakmağın içi - Zippo Çakmak Nasıl Yapılır?

İçlerine konulacak kutular paslanmaz çelikten yapılır ve bundan sonrasında diğer parçaların tek tek yerleştirileceği  montaj aşamasına geçilir. Montaj aşamasında kapağı kapalı tutacak kamlar, benzini emecek pamuk tampon ve yanacak fitiller, gövdenin içine elle yerleştiril ve birleştirme adı verilen bir testten geçirilir. Test işleminden sonra Zippo çakmak kullanıma hazırdır. Üretilen çakmakların bir kısmı desensiz olarak satılır. Desenli olarak hazırlanan çakmaklar bilgisayarlı oyma makineleri ile işlenerek satışa hazırlanır.

Zippo çakmakları 1500′ den fazla dizi, film ve tiyatro eserinde ön plana çıkarılmıştır.

zippo çakmak matrix

zippo çakmak leonardo di caprio

Savaşlar İçin Yapılan Zippo Çakmak Modelleri

Zippo çakmak savaşlar için üretilen model

zippo war

zippo vietnam

Markaların Çakmak Tasarımları

Jack Daniels

Jack Daniels Zippo

Harley Davidson

Harley Davidson Zippo

Playboy

Playboy Zippo

Ünlüler ve Zippo Çakmak Tasarımları

Elvis Presley

Elvis Zippo

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe Zippo

Michael Jackson

Michael Jackson Zippo

Zippo’nun Nasıl Çalıştığıyla İlgili Bir Video

Cam Nasıl Yapılır? Cam Nasıl Üretilir Çeşitleri Nelerdir?